Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Přes 150 nových funkcí ve Windows 11: na říjen Microsoft chystá velkou aktualizaci – už od zítřka bude AI Copilot

Jiří Palyza 25.09.2023
Zdroj: Surface/Unsplash

Microsoft zahajuje uvolňování aktualizace Windows 11 a s ní dá se říci přichází nová éra Windows. Uživatelé se mohou těšit na významné rozšíření funkcí umělé inteligence. Už v předstihu si mohou dopřát podporu AI Copilota, který bude k dispozici formou volitelné aktualizace.

Kapitoly článku

Microsoft vydá 26. září další velkou aktualizaci systému Windows 11. Aktualizace bude obsahovat novou funkci Windows Copilot s umělou inteligencí, přepracovaný Průzkumník souborů, novou funkci "Ink Anywhere" pro uživatele elektronického pera, velké vylepšení aplikace Malování a mnoho dalších zajímavých funkcí.

Redmond to myslí se svou strategií AI v operačním systému Windows vážně a od 26. září plánuje uvolnit AI Copilot všem soukromým uživatelům Windows 11.

 • Předpokladem pro její získání je aktuální verze Windows 11 22H2.
 • AI Copilot s podporou umělé inteligence bude k dispozici prostřednictvím volitelné aktualizace.
 • Pokud ji nevyžádáte a nespustíte, tato volitelná aktualizace se prozatím nebude instalovat automaticky.
 • Jedinou výjimkou je nastavení, kdy máte ve svém systému aktivovanou možnost "Získat nejnovější aktualizace, jakmile jsou k dispozici". V takovém případě Windows 11  automaticky vyhledá a také nainstaluje volitelné updaty.
 • AI Copilot se do systému integruje jako postranní panel na ploše Windows.
 • Pokud je tato funkce instalována, můžete Copilota skrýt.
 • Očekává se, že všem uživatelům Windows 11 22H2 budou nové funkce automaticky distribuovány v rámci říjnového dne záplat 10. 10. 2023.

Windows 11 budou rozšířeny o nástroj umělé inteligence AI Copilot

AI Copilot na pracovní ploše Windows 11
Microsoft přináší AI Copilot uživatelům Windows 11 22H2 prostřednictvím volitelné aktualizace.
Zdroj: Microsoft

Microsoft upřesňuje, že současný stav instalace Windows AI Copilota bude označen jako preview, tedy předběžná verze. Později by měla být součástí funkční instalace Windows 23H2. U té ještě Redmond neupřesnil, kdy přesně zahájí její uvolňování, nicméně očekává se, že by to mělo být v průběhu podzimu 2023.

Copilota uživatelé také naleznou v podobě ikony na Hlavním panelu a spustit jej mohou klávesovou kombinací [Windows]+[C].

Prostřednictvím nastavení Hlavního panelu půjde Copilota také skrýt. Prozatím ale není jasné, zda jej půjde také jednoduše odstranit.

Windows 11 23H2: kromě AI systém přinese řadu dalších novinek

Windows 11 desktop s pruhem Copilota
Microsoft chce ze systému Windows 11 udělat první operační systém s podporou umělé inteligence a funkcí Copilot.
Zdroj: Microsoft

Největším tématem Windows 11 23H2 určitě bude integrace prvků umělé inteligence, které by měly prostupovat celým systémem.

Windows Copilot bude přítomen v postranním panelu na pravém okraji obrazovky a lze jej zobrazit a skrýt pomocí nové ikony na Hlavním panelu nebo pomocí klávesové zkratky [Windows] + [C]. Využijete jej především k následujícím činnostem:

 • 1

  Využívání služby Bing Chat: postranní panel s Copilotem připomíná zmenšenou stránku Edge. Můžete tak využívat nové vyhledávání Bing se všemi jeho vychytávkami. To by vám mělo pomoci řešit každodenní úkoly, rutinní operace, ale i přípravu různých rešerší a prací.

 • 2

  Zadávání příkazů a ovládání Windows: pomocí Copilota můžete změnit některá nastavení systému, například zapnout Bluetooth nebo pořídit snímek obrazovky. V tuto chvíli je potřeba vše dělat prostřednictvím textového vstupu a chatbot se dotáže na potvrzení či detaily.
   

  Microsoft zapracoval prvky umělé inteligence i do dalších míst, například doporučení na platformě Microsoft Store.

Prakticky doplněný Průzkumník souborů a novinky získá i Hlavní panel

Nový Průzkumník Windows na ploše Windows 11
Průzkumník se těší z významné aktualizace designu. Tato integrální součást Windows byla v systému tak trochu popelkou. To se ale mění.
Zdroj: Microsoft

Aktualizace se dočkal i Průzkumník souborů. Adresní řádek vývojáři přesunuli nahoru, takže nástroj je svým vzhledem blíž internetovému prohlížeči.

Přepracována byla i oblast detailů, která se zobrazuje na pravém okraji okna Průzkumníka. Styl zobrazení už nemusíte složitě volit prostřednictvím stejnojmenné položky v nabídce, nově budete mít k dispozici tlačítko. Detailní zobrazení ukáže větší náhled souboru a dvě tlačítka: Vlastnosti a Sdílet. Kromě toho je k dispozici novinka v podobě zobrazení ve stylu katalogu, ve kterém si můžete prohlédnout například fotografie s časovým údajem.

Mohlo by vás zajímat

Z hlediska archivů si si Průzkumník doposud poradil pouze se soubory ZIP, ale nyní jsou podporovány i další formáty, například 7-Zip nebo RAR. Uživatelé je jednoduše rozbalí kliknutím pravým tlačítkem myši nebo dvojitým kliknutím. Důležité je ale vědět, že pokud chcete archivy vytvářet sami, můžete komprimovat pouze soubory ZIP.

Na Hlavním panelu systému Windows 11 23H2 jsou obnoveny funkce ze systému Windows 10: ikony lze zobrazovat s popisky a pokud je otevřeno několik oken stejného programu, nejsou už násilně seskupována.

V okně Systray (lišta oznámení vpravo na Hlavním panelu) se změní zobrazení oznámení: místo čísla se zobrazí symbol zvonku. Praktické bude, že díky integraci zvukového směšovače můžete upravovat hlasitost jednotlivých programů, a to přímo prostřednictvím ikony v Systray.

Zálohování, tapety, ale i podpora vysoké rozlišení monitoru

Obrazovka pro nastavení zálohování
Jedno z příjemných vylepšení Windows 11 23H2: silnější podpora zálohování.
Zdroj: Microsoft

Windows 11 23H2 přinesou celou řadu dalších menších novinek:

 • 1

  Nový zálohovací program pro zajištění dat

 • 2

  Dodatečné rozšiřující funkce pro tapetu

 • 3

  Pokud máte monitor s podporou HDR, budete se moci kochat pozadím v HDR rozlišení

 • 4

  Položky na základní obrazovce Nastavení budou interaktivní moduly

 • 5

  Heslo Wi-Fi sítě půjde zobrazit snadněji v Nastavení sítě

 • 6

  Správce úloh má přepracované nastavení

 • 7

  Updaty pro Widgety

 • 8

  V nabídce Start menu budou označeny systémové programy Microsoftu

Do samotného uvolnění aktualizace Windows 11 23H2 ale není jisté, které z těchto funkcí Microsoft skutečně zpřístupní.

Zdroj: The Verge, Microsoft


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme