Menu
CHIP Speedtest

Acer: O novinkách, koroně a trendech

13.07.2020 05:56 | Redakce Chip
Acer: O novinkách, koroně a trendech

Na konci června představil Acer na tiskové konferenci portfolio novinek pro druhou polovinu roku. Na trh přichází mimo jiné nová řada notebooků.

Na podrobnosti o čerstvě uvedených produktech, ale taky na situaci v IT byznysu jsme se zeptali Tomáše Čecha, country managera společnosti Acer pro Českou republiku a Slovensko.

acer-enduro-n3-en314-51w-high-05

V minulých letech Acer vždy představoval v květnu novinky, většinou na tiskové konferenci v New Yorku. Letos to bylo 23. června, ale byla to vůbec tiskovka?

V původních plánech samozřejmě naše tradiční tisková konference byla, jako každý rok... ale všichni víme, co se dělo a ještě děje po celém světě – organizovat v těchto dnech akci, na kterou by cestovali novináři z celého světa, bylo prakticky nemožné. Takže jediná možnost byla uspořádat vysílání online. Nakonec to byl úspěch: naši online tiskovou konferenci zhlédlo v živém přenosu půldruhého milionu lidí po celém světě a mnohem více poté ze záznamu. Zájem médií i odborné veřejnosti byl velký.

Tomáš Čech
Tomáš Čech je Country Managerem pro Čechy a Slovensko v Aceru posledních 22 let. Kromě toho byl v průběhu zodpovědný za řízení poboček Aceru v mnoha jiných zemích: Polsku, Beneluxu, Skandinávii, Maďarsku či Izraeli. Předtím pracoval v SWS Slušovice. Je inženýrem ekonomie z VUT Brno a Master Executive Managementu z Politecnico di Milano.

A jaké novinky Acer uvedl?

Záběr je celkem široký. Především přicházejí nové verze již prodávaných řad. Herní notebooky Predator dostávají procesory desáté generace Intel Core a novou grafiku Nvidia GeForce RTX 2080 SUPER. Bude nový Helios 300, Helios 700 i Triton 300. Stejně tak je obnovená řada herních počítačů Acer Nitro 7.

acer-swift-5-sf514-55-high-02

Herní počítače mají dnes všichni výrobci. Je něco, v čem je Acer výjimečný?

Tak především Predator je jedna z prvních značek výhradně herních počítačů – určitě jsme jedni z průkopníků specializovaných herních počítačů, a pokud vím, tak mezi hráči je Predator vnímán jako špička. Postavit herní počítač nebo dokonce notebook z nejvýkonnějších komponent až takové umění není. Důležité je, aby byl herní notebook schopen se na v podstatě svém maximálním výkonu držet dlouhodobě, nejen ve špičce... a potom je to úplně jiná hra. Vyžaduje to mnohem větší šasi, a především vše podřídit odvodu tepla. Jak se komponenty přehřejí, výkon prudce klesá. A Predatory jsou všechny o chlazení – kromě promyšlené konstrukce máme například speciální ocelové větráky AeroBlade a řízení výkonu chlazení Acer CoolBoost. Výsledkem je, že Predatory se prostě nepřehřejí – to je zásadní.

A co další uváděné novinky?

Uvedli jsme novou verzi Swiftu 5, jednoho z nejlehčích notebooků na světě. Mimochodem, to je notebook, který používáme interně, a kolegovi se už stalo, že hledal ztracený notebook a našel ho... ve své tašce  Nově bude mít Swift 5 antibakteriální sklo Corning Gorilla Glass.

acer-enduro-t5-et510-51w-high-01

Budeme mít nové verze notebooků ConceptD 3 a ConceptD 3 Ezel. To jsou počítače pro tvůrce – filmaře, architekty, inženýry. Ti, kdo potřebují notebook s výkonem herního, ale stylový, úhledný a tichý. Já mám osobně výtečnou zkušenost s prací v CAD na displeji s panty Ezel – to jsou vyklápěcí panty, které umožňují obrazovku posunout dopředu nad klávesnici. Díky tomu je možné využít plně rozlišení displeje a po překlopení i aktivní pero.

Asi největší zájem vzbudila ale úplně nová řada notebooků a tabletů: Acer Enduro. Název napovídá hodně: jsou to notebooky pro práci v terénu. Odolné, robustní, téměř nerozbitné. Vodě- a prachu odolné, s velkou výdrží a s displeji čitelnými na přímém slunci. Produkty pro armádu, stavaře, geology, každého, kdo potřebuje počítač mimo kancelář – a nemyslím tím pracovní stůl doma. Vzorky už máme a zatím budí u všech nadšení.

IT a počítače je obor, který zatím (zdůrazňuji to zatím) jako jeden z mála na epidemii spíše vydělal.


Obchody v době korony

Jak přežila firma koronavirovou krizi?

Upřímně řečeno, cítím se až trochu provinile, protože IT a počítače je obor, který zatím (zdůrazňuji to zatím) jako jeden z mála na epidemii spíše vydělal. Během karantény došlo prakticky ve všech zemích na světě k velkým změnám ve společnosti.
Především během posledních deseti let trh počítačů pomalu, ale jistě klesal. Po prudkém nástupu notebooků na přelomu tisíciletí začali uživatelé používat notebooky místo počítačů. Laptop se stal osobním nástrojem nejen na práci, ale hlavně na zábavu a komunikaci. Lidé si psali přes messengery a objevili sociální média. Vše se ale změnilo s nástupem smartphonů. Počítače zůstaly jako tažní koně na práci, ale na sledování obsahu, sociální média, messengery, WhatsAppy a Vibery se začaly masivně používat chytré telefony. Uživatelé dnes mají nový telefon každý rok, ale notebook vyměňují po třech, čtyřech letech.

connceptd-3-ezel-cc314-72-cc314-72g-high-01

Karanténa otočila trend zpět. Pokud jste doma, potřebujete pohodlně a efektivně pracovat a psát. K tomu se notebook hodí mnohem víc než telefon. Masivně se začaly používat videocally – MS Teams a Google Zoom mimo jiné – a primárně na noteboocích. Děti se učily vzdáleně – a najednou každé dítě potřebovalo svůj notebook. Ve výsledku se prodeje ve druhém kvartálu tohoto roku vyhouply výrazně nad předchozí rok.

Otázkou samozřejmě je, jak dlouho to vydrží. Pravděpodobně se to zase vrátí, ale firmy i lidé už budou připraveni na práci z domu a telekonference, takže doufám, že oživení trhu vydrží déle.

Lze vysledovat v noteboocích nějaké obecnější trendy?

Určitě specializace. Notebooky už dávno nejsou „15,6“, Core i3, 4GB/500HDD“... nejsou až tak důležité parametry komponentů, jako použití.

U herních notebooků je důležitý velký displej, co nejlepší refresh rate, ale už ne tak důležité je velké rozlišení. Herní notebook musí mít velké šasi a vynikající chlazení.

Pracujete v CADu nebo děláte rendering filmů? Herní notebook je dobrá volba, nebo mobilní pracovní stanice. Potřebujete ale displej s co nejlepší barevnou věrností, ideálně s podporou aktivního pera, ergonomii a tichým chodem.

acer-enduro-n3-en314-51w-high-05

Cestujete? Potřebujete notebook extrémně tenký, lehký, kovový. Elegantní, odolný, malý.

Anebo máte notebook na stole na internet a vozíte ho maximálně na chatu, potom budete hledat model, který je zrovna k mání za atraktivní cenu.

Proč by si lidi měli kupovat právě Acer?

Pro každého máme přesně to, co potřebuje. Ne něco pro všechny. Když se mne ptají přátelé „jaký mi doporučíš notebook“, vždy se nejdřív ptám: „Řekni mi, co s notebookem děláš a k čemu ho chceš, kde s ním pracuješ a co na něm pojede, a potom ti poradím“.  No a především: jsme na českém trhu letos 22 roků. Plánujeme dlouhodobě. Nemůžeme si dovolit, aby jediný náš zákazník byl nespokojený. Bedlivě sledujeme kvalitu a za trvanlivostí a odolností našich notebooků si stojíme. A pokud se cokoliv pokazí, máme tu servis, o kterém mnozí říkají, že je v Česku nejlepší. Protože jen spokojení zákazníci, si naše notebooky koupí znova... a znova... a znova.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení