Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Photoshop – co to je, kde všude ho potřebujete a proč se s ním naučit pracovat?

redakce 30.08.2023
AD
Zdroj: Unsplash.com

Tento nástroj asi není třeba nějak zvlášť vysvětlovat. Každý z nás se s pojmem Photoshop setkal. Ale přece, pokud by náhodou ne, tento nástroj je synonymem pro úpravu a manipulaci s obrázky. A to tedy dokáže dělat velmi velké divy. Proto se stal nedílnou součástí dnešního světa.

Ať už se chystáte na kariérní dráhu v oblasti designu, marketingu nebo dokonce videoprodukce, fotografie, ovládání Photoshopu může být vaší tajnou zbraní pro úspěch. V tomto článku se dozvíte i to, kde je jeho využití nevyhnutelné a proč byste se měli naučit s ním pracovat, například i za pomoci kurzu Photoshopu.

Něco ve zkratce o Photoshopu

Skutečně jen tak ve zkratce, protože tento nástroj není potřeba nijak moc představovat, Adobe Photoshop je profesionální grafický software, díky kterému můžete upravovat fotky, tvořit grafiku, retušovat a mnoho dalších kreativních úkolů. Dobré na něm je, že jeho možnosti jsou dost nekonečné. Můžete předělat fotografii k nepoznání, taktéž i lidi, vždyť to znáte, dokonalé modelky usmívající se na vás z časopisů… a nemusíme snad ani pokračovat. Jeho flexibilita a bohaté funkce z něj dělají nejpodstatnějším nástrojem pro grafiky, designéry, fotografy a kreativní odborníky z různých odvětví.

Několik pracovních pozic, pro které je práce s Photoshopem nezbytná

Samozřejmě, těchto pracovních pozic je více, ale my jsme si pro vás připravili jen pár nejzákladnějších, pro které je ovládání photoshopu nezbytností. Takže pokud máte v plánu některou z těchto pozic obsadit, budete muset ovládat Photoshop na velmi dobré úrovni. A pokud se v něm chcete zlepšit, tak určitě absolvujte nějaké kurzy Photoshopu, které vám pomohou doklepnout chybějící znalosti.

  • Grafický designér – jeho úkolem je vytvářet vizuální obsah pro všemožné reklamní kampaně, logo firmy, obaly produktů a mnoho dalších designových prvků, a v tomto případě je Photoshop základním nástrojem pro úpravu a tvorbu grafiky.
  • Webdesignér – pro jeho práci je nezbytné vytvářet vizuálně atraktivní a funkční webové stránky. Díky například i Photoshopu může vytvářet a optimalizovat grafické prvky na webových stránkách.
  • Fotograf – ano, fotograf pracuje primárně s fotoaparátem, ale tím jeho práce rozhodně nekončí. Tedy může, pokud chcete mít obyčejné fotky. Avšak k tomu, aby byly fotografie krásnější, měly sytější barvy a nepoukazovaly na mnoho nedokonalostí, kvalitní fotograf prostě musí používat Photoshop pro úpravu a retušování fotografií.
  • Social Media Manager – něco ze soudku marketingu, ale i úspěšné spravování sociálních médií (jako například Instagram) zahrnuje tvorbu atraktivního vizuálního obsahu. Díky tomuto grafickému softwaru může každý social media manager vytvářet příspěvky, které přilákají pozornost a zaujmou sledovatele.
  • Video Produkce – photoshop není jen o fotkách. Ve světě videa se využívá například k úpravě obrazu, tvorbě promo materiálů a efektů.
  • Reklamní Agentura – také práce v reklamní agentuře vyžaduje ovládání tohoto nástroje, protože vytváření reklamních kampaní vyžaduje grafickou úpravu a kompozici obrázků.
  • Bytový Designér – přestože designéři mohou pracovat s jinými nástroji, které pomáhají vizualizovat jejich představy, například SketchUp nebo jiné, také mohou své vizualizace interiérů vytvářet ve Photoshopu. Díky těmto vizualizacím mají klienti představu, jak budou vypadat jejich prostory s různými typy nábytku a barevnými kombinacemi.

Proč se s ním naučit pracovat?

No odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá, hlavně když máte zájem zaměstnat se na jedné z výše zmíněných pracovních pozic. Naučit se pracovat v Photoshopu vám přinese široké možnosti a příležitosti ve více odvětvích. Bez ohledu na to, zda plánujete kariéru v designu, marketingu, video produkci nebo jiných kreativních oblastech, ovládání tohoto nástroje může výrazně posunout váš profesionální růst. Prostřednictvím něj budete moci tvořit vizuální obsah, který osloví, zaujme a rozpoví příběh. No a samozřejmě, můžete se s ním naučit pracovat i kvůli sobě. Vždyť jak se říká, čím více věcí člověk ovládá, tím má v životě otevřeno více dveří. A nikdy nevíte, kdy se vám vaše schopnosti sejdou.

Jak se naučit pracovat ve Photoshopu?

Všichni někde musíme začít, protože nikdo učený z nebe nespadl. Pokud jste úplný začátečník, a otevřeli jste si Photoshop, možná jste zůstali zaskočeni ze všech možností, které vám nabízí. Ale nebuďte vystrašení, jen za pomoci praxe a dostatku času se z vás stane mistr. A hlavně, buďte trpěliví, protože trpělivost růže přináší.

Začít se učit ve Photoshopu můžete jednoduše. Na internetu najdete mnoho videí a tutoriálů, které vás naučí dělat některé úkony. Lepší možností je začít s online kurzem Photoshopu, který je určen pro úplné začátečníky. V něm se naučíte postupně všechny potřebné věci a na jeho konci se můžete pyšnit pokročilou úrovní ovládání Photoshopu. Potom samozřejmě nesmíte zapomínat na získávání praxe a pracování na různých projektech. Nebojte se investovat čas a peníze do sebe a do sebevzdělávání, věřte, že se vám to jednou v životě určitě vyplatí. 
 

Měření

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud