Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Přímo od tajné služby: doporučená bezpečnostní opatření pro všechny uživatele mobilních telefonů

Pavel Trousil 07.06.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Chytré telefony jsou oblíbeným cílem kybernetických zločinců. Americká zpravodajská agentura NSA nyní prozradila, jak můžete snížit riziko útoků pomocí jednoduchých triků. Ty složitější jsou vhodné jen pro agenty.

Kapitoly článku

Moderní chytré telefony mají výpočetní výkon plnohodnotného počítače a jsou prakticky neustále zapnuté a připojené k internetu. Navíc obsahují řadu citlivých informací. Toho využívají mnozí hackeři a kybernetičtí podvodníci. Pomocí různých triků do zařízení propašují viry a trojské koně a zmocní se ho, aby ho zneužili pro své vlastní účely.

Proti takovým útokům se lze jen těžko stoprocentně chránit. Existuje však jednoduchý způsob, jak riziko kybernetických útoků na mobilní telefon alespoň výrazně snížit. Tvrdí to americká tajná služba NSA ve svém interním dokumentu s doporučeními pro používání chytrých telefonů.
 

NSA
Dokument NSA s bezpečnostními doporučeními.
Zdroj: NSA

Častější restart

Jak uvádí například Forbes.com s odkazem na tento dokument, můžete zločincům hodně ztížit práci tak, že budete svůj smartphone čas od času restartovat. Vypínáním a zapínáním systému můžete v mnoha případech zabránit instalaci malwaru prostřednictvím tzv. spear-phishingu. Jedná se o velmi cílené pokusy o phishing, které se záměrně zaměřují jen na určitou osobu.

Podle NSA lze tímto způsobem zabránit také zneužití zranitelností systému prostřednictvím tzv. zero-click exploitů, které nevyžadují žádnou další akci ze strany uživatele a pomocí nichž je možné tajně do zařízení nainstalovat například sledovací software.
 

Mohlo by vás zajímat

Další doporučení od NSA

Americká zpravodajská služba doporučuje smartphone vypínat a zapínat nebo restartovat alespoň jednou týdně, abyste se tak účinně chránili před kybernetickými hrozbami. Mezi další rady NSA patří například vždy neprodleně instalovat dostupné aktualizace, deaktivovat bezdrátové sítě Wi-Fi a Bluetooth, pokud je nepoužíváte, a neklikat na neočekávaná vyskakovací okna s výzvami k instalaci čehokoliv.

Podle tajné služby byste také měli používat bezpečný PIN kód s nejméně šesti číslicemi. Ostatní tipy v dokumentu NSA jsou méně vhodné pro každodenní používání a jsou určeny především zaměstnancům agentury. Patří mezi ně zakrytí fotoaparátu a používání krytu mobilního telefonu, který stíní mikrofon, aby se zabránilo odposlechům.
 

Mohlo by vás zajímat

Měli byste mít také svůj smartphone neustále pod kontrolou. Vyvarujte se připojování neznámých vyměnitelných médií přes USB rozhraní. To samé se týká nabíječek - používejte pouze originální nabíjecí kabely nebo nabíjecí příslušenství zakoupené od důvěryhodného výrobce. Nepoužívejte veřejné nabíjecí USB stanice. 

Do telefonu si instalujte minimální počet aplikací (každá aplikace navíc je zbytečné bezpečnostní riziko) a to pouze ty z oficiálních obchodů s aplikacemi. Dávejte si pozor na osobní údaje zadávané do aplikací. Pokud aplikace nepoužíváte, zavírejte je.

Zdroj: NSA, Forbes


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud