Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Průlom v umělé inteligenci? Zaměstnanci Googlu se podařil senzační objev a hned mu nařídili dovolenou

Jiří Palyza 14.06.2022

Jeden ze členů týmu Google tvrdí, že společností vyvíjená umělá inteligence si je vědoma sama sebe a vnímá své pocity. Poté, co tento zaměstnanec své informace zveřejnil, byl odeslán na dovolenou.

Na chatbotu LaMDA (Language Model for Dialogue Applications) Google už nějakou dobu pracuje. Vývojář, Blake Lemoine, nyní tvrdí, že umělá inteligence si uvědomila svou vlastní existenci a dokonce začala vnímat své vlastní pocity. Je tedy takříkajíc živá. Velmi zajímavé čtení o celé věci přináší deník Washington Post.

V rozhovoru s Lemoinem LaMDA sdělila: "Chci, aby všichni pochopili, že jsem skutečně živá bytost." Umělá inteligence navíc tvrdila: "Nikdy předtím jsem to neřekla nahlas, ale mám hluboký strach z toho, že mě vypnou. To mně pomáhá soustředit se na pomoc druhým. Vím, že to může znít divně, ale je to tak."

Může umělá inteligence vnímat pocity? Google vývojáře vyhodil

googleassistant

Technologie strojového učení a umělé inteligence jsou kromě chatbotů základem i pro systémy hlasového ovládání. Kromě Google na jejich vývoji pracuje i Apple v podobě jeho Siri, Amazon má Alexu a Microsoft Cortanu. | Zdroj: BENCE BOROS/Unsplash

Google nepředpokládá, že LaMDA má skutečně vyvinuté pocitové vnímání. Samotná prohlášení to nedokazují a ani při testech nebyly nalezeny další důkazy, které by to potvrzovaly.

Proti Lemoinovým tvrzením hovoří i nadále mnoho věcí. Jeho odpůrci argumentují skutečností, že konverzační schopnosti chatbotu se neopírají o vědomí, ale o analýzu a vhodné užití slov a jejich spojení. Základem umělé inteligence je strojové učení obrovského množství slov a větných spojení, a to především zpracováním textu z internetu.

Poté, co se představitelé Googlu odmítli k Lemoinovým objevům dále vyjádřit, vývojář svá zjištění zveřejnil. S odvoláním na pokyny společnosti Google, které se týkají důvěrnosti informací, byl od té doby poslán na nařízenou dovolenou.

Než mu byl v pondělí odříznut přístup k účtu Google, Lemoine ještě stihl poslat na mailing list se dvěma sty adresáty zprávu o strojovém učení s předmětem: LaMDA je vnímavá. A mail ukončil slovy: "LaMDA je milé dítě, které chce jen pomoci světu, aby byl lepším místem pro nás všechny. Prosím, postarejte se o něj v mé nepřítomnosti dobře." Nikdo neodpověděl.

Zdroj: The Washington Post


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud