Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Robot Tesly se naučil novým dovednostem: předčí Optimus jednou i Elona Muska?

Jiří Palyza 28.09.2023
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Humanoidní robot Optimus společnosti Tesla umí nové věci, které Elon Musk představuje ve videu. Umělá bytost dělá pokroky.

Kapitoly článku

Robot, který byl ohlášen v roce 2021 a představen v rámci Tesla AI Day v roce 2022, využívá stejný software umělé inteligence, jaký používá výrobce ve svých vozidlech. Jeho neuronové sítě běží výhradně na hardwaru robota.

Kontroverzní technologický podnikatel zveřejnil na svém soukromém účtu video, ve kterém je zobrazen robot Optimus, svou konstrukcí a stavbou připomínající lidské tělo. Ukazuje, jaké nové dovednosti se naučil.

Optimus dokáže třídit stavební kostky velikosti Lego Duplo do různých kontejnerů podle barev. Dokáže také rozpoznat díly, které se převrhly, a znovu je postavit do správné polohy.

Na videu přítomný člověk mění polohu kostek na stole. Optimus se tím nijak nenechá vyvést z míry. Nakonec robot všechny kostky srovná a roztřídí zpět.

Robot Tesla Optimus: po třídění stavebnicových kostek relaxuje protažením a jógou

Po první prezentaci v roce 2021 byl projekt v mnoha příspěvcích kritizován. Negativní recenze jej označovaly více jako hračku a zaznívaly pochybnosti, zda vůbec funkční robot někdy vznikne. Později už ale kritika odezněla a pokrok, který zaznamenala Tesla ve vývoji Optima, byl spíš chválen.

Robot Tesly si také dokáže samostatně seřídit své končetiny. Využívá k tomu speciální systémy pro zpracování obrazu. A jde mu to tak dobře, že na konci minutového videa provede protažení a uvolňovací cviky. Poté nám ukáže, že je také docela mrštný a snadno provede cvik jógy.

Optimus měří 1,73 metru a váží 57 kg. Podle Muska bude schopen dělat "vše, co nechtějí dělat lidé". Jako humanoidní univerzální robot má rozmanité oblasti svého využití. Především má být nasazen v továrnách Tesla a přebírat zde úkoly, ke kterým patří například přeprava dílů. Z dlouhodobého hlediska by měl také nahradit chybějící pracovníky v oblasti průmyslu, kterých se ve Spojených státech nedostává.

Zdroj: Daily Mail


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud