Menu

Apple ochraňuje před hlukem

10.06.2019 06:13 | Michal Černý + Přidat komentář
Apple ochraňuje před hlukem

Apple ochraňuje před hlukem | foto: CHIP

Jsme-li svědky kácení stromu v lese, a hluk při tom překročí 90 decibelů, hodinky Apple Watch pošlou varování. Společnost z Kalifornie se začíná více zajímat o ohrožení nadměrným hlukem.

Na vývojářské konferenci v San Jose v Kalifornii oznámila společnost Apple nové funkce pro hodinky Apple Watch. Mnoho updatů se zaměřovalo na zdraví, včetně aplikace Noise, která bude monitorovat úroveň hluku v okolí. Nástroj uživatele upozorní, dosáhne-li kakofonie potenciálně nebezpečné úrovně. Také sleduje zvuk ze sluchátek, které Apple přímo designoval nebo kalibroval. 

Apple samozřejmě není jediným průkopníkem. Je možné použít monitorování zvuku třetích stran, jak pro zařízení s iOS, tak s Androidem. Aplikací Noise také společnost sleduje širší trend omezení negativních dopadů svých zařízení. V minulém roce mimo jiné Apple vydal Screen Time, nástroj monitorující čas uživatele, který stráví sledováním zařízení. 

Aplikace Noise je nejnovějším příkladem takového softwaru. V poslední době se zvyšuje povědomí veřejnosti o hluku a o nebezpečí poškození sluchu. Světová zdravotnická organizace v únoru vypracovala standard pro bezpečný poslech na zařízeních, sledování hladiny zvuku a monitorování času, po který je uživatel vystaven hluku.

Rychle pryč z hlučného klubu

Podle audiologa Kellyho Kinga je ztráta sluchu vyvolaná hlukem zákeřnou záležitostí. Dochází k ní postupně, často aniž bychom si toho byli vědomi. „Stále více je jasné, že pravděpodobnost dlouhodobého poškození vinou těchto dočasných expozic je poměrně vysoká a buduje se postupem času,“ říká King. „Takže to, co děláme v našich dvaceti letech, se může vrátit, aby nás ovlivnilo v našich šedesáti letech.“

Při příliš silném hluku v okolí začnou hodinky na zápěstí vibrovat. Toto haptické upozornění by mohlo například stačit k tomu, aby člověka vytáhlo z ohlušujícího klubu. 

Je přitom důležité rozlišovat mezi oběma druhy problémů, které Apple zamýšlí řešit s pomocí svých zdravotních aplikací – těmi, které sám pomohl vytvořit, a všemi ostatními. Aplikace Noise představuje linii mezi oběma – varuje před škodlivým zvukem, ať už je to hluk z reproduktoru na stadionu, nebo přes sluchátka AirPods. Jedná se o širší strategii Applu zaměřenou na řešení kritiky z poslední doby – protože tyto produkty jsou často nepostradatelnou součástí života zákazníků firmy.

michalcerny.media@seznam.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení