Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Podvrženými Wi-Fi hackeři lákají oběti k připojení do falešných sítí: pozor na instalaci škodlivého kódu a sledování dat

Jiří Palyza 21.05.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Nově objevená zranitelnost zneužívá chybu ve standardu Wi-Fi a útočníkům umožňuje oklamat uživatele, aby se připojili k podvržené nedůvěryhodné síti. Hrozí sledování datového toku a nakažení připojeného zařízení škodlivým kódem.

Kapitoly článku

Bezdrátový internet opět čelí bezpečnostní hrozbě. Odhalil ji výzkumník a expert v oblasti kybernetické bezpečnosti, Mathy Vanhoef. Své poznatky se chystá prezentovat na nadcházející konferenci WiSec 24, která se koná v Soulu.

Chybu označenou jako "SSID Confusion" mohou útočníci zneužít k neoprávněnému přístupu k síťovým datům a případné infiltraci malwaru. Zvlášť kritická je skutečnost, že ne všechny zabezpečovací protokoly jsou proti této formě útoku odolné.

Vanhoef ve své zprávě uvádí, že útok je možný zejména tehdy, pokud se uživatel pokusí připojit k důvěryhodné síti a zároveň je přítomna i druhá síť se stejným SSID (názvem) a ověřovacími údaji. Tímto způsobem útočníci mohou zachytit veškerý datový provoz dotčené oběti.

Mohlo by vás zajímat

V ohrožení jsou všechny typy Wi-Fi klientů a zranitelnost postihuje všechny operační systémy. Obzvlášť nebezpečná je možnost oklamání služeb VPN. Pokud jsou vybaveny funkcí automatického odpojení při připojení do důvěryhodné sítě, i to může být zmanipulováno a dojde k deaktivaci i v podvržené síti. Je to proto, že VPN rozpoznávají síť Wi-Fi na základě jejího SSID.

Doposud se podařilo identifikovat šest univerzit, včetně institucí ve Velké Británii a USA, na kterých je vysoký stupeň ohrožení z důvodu opakování ověření přístupových údajů.

Zranitelné síťové protokoly a ochranná opatření proti podvrhu SSID

Symbol Free Wi-Fi u vstupu do restaurace
Některá Wi-Fi připojení jsou k zranitelnosti zabezpečení více náchylná.
Zdroj: Bernard Hermant/Unsplash

Ne všechny zabezpečovací protokoly Wi-Fi jsou ale k nové metodě útoku stejně náchylné. Zatímco zastaralý standard WEP a moderní WAP3 mají slabiny, WPA1 a WPA2 i ověřování FT jsou považovány za bezpečné. V jejich případě je SSID zahrnuto do procesu párování hlavních klíčů.

Podle zjištění Vanhoefa jsou také ohroženy sítě 802.11X/EAP a mesh sítě s ověřováním AMPE.

Pro dostatečné zabezpečení sítí bezdrátového internetu proti útokům záměny SSID se plánují změny standardů Wi-Fi. Například připravovaný standard Wi-Fi 7 bude obsahovat vylepšenou ochranu rámců (beacon protection), které se využívají k informování uživatelských zařízení v síti o dostupných Wi-Fi službách a blízkých přístupových bodech. Klientská zařízení využívají tyto rámce (beacony) k rozhodnutí, ke kterému přístupovému bodu se připojit.

Mohlo by vás zajímat

Síťoví administrátoři ale mohou přijmout odpovídající bezpečnostní opatření už nyní. Například lze zabránit opakovanému používání přístupových údajů mezi různými SSID, nebo používat samostatná hesla pro každou síť.

Objevenou slabinu Wi-Fi lze zneužít pouze za určitých podmínek

Aby případný útočník mohl bezpečnostní díru úspěšně napadnout, musí existovat jisté podmínky. Funguje to pouze v situacích, kdy například organizace mají dvě Wi-Fi sítě se sdílenými přihlašovacími údaji. Lze si představit síťové prostředí v pásmu 2,4 GHz a 5 GHz, přičemž každá ze sítí má sice jiné SSID, ale stejné ověřovací údaje.

Mohlo by vás zajímat

Klientská zařízení se obvykle připojují k lépe zabezpečené síti 5 GHz. Útočník, který je dostatečně blízko cílové síti, aby mohl provést útok typu "man-in-the-middle", by ale mohl zřídit podvodný přístupový bod se stejným SSID jako v pásmu 5 GHz. Pomocí tohoto podvodného přístupového bodu by pak mohl přijímat a předávat všechny ověřovací rámce slabšímu přístupovému bodu 2,4 GHz a klientské zařízení by se místo toho připojilo k této síti.

Zdroj: Top10VPN, Dark Reading


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud