Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Podvedená žena už cpala 200 tisíc do automatu. Zachránil ji kolemjdoucí

Jakub Fišer 31.01.2024
Zdroj: Miloslav Hamřík / Pixabay

Policejní ředitelství Plzeňského kraje informovalo o velmi zajímavém případu podvedené ženy, kterou v poslední možnou chvíli zachránil náhodný kolemjdoucí. Přímo na ulici se totiž chystala vrazit peníze – které si ještě ke všemu půjčila – do bitcoinmatu. Poradil jí to podvodník z internetu.

Kapitoly článku

Falešný telefonát

55letou ženu z Plzně měla kontaktovat údajná pracovnice banky, že zřejmě mohlo dojít k zneužití jejích dokladů. Poté poškozenou ze stejného telefonního čísla kontaktoval údajný pracovník vnitřní bezpečnosti banky, který ženu navedl, aby si sjednala na pobočce banky úvěr ve výši 400 tisíc korun s tím, že takto ochrání své peníze a zamezí sjednání nechtěného úvěru.

Žena měla dle policie sdělit podvodníkovi, že na pobočku banky přijede vlakem. Pak už to šlo ráz na ráz. Dle instrukcí šmejdů žena vyzvedla v bance 200 tisíc korun (část půjčky) a plánovala je vložit do automatu na bitcoin. Tyto „bitcoinmanty“ fungují tak, že tam vložíte hotovost a na váš kryptoměnový účet se připíše bitcoin.

Poškozené se to naštěstí nedařilo a jejího počínání si všiml náhodný svědek, který ji oslovil a zeptal se, zda se nestala obětí podvodníků. Během velmi krátké chvíle zjistil, že jeho tušení bylo správné a věc oznámil na linku 158. Žena za svoji důvěřivost tak zaplatila „pouze“ pár stovek za svezení vozidlem taxi.

Mohlo by vás zajímat

Šmejdi chtěli podvést i policii

Aby situace nebyla už tak dost bizarní, když k bitcoinmatu přijeli policisté, žena telefonovala s podvodníkem. Předala mobil policistům, hlas na druhé straně se však rozhodl, že o své lži přesvědčí i policii. Bez ustání se vydával za bankéře a přesvědčoval muže zákona, že pokud transakci nedokončí, budou za údajné problémy zodpovědní.

Tato konkrétní situace je speciální také v tom, že se může stát komukoliv z vás. Bezpečnostní složky státu poslední měsíce eviduje zvýšenou frekvenci podobných „navolávačů“, kteří vám chtějí poradit, jak naložit s vašimi penězi.

Dejte si na ně velký pozor. Policie varuje, ať nikdy nikomu nesdělujte informace o vašich pinech, heslech, přístupových údajích a podobně. Policie, banka ani mobilní operátor je nikdy nepotřebují. Také se nikdy nenechte vmanipulovat do časové tísně, nechte si čas na rozmyšlenou, pokud se vám cokoli nezdá, neváhejte a kontaktujte svoji banku nebo mobilního operátora.

Zdroj: Policie ČR


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbitVšechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud