Přejít k hlavnímu obsahu
Elektromobilita

Plán přechodu na elektromobilitu se hroutí: Evropa nestíhá stavět dobíjecí stanice

Jiří Palyza 23.05.2024
Zdroj: CHUTTERSNAP/Unsplash

V Evropské unii se prodává stále více elektromobilů, ale infrastruktura dobíjecích stanic zaostává. Odborníci upozorňují na naléhavou potřebu jednat.

Přechod na elektromobilitu v Evropské unii je v pohybu. Ukazuje se ale, že výroba a prodej vozidel s elektrickým pohonem zdaleka není vše. Zatímco prodejní čísla ukazují, že s drobnými výkyvy počet nově prodaných e-aut od roku 2017 nepřetržitě roste, rozšiřování nezbytné nabíjecí infrastruktury za tímto trendem značně zaostává. A to je problém.

Evropská automobilová asociace ACEA nyní předložila alarmující data: počet elektromobilů roste třikrát rychleji než počet veřejných dobíjecích stanic.

A jsou v této oblasti vidět i značné regionální rozdíly. Bezmála dvě třetiny všech dobíjecích stanic v Evropské unii se nacházejí pouze ve třech zemích: Německu, Francii a Nizozemsku. Podle organizace ACEA existuje přímá úměra mezi dostupností dobíjecích stanic a novými registracemi elektromobilů.

Budování sítě dobíjecích stanic v Evropě: proč budování infrastruktury selhává?

Nabíjení elektroauta
Rozdíl mezi počtem elektromobilů a dostupných nabíjecích stanic se v EU alarmujícím způsobem zvětšuje. Pro další rozvoj elektromobily může být tato propast zásadní.
Zdroj: Sophie Jonas/Unsplash

Aby bylo možné splnit budoucí naplánované požadavky na bezemisní dopravu, muselo by být podle odhadu Evropské komise každý rok instalováno 410 000 dobíjecích míst. To je trojnásobek ve srovnání s realitou, která činí 150 000 nových dobíjecích stanic ročně.

Automobilová branže jde ještě dál a odhaduje, že do roku 2030 bude potřeba 1,2 milionu nových nabíjecích míst ročně. Tento rozdíl mezi realitou a potřebou by se mohl stát Achillovou patou přechodu na čistě elektrický pohon v regionu Evropy.

Mohlo by vás zajímat

Rozvoj elektromobility má významně přispět k dosažení cílů Evropské komise v oblasti ochrany klimatu. Bez odpovídajícího pokrytí nabíjecí infrastrukturou by se ale tyto ambice mohly zhroutit.

Velkou výzvou to bude zejména v zemích, kde je v tuto chvíli velmi nízká hustota dobíjecích stanic. Plnění očekávaných čísel v prodejích elektromobilů tak může do budoucna být velmi ohroženo.

Zdroj: Reuters, ACEA


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud