Až do pondělí se v Praze-Hostivaři (Toulcův dvůr) koná setkání sběratelů a přátel starých počítačů, především osmibitových. Festival ByteFEST pravidelně přitahuje množství návštěvníků, kteří sdílejí společnou vášeň pro historickou výpočetní techniku. Koná se už od roku 2003, kdy se uskutečnilo v Praze první multiplatformní setkání sběratelů a uživatelů historických počítačů pod názvem Nostagia-Párty´03.
Návštěvníci festivalu mohou obdivovat plně funkční sestavy počítačů Atari, ZX Spectrum, Commodore či Amiga. Teď už se neřeší odvěká rivalita a otázky, zda je lepší Spektrum, nebo Commodore – všichni se mohou setkat dohromady. Vystavené exempláře přitom nejsou pouze muzejními kousky - většina z nich je stále v aktivním používání.
Na festivalu nechyběly ani zástupci „českých“ počítačů, tedy IQ 151 a Ondra. IQ 151 byl (nebo vlastně stále je) osmibitový osobní počítač vyráběný firmou ZPA Nový Bor v Československu). Jeho základem je kopie osmibitového procesoru Intel 8080 – Tesla MHB8080A s frekvencí 2 MHz. Počítač byl dále vybaven 32 kB RAM paměti a mohl se rozšiřovat pomocí modulů. IQ 151 byl primárně určen pro použití v českých školách, na Slovensku podobnou funkci plnilo o něco vyspělejší PMD 85.
Druhým příkladem je osmibitový počítač Ondra SPO 186 vyvinutý v roce 1985 v Tesle Liberec. V něm tepal frekvencí 2 MHz procesor U880D, což je ekvivalent proceosu Z80 vyráběný v NDR. Podobal se počítači ZX Spektrum.
Předávání zkušeností
Festival slouží jako platforma pro výměnu zkušeností mezi zkušenými sběrateli a nadšenci. Pravidelnou součástí programu je hraní her a ukázky programování. Probíhá například pokus portovat hru Prince of Persia na PMD. Účastníci si také navzájem předávají cenné znalosti o opravách a údržbě starých počítačů, což pomáhá udržovat tuto techniku funkční i pro budoucí generace.
ByteFEST není pouze nostalgickou vzpomínkou na minulost. Komunita kolem historických počítačů je stále aktivní a tvůrčí. Vznikají nové hry, předělávky programů na jiné platformy a staré stroje se zapojují k modernějším perifériím, jako například k monitorům. Staré osmibitové počítače bylo totiž možné připojit jen k televizoru.
Součástí programu byly i přednášky, například přednáška Jaroslava Švelcha „Hráč vs. příšery“ o historii příšer v počítačových hrách. I to je zajímavé téma, které si našlo řadu posluchačů.
Nejen osmibity
Na ByteFEST mohli návštěvníci obdivovat i první osobní počítače IBM PC, nebo zástupce „Applu“ v nejrůznějších verzích a s nejrůznějšími operačními systémy. Nechyběl ani počítač NEXT. Firma NeXT Computers byla založen v roce 1985 spoluzakladatelem Applu Stevem Jobsem ve stejném roce, kdy rezignoval na svoji funkci ve společnosti Apple. A nechyběla ani pracovní stanice SGI (Silicon Graphics International).
ByteFEST tak zůstává důkazem, že i v době cloudových služeb a výkonných mobilních zařízení mají historické počítače své místo a aktivní komunitu. Festival není jen vzpomínkou na průkopnické období domácích počítačů, ale živým setkáním lidí, kteří udržují při životě důležitou část historie výpočetní techniky. Cílem festivalu je také přilákat širokou veřejnost a najít tak v řadách mladší generace pokračovatele. Pokud vás stará výpočetní technika zajímá, přijďte se příště podívat, nebo kontaktujte organizátory.
Zdroj: Bytefest