Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Optický klam, který oklame váš mozek: internetem se valí nový trend!

Jakub Fišer 26.07.2022

Iluze a optické klamy má lidský mozek rád. Jsou pro nás zajímavé a to z toho důvodu, že ukazují, jak lidská mysl funguje, respektive jak je možné ji obejít. Internetem se nyní šíří zbrusu nový optický klam, který rozhodně stojí za zhlédnutí.

Hříčku mysli představil na sociální síti TikTok tvůrce s přezdívkou @stevepsychology, student psychologie na Cambridgeské univerzitě, vlastním jménem Steve Rathje. Ten ukázal svým divákům obrázky slavných osobností, vždy po jedné fotce vlevo a vpravo. Uprostřed těchto snímků je umístěn bílý křížek a přesně na něj má divák upínat svůj zrak.

Pokud psychologický pokus vyzkoušíte sami, bude vám připadat, že obličeje celebrit, které bezpečně znáte, budou vypadat znetvořeně nebo upraveně. Když se ale zaměříte namísto křížku na samotné fotky, uvidíte, že na ně nebylo sáhnuto a najednou vypadají zcela běžně.

Jak je to možné?

| Zdroj: TangenCognitionLab, YouTube kanál

Steve na videu vysvětluje, že jde o efekt do češtiny přeložitelný jako “efekt zkreslené tváře”. Nejedná se o nic jiného, než že náš mozek si domýšlí smyslový vjem (v tuto chvíli jde o vizuální vjem) v případě, že nedostává potřebnou porci informací ze smyslového orgánu. Lidé totiž mají obecně velmi špatné periferní vidění, kupříkladu oproti většině zvířat.

Důležité však je, že při pokusu jsou divákovi zobrazovány hned dva obličeje. Lidský mozek tak periferně ví, že obrázky jsou rozdílné a kvůli tomu vzniká právě efekt zkreslené tváře. Kdyby se fotka objevovala pouze jedna, mozek by měl mnohem víc času periferně zjistit, o koho jde, a i když obrázek reálně nemůžete vidět, do mysli by vám obličej dosadil z vaší paměti.

Video má v tuto chvíli na TikToku skoro 70 tisíc lajků, přes 10 tisíc sdílení a skoro 1500 komentářů. Zároveň jde o jedno z nejsledovanějších videí mladého psychologa Steva Rathje, k dnešnímu dni jej zhlédlo přes 1,3 milionu lidí. Na profilu @stevepsychology je k nalezení i mnoho dalších zajímavých optický klamů, včetně jejich kompletního vysvětlení.

Zdroj: The Sun, TikTok


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme