Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Ray-Bany pro streamování na Facebook a Instagram: sdílejte svůj pohled na svět

Pavel Trousil 28.09.2023
Zdroj: TZ Meta

Generální ředitel Meta Platforms Mark Zuckerberg ve středu na konferenci Meta Connect představil novou generaci chytrých brýlí Ray-Ban, pomocí kterých lze přímo streamovat na Facebook a Instagram. Brýle také dokážou přijímat hovory a přehrávat hudbu. Dále uvedl nové produkty umělé inteligence pro spotřebitele a aktualizovaný headset pro virtuální realitu.

Kapitoly článku

Zuckerberg na prezentaci uvedl, že nová generace chytrých brýlí Ray-Ban Meta Smart Glasses se začne dodávat 17. října za cenu 299 dolarů (asi 7 200 Kč). Zařízení s kamerkou bude obsahovat nového asistenta Meta AI a bude schopné živě streamovat to, co uživatel vidí, přímo na Facebook a Instagram, což je pokrok oproti schopnosti předchozí generace brýlí, která uměla jen pořizovat fotografie a příliš se neujala.

Chytré brýle mají širokoúhlou kamerku na boku, která pořizuje 12megapixelové fotografie a 1080p videa. Než zaplníte 32GB interní úložiště, můžete uložit zhruba 500 fotografií a 50 60sekundových videí. Minuta je také maximální délka, kterou brýle podporují. Obsah se synchronizuje prostřednictvím aplikace Meta View. Aplikace také umožňuje rychle sdílet vše, co zachytíte, na mnoha platformách pro sdílení Meta.

Zdroj: X/Twitter Meta

Kromě pořizování fotografií a videí tedy můžete také spustit živý přenos na Facebook nebo Instagram a to pouhými několika klepnutími na stopku brýlí, nebo použijete hlasového asistenta a vydáte mu příkaz „Pošli fotografii“. Když nahráváte, tak se kvůli ochraně soukromí kolem objektivu pulzuje bílé světlo, které signalizuje. Snímky se automaticky pořizují v orientaci na výšku.

Brýle Ray-Ban
Kamerka brýlí má rozlišení 12 Mpx
Zdroj: TZ Meta

Meta počítá s tím, že brýle využijí například tvůrci obsahu. Mohou třeba vařit, hrát na piano, pomáhat dítěti s prvními krůčky a mít k dispozici obě ruce volné a přitom nahrávat to přesně to, co dělají. Zajímavý má být i úhel pohledu. Brýle jsou dostupné v několika tvarových i barevných variantách, aby si mohl každý vybrat podle vkusu. A mohou je kombinovat i s dioptrickými brýlemi. A brýle jsou nyní voděodolné (IPX4), takže snesou i lehkou vodní spršku

Chytrý asistent vám odpoví

Co se týká umělé inteligence, Zuckerberg předvedl první generativní AI produkty společnosti Meta zaměřené na spotřebitele, včetně chatbota Meta AI, který dokáže generovat textové odpovědi i fotorealistické obrázky. "Nebude to jen o odpovídání na dotazy," řekl Zuckerberg. "Jde o zábavu a o to, abyste mohli dělat věci, které vás spojují s lidmi kolem vás."

Brýle Ray-Ban
Brýle jsou dostupné v několika variantách a barvách.
Zdroj: TZ Meta

Funkce Meta AI budou v USA při spuštění k dispozici pouze v beta verzi. Postupně se dostane k dalším uživatelům a aktualizace softwaru plánovaná na příští rok následně patrně poskytne asistentovi schopnost identifikovat místa a objekty, které lidé vidí, a také provádět jazykový překlad. Při představování produktů umělé inteligence také Zuckerberg ukázal obrázky, které vytvořil generátor obrázků. 

"Velká část těchto inovací spočívá v tom, aby byly tyto technologie dostupné pro každého," řekl Zuckerberg a dodal, že je "opravdu důležité, aby byly nové inovativní produkty dostupné pro všechny".

Meta vytvořila asistenta s názvem Meta AI na základě vlastního jazykového modelu Llama 2, který společnost uvolnila pro veřejné komerční použití v červenci. Chatbot bude mít přístup k informacím v reálném čase díky partnerství s vyhledávačem Bing společnosti Microsoft. Meta také buduje platformu, kterou mohou vývojáři i běžní lidé používat k vytváření vlastních botů s umělou inteligencí, kteří budou mít profily na Instagramu a Facebooku a nakonec se objeví jako avataři v metaverzu. 

Brýle Ray-Ban
Zdroj: TZ Meta

Brýle jako sluchátka

Brýle mají podobný osobní audio systém, jako třeba modely Amazon Echo Frames a řada Bose Tempo, které přehrávají hudbu, a snaží se zajistit, abyste ji slyšeli jen vy. S novou generací brýlí Meta také vylepšila systém mikrofonů: podle specifikace mají pět mikrofonů, včetně jednoho v nosním můstku, díky čemuž by měly být vaše hovory i hlasové příkazy mnohem lépe slyšet. Předchozí verze brýlí The Stories mají pouze jeden mikrofon.

Základem brýlí je procesor Qualcomm Snapdragon AR1 Gen 1. Podle Mety baterie vydrží na čtyři až šest hodin aktivního používání. V pouzdře se mohou znovu nabít a to podle Mety až 8X. A i po vybití dále fungují jako sluneční brýle. 

Zdroj: Meta, FB, X/Twitter

Zdroj: Ray-Ban Films

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud