Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Roaming O2, Vodafone a T-Mobile: na co si dát pozor při letní dovolené?

Jakub Fišer 01.06.2023

Léto je za rohem, venkovní teploty už se pohybují kolem 25°C a lidé už pokukují po letních dovolených. Stejně jako v minulých letech, i letos je však důležité dát si pozor na pravidla evropského roamingu. Jak to mají operátoři O2, Vodafone a T-Mobile?

Kapitoly článku

Volání všude „jako doma“

Evropský roaming (též euroaming) je služba v telekomunikační síti, díky které vám mohou evropští operátoři poskytovat stejné služby jako u vašeho domácího operátora. Právě kvůli této službě si nemusíte v cílové destinaci kupovat separátní SIM kartu tamního poskytovatele – tedy pokud cestujete po zemích.

Do zemí euroamingu patří tyto státy: Belgie, Itálie, Polsko, Bulharsko, Kypr, Portugalsko, Česká republika, Litva, Rakousko, Dánsko, Lotyšsko, Rumunsko, Estonsko, Lucembursko, Řecko, Finsko, Maďarsko, Slovensko, Francie, Malta, Slovinsko, Chorvatsko, Německo, Španělsko, Irsko, Nizozemsko, Švédsko. Dále je roaming dostupný v Norsku, Lichtenštejnsku a na Islandu.

Roam like at home

V těchto zemích platí pravidlo roam like at home, tedy, že v zemích roamingu telefonujete a SMSkujete stejně jako v ČR. Pravidlo platí pro všechny tuzemské operátory – O2, Vodafone i T-Mobile – stejně jako pro všechny virtuály a zaštituje ho Evropská unie.

Volání a SMSky však postupně ustupují mobilnímu internetu. Jaká situace tedy panuje na území evropských států z hlediska mobilních dat? Pokud využíváte tarif s omezeným datovým balíčkem, tento balíček vám platí i pro euroaming. Tedy opět pravidlo roam like at home.

Infografika Českého telekomunikačního úřadu | Zdroj: ČTÚ

Infografika Českého telekomunikačního úřadu | Zdroj: ČTÚ

Jiná situace je u klientů s neomezenými datovými tarify. Operátoři totiž podle rozhodnutí Evropské unie nemusí nabízet neomezený internet i mimo ČR. Musí klientům ale zařídit dostatečně velký datový balíček.

O jaký objem se bude konkrétně jednat, se bude odvíjet od ceny, kterou za balíček mobilních služeb platíte. Objem dat při roamingu musí být alespoň dvakrát větší než hodnota získaná vydělením ceny uvedené ve vaší smlouvě (bez DPH) maximální velkoobchodní cenou za roaming.

Operátor má rovněž povinnost vám sdělit velikost evropského datového balíčku. Pokud toto množství při roamingu překročíte, bude vám účtovat příplatek.

Množství dat pro surfování v evropském roamingu má každý operátor vlastní, uvádí je v ceníku služeb. Zde přehledně:

O2 datový roaming

  • NEO+ Stříbrný – 45 GB
  • NEO+ Zlatý – 55 GB
  • NEO+ Platinový – 60 GB
  • NEO+ Diamantový – 75 GB

Vodafone datový roaming

  • Vodafone až do 31. 12. 2023 nabízí všem neomezeným tarifům 70 GB

 T-Mobile datový roaming

  •  Neomezeně XL – 36 GB
  • Neomezeně 2XL – 40 GB
  • Neomezeně 3XL – 44 GB
  • Neomezeně 4XL – 52 GB
  • Neomezeně 5XL – 64 GB

Je však důležité myslet i na to, že data v roamingu mohou být navýšena kombinovanou nabídkou. Číslo v tabulce tedy nemusí být finální. O tom, kolik dat máte v roamingu v ceně tarifu, se můžete přesvědčit v kalkulačce na webu vašeho operátora.

Na závěr se sluší podotknout, že je velmi důležité si před odjezdem do zahraničí ověřit, zdali máte roaming aktivní. Aby vás po příletu do cílové destinace nepřekvapilo, že vám nefunguje signál, nemůžete posílat ani přijímat zprávy a používat mobilní data. Roaming si aktivujete v aplikaci operátora, případně na telefonní lince.

Zdroj: T-Mobile, Vodafone, O2, Europa.eu


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud