Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Pomalé a komplikované: uživatele Windows nervovaly instalace aplikací – Microsoft to nyní zlepšuje

Jiří Palyza 24.04.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Co se týče instalace programů a aplikací do Windows, Microsoft Store, což je vlastně obdoba Obchodu Play v prostředí systému Microsoftu, není pro mnoho uživatelů zrovna první volbou, po které by s chutí sahali. Softwarový koncern na to nyní reaguje a celý proces zjednodušuje.

Kapitoly článku

Platforma pro stahování a instalací aplikací do Windows, Microsoft Store, nabízí nejen hry a zábavu, ale také širokou nabídku aplikací a programů. Jeho webová verze ale není mezi uživateli zrovna oblíbená. Nakonec, existují i jiné způsoby stahování a instalace programů do Windows a zpravidla jsou mnohem rychlejší a méně komplikované.

Microsoft si to vše uvědomuje a nabídl zjednodušený způsob instalace prostřednictvím internetového prohlížeče, který je výrazně rychlejší. Informoval o tom jeden ze zaměstnanců softwarového koncernu v komentáři na informační síti X.

Microsoft Store na webu je vybaven novým instalačním programem

Prostředí instalační platformy Microsoft Store ve webovém prohlížeči
Programy lze prostřednictví internetové verze platformy Microsoft Store instalovat rychleji.
Zdroj: Apps.microsoft.com

Pro stažení aplikace prostřednictvím obchodu Microsoft Store v prohlížeči bylo nutné provést několik kroků. Nejprve jste museli kliknout na tlačítko pro instalaci. Poté se v malém okně otevřelo nové dialogové okno, které obsahovalo hlubší odkaz, který bylo potřeba potvrdit. Nakonec jste klikli na tlačítko "Instalovat" v okně pro stažení softwaru do počítače.

Microsoft nyní tento proces minimalizoval na dvě kliknutí tím, že "deep link" (hluboký odkaz) nahradil vlastním instalačním programem. Tento odkaz byl dříve zodpovědný za otevření dalšího okna pro instalaci softwaru.

Použitím stávajícího kódu z deep linku v samostatném instalačním programu, který je výrazně menší, se lze vyhnout mezikroku zobrazení dalšího okna. A tím požadovaný soubor stáhnout rychleji.

Instalace prostřednictvím nového obchodu je jednodušší

Desktopová verze obchodu Microsoft Store
Proces nové instalace aplikace do Windows lze pomocí prohlížeče provést stejně snadno, jako v desktopové verzi obchodu.
Zdroj: Windows 11 / Microsoft Store

Podle zaměstnance Microsoftu, Rudyho Huyna, má nový způsob instalace pro uživatele ještě i další výhody. Například podporuje instalaci více aplikací najednou. Ve srovnání s Microsoft Store se webová verze spouští mnohem rychleji a je vždy aktuální s nejnovějšími funkcemi a aplikacemi.

První testy provedené Microsoftem po zjednodušení instalačního procesu ukázaly dvanáctiprocentní nárůst počtu instalací. Počet aplikací, spuštěných po instalaci, se zvýšil dokonce o 54 procent. Zdá se tedy, že Microsoft vykročil správným směrem. Čas ukáže, jestli se vývojářům zjednodušením instalačního procesu podaří do aplikační platformy přilákat více uživatelů.

Zdroj: X / @RudyHuyn

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud