Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Škodovka Vision E bude jezdit na elektriku

redakce 29.03.2017

Přestože společnost Škoda Auto ve Švýcarsku představila letos spoustu novinek, další trumfové eso, totiž dlouho očekávaný elektromobil, představí na autosalonu Auto Shanghai 2017, který se bude konat 19.–28. dubna.

Tohle auto je zcela ve znamení elektrifikace: studií Vision E nabízí automobilka poprvé konkrétní specifický výhled na individuální mobilitu budoucnosti. Emocionálně laděné, pětidveřové kupé SUV ujede až 500 kilometrů na čistě elektrický pohon a dosahuje třetí úrovně autonomního řízení. Škoda rovněž usilovně pracuje na elektrifikaci své modelové palety a do roku 2025 nabídne pět čistě elektricky poháněných modelů v různých segmentech.První koncept vozu na čistě elektrický pohon a autonomní řízení v historii automobilky ztělesňuje budoucnost elektromobility značky.

Škoda Vision E

Škoda Vision E

Škoda Vision E je s délkou 4645 milimetrů, šířkou 1917 milimetrů a výškou 1550 milimetrů velice výrazná. Díky dlouhému rozvoru (2850 milimetrů) a krátkým převisům vpředu a vzadu vytvořili technici mimořádně prostorný interiér. Futuristický koncept slučuje zvýšenou pozici sedaček a velkorysou prostornost, typické znaky vozů kategorie SUV, s dynamicky působící siluetou a plynule klesající linií střechy karoserie kupé.

Se systémovým výkonem 225 kW zrychluje Škoda Vision E velice dynamicky. Maximální rychlost je zřejmě elektronicky omezená na 180 km/h. Výkonné ion-lithiové akumulátory a optimální rekuperace umožňují dojezd až 500 kilometrů. Díky inteligentnímu managementu kooperují oba elektromotory s maximální účinností a pohání všechny čtyři kola vozu. Přední a zadní kola jsou poháněna dle potřeby tak, aby byla neustále zaručena maximální stabilita, bezpečnost a dynamika.

Se studií Vision E umožňuje Škoda také nahlédnout do již brzy realizovaných forem autonomního řízení. Podle nejnovějších odhadů bude již v roce 2030 zhruba 15 procent všech nových automobilů jezdit plně autonomně. Studie Škoda Vision E splňuje předpoklady pro dosažení třetí úrovně autonomního řízení. Umí se automaticky pohybovat v kolonách, v režimu autopilota projet některé úseky dálnic, držet se v jízdním pruhu nebo se naopak vyhýbat, předjíždět, automaticky vyhledávat volná parkovací místa a automaticky na ně zajíždět a vyjíždět z nich.

Strategie elektromobility

V globální růstové strategii automobilky hraje elektromobilita klíčovou roli. Škoda na bází koncernové platformy MEB vyvíjí vlastní koncepty vozů pro čistě elektrickou mobilitu. Elektrifikace modelové palety značky Škoda bude zahájena již v roce 2019 uvedením modelu Škoda Superb s plug-in-hybridním pohonem. Krátce poté v roce 2020 bude následovat čistě elektricky poháněný sériový vůz značky Škoda. Do roku 2025 pak značka rozšíří svou nabídku o pět čistě elektricky poháněných automobilů z různých segmentů.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud