Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Pozor na „výhodné“ nabídky na internetu

Pavel Trousil 29.11.2020

Předvánoční akce Black Friday za pandemie představuje v mnoha případech žně pro podvodníky. Před nákupem si řádně prověřte, zda nakupujete u spolehlivého prodejce a také to, komu skutečně posíláte peníze. Prověřte si také, zda jde skutečně o slevu.

Kapitoly článku

Podle průzkumu společnosti Kaspersky hodlá víc než polovina respondentů (52 %) utratit během letošních předvánočních nákupů větší sumu peněz než v loňském roce, který nepoznamenala vládní opatření proti šíření koronaviru. Řada obchodů je zavřených a tak mnoho lidí, a to i těch méně zkušených, nakupuje přes internet. S tím však počítají podvodníci, kteří se soustředí na vytváření falešných slevových nabídek a důvěryhodných kopií známých e-shopů.

black-friday-1-nahled
Zdroj: Kaspersky

Důležitou roli při rozhodování o koupi vánočních dárků hrají slevy. Právě na nich podvodníci staví většinu svých aktivit. Z průzkumu společnosti Kaspersky vyplývá, že 84 % zákazníků nevidí jako problém sdílet s prodejcem podrobnější osobní data, například e-mailovou adresu a telefonní číslo, oplátkou za získání velkých slev na vánoční nákupy. Pouze čtvrtina (25 %) dotázaných si uvědomuje, že se podvodné nabídky objevují častěji během období vánočních svátků a výprodejů, a není ochotna riskovat kvůli větším slevám. Méně než pětina (17 %) spotřebitelů tvrdí, že budou nakupovat výhradně u zavedených značek, aby neohrozili svou bezpečnost.

Slevy dokážou potlačit obezřetnost i u zákazníků, kteří by se jinak nad podezřele nízkými cenami pozastavili. Pouze třetina (33 %) dotazovaných není ochotna nakupovat v e-shopu, který nevypadá důvěryhodně, a ještě menší počet (29 %) si je jist, že si uvědomuje potenciální bezpečnostní rizika, která souvisejí s nákupy od neznámých značek nabízejících značné slevy, jež se mohou ukázat jako podvodné.

 

boty-nahled

Ukázka falešného e-shopu | Zdroj: Drmartenssleva.cz

Nakupujte s rozvahou

Riziko nákupu na podvodném e-shopu roste s blížícími se Vánocemi. Z průzkumu společnosti Kaspersky vyplývá, že asi třetina uživatelů (34 %) nechává nákupy vánočních dárků na poslední chvíli, protože doufají, že tak získají vyšší slevy. Ve stresu pak věnují méně pozornosti tomu, zda je daný e-shop důvěryhodný, a soustředí se výhradně na lov co nejvýhodnějších cen. Přes internet chce přitom letos nakoupit většinu vánočních dárků na 60 % evropských zákazníků. To představuje desítky a stovky milionů potenciálních obětí internetových podvodníků.

  black-friday-3-nahled
Zdroj: Kaspersky

Jak nenaletět podvodníkům

Vypadá-li nabídka příliš výhodně, než aby to mohla být pravda, pak jde s největší pravděpodobností o podvod. Pokud nechcete naletět, držte se několika rad:

  • Nakupujte výhradně u ověřených internetových obchodů . Vždy je bezpečnější zadat webovou adresu ručně nebo ji vyhledat mezi uloženými záložkami, než kliknout na zaslaný odkaz. V adresním řádku vašeho internetového prohlížeče si zkontrolujte, zda navštěvujete skutečně zamýšlený e-shop a zda je spojení zabezpečené.
  • Prodejce si ověřte na internetu prostřednictvím recenzí, například na heureka.cz. Zde si také můžete zkontrolovat, zda je cena skutečně tak výhodná. Možná produkt najdete někde za ještě zajímavější cenu. Prodejci často při slevách udávají původní cenu mnohem vyšší, než jaká ve skutečnosti byla.
  • Vybrané zboží plaťte prostřednictvím bezpečných platebních způsobů. Plaťte kreditními kartami nebo přes robustní platební služby, abyste měli jistotu, že vaše transakce budou ochráněné.
  • Slevy si ověřujte . Dostanete-li slevu e-mailem nebo přes textovou zprávu SMS, zkontrolujte odesílatele a ověřte si, zda jsou webové odkazy legitimní, dřív, než na ně kliknete.
  • Dbejte na to, aby software a aplikace na vašem zařízení byly aktualizované a chraňte všechna svá zařízení pomocí některého z uznávaných produktů v oblasti internetové bezpečnosti. Řešení kybernetickhoé zabezpečení obsahující technologie pro odhalování phishingu založeného na způsobech chování, vám mohou posílat upozornění, pokud se pokusíte vstoupit na phishingovou webovou stránku. Na falešné weby vás může upozornit i internetový prohlížeč.
  • Seznam falešných i rizikových e-shopů najdete i na stránce České obchodní inspekce: https://www.coi.cz/pro-spotrebitele/rizikove-e-shopy/
  • Mějte pod kontrolou svá hesla . Aplikace pro správu hesel vám mohou pomoci s nakupováním u více prodejců díky tomu, že vaše osobní údaje mají bezpečně uložené a pro každý váš přihlašovací účet na internetu používají jedinečné heslo.

fotbal-nahled
 Zdroj: CHIP screenshot internet


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud