Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

PlayStation 5 bude dražší, oznámilo Sony: co na to Xbox a zákazníci?

Jakub Fišer 26.08.2022

Inflace, recese a celkově ekonomická krize se výrazně podepisuje i na trhu s elektronikou. Kupříkladu takové Sony oznamuje, že musí po celém světě zdražit konzole PlayStation 5.

Kapitoly článku

Japonský gigant Sony na svém oficiální blogu oznámil pro většinu zákazníků pěkně neradostnou zprávu. Na trzích v Evropě, Velké Británii, Kanadě, Japonsku, Číně, Austrálii a v Mexiku zavede zdražení svých konzolí PlayStation 5. Později by se cenové nařízení mělo přesunout i dál do Latinské Ameriky, Afriky a na Blízký východ.

PlayStation 5 dražší o 50 eur

“S aktuálním nepříznivým ekonomickým prostředím se bezpochyby potýká mnoho z vás na celém světě. Jsme svědky vysoké globální míry inflace a nepříznivého vývoje měn, což má dopad na spotřebitele a vytváří tlak na mnoho průmyslových odvětví. Na základě těchto náročných ekonomických podmínek učinila společnost Sony obtížné rozhodnutí zvýšit doporučenou maloobchodní cenu konzolí PlayStation 5 na vybraných trzích,” píše Sony na svém PlayStation blogu.

Jak vypadá konkrétní zdražení v Evropě? Z původní ceny 399 eur za bezdiskovou variantu tedy je rázem 449 eur. Varianta s Blu-ray Ultra HD mechanikou pak původně stála 499 eur, zatímco nyní vyjde na 549 eur. Zdražení o 50 eur, tedy necelých 1 300 korun, se zatím na českém trhu neprojevilo. Možná je to ale i tím, že doporučená maloobchodní cena 10 790 Kč, respektive 13 490 Kč se vlivem nedostatku kusů již dávno nedodržuje.

Xbox Series X|S ale nezdražuje

Jak na toto rozhodnutí Sony PlayStation reaguje největší sok Microsoft? Pro server Windows Central dnes tiskový mluvčí Microsoftu promluvil jasně: “Neustále vyhodnocujeme naše podnikání, abychom našim fanouškům nabídli skvělé herní zážitky. Doporučená maloobchodní cena Xbox Series S zůstává na 299 dolarech, Xbox Series X stojí 499 dolarů.” Stojí za doplnění, že v ČR lze sehnat Xbox Series S za 7 tisíc korun, model Series X pak za 13 až 15 tisíc korun. Ceny jsou uvedeny včetně DPH.

Zdražení na straně Sony se však ani trochu nezamlouvá zákazníkům. Je pro ně nepochopitelné, proč se na jedné straně zdražuje, když jiní výrobci zlevňují, případně udržují cenu na původní úrovni. Jiní však argumentují tím, že zdražení zase není tak výrazné – a že zdražení služeb, pohonných hmot nebo třeba obsluhy v restauracích je trápí více.

Zdroj: PlayStation Blog, Windows Central, PlayStation 5 CZ/SK / Facebook skupina


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud