Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Předplatitelé služby Getty Images získají přístup k AI generátoru obrázků

Pavel Trousil 26.09.2023

Getty Images, největší světová fotografická agentura, spouští ve spolupráci s Nvidií generátor obrázků s podporou umělé inteligence. Getty také slibuje, že odškodní zákazníky za případní žaloby ohledně autorských práv a bude také platit umělcům za opakované využití jejich snímků pro tréning AI.

Kapitoly článku

Getty Images nabízí miliony licencovaných snímků, videí, ilustrací a hudby pro různé účely. Firmu založili Mark Getty a Jonathan Klein v roce 1995 a sídlí v Seattlu v USA. Getty Images má tři značky: Getty Images, iStock a Unsplash, které poskytují vizuální obsah pro širokou kreativní komunitu. 

Firma spolupracuje s mnoha světovými značkami, institucemi a organizacemi, jako jsou například NASA, National Geographic, FIFA, UEFA, IOC a další a také vlastní nejrozsáhlejší soukromý archiv na světě, který obsahuje historické a kulturní snímky od počátků fotografie po současnost.

Getty a další agentury v poslední době čelí tlaku ze strany různých generátorů obrázků pomocí umělé inteligence. Tyto generátory se přitom často vytrénovaly na licencovaných fotografiích. Takže se v poslední době zintenzivňuje celosvětová debata o duševním vlastnictví.

 

Generátor od Getty trénoval na jejích snímcích

Nyní se sama Getty rozhodla, že poskytne statisícům uživatelů přístup k novému nástroji pro generování obrázků pomocí umělé inteligence. Dokáže tedy vytvářet snímky na základě podnětů uživatele, podobně jako Midjourney, Stability AI, nebo Dall-E. 

Stanovila také plán plateb pro ty, jejichž snímky byly použity k tréninku systému AI, tedy pro umělce. Agentura také převezme jménem svých firemních zákazníků plnou právní a finanční odpovědnost za případné spory o autorská práva.

Zdroj: X/Twitter

"Jsme zásadně přesvědčeni, že odbornost kreativců a investice, které do tohoto obsahu vkládají, by měly být odměněny," řekl Peters ve zprávě Getty. Dodal, že "příjmy umělců budou zpočátku malé", ale trh s produkty generativní umělé inteligence podle něj poroste a "ty se vyvinou v podstatné zdroje příjmů".

Nejnovější produkt Getty, vyvinutý ve spolupráci s Nvidií, byl vycvičen na její vlastní rozsáhlé knihovně obrázků. Veškerý obsah vytvořený pomocí umělé inteligence bude patřit zákazníkovi a nebude přidán do stávajících knihoven obsahu Getty, aby si jej mohli licencovat ostatní, uvedl Peters. Společnost chce zabránit tomu, aby se v jejích databázích směšovaly autentické snímky a snímky vytvořené umělou inteligencí.

Společnost Getty letos podala u britského Nejvyššího soudu žalobu na ochranu autorských práv proti společnosti Stability AI, tvůrci komerčního nástroje pro generování obrázků, s tvrzením, že "nezákonně zkopírovala a zpracovala miliony obrázků chráněných autorským právem".

Modely umělé inteligence pro převod textu na obrázek jsou trénovány na základě miliard obrázků získaných z internetu, včetně sociálních médií, stránek elektronických obchodů, blogů a archivů s obrázky. Tréninkové soubory dat učí algoritmy na příkladech rozpoznávat objekty, pojmy a umělecké styly, jako je pointilismus nebo renesanční umění, a také propojovat textové popisy s vizuálními obrázky.

Zdroj: Getty Images, Getty

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud