Menu

Chip testuje mobilní sítě

12.11.2020 20:44 | Josef Mika + Přidat komentář
Chip testuje mobilní sítě

Chip testuje mobilní sítě | foto: Josef Mika/Chip

Čtenáři Chipu se mohou v lednu těšit na - svým rozsahem - naprosto ojedinělý test mobilních sítí v České republice. Velká i menší města po celém Česku právě projíždí vůz s měřícím zařízením, které vyhodnocuje pokrytí, rychlost a kvalitu signálu všech tří mobilních operátorů.

Škoda Octavia Combi je vybavena střešním boxem, který ukrývá schránky s devíti smartphony Samsung Galaxy S9 – po třech SIM kartách od každého operátora (O2, T-Mobile i Vodafone). Dva smartphony vždy volají, třetí datuje. Zjišťují se praktické hodnoty odpovídající běžnému použití mobilních sítí. Veškeré naměřené údaje zpracovává pět PC jednotek umístěných v kufru auta. Navíc tři frekvenční skenery celou cestu skenují sítě.

img-20201112-140852

Střešní box se schránkami s devíti Galaxy S9. | Foto: Josef Mika/Chip

Náročné cesty

Testovací vůz teď bude zhruba dva týdny brázdit celou Českou republiku a většinu velkých i řadu menších měst, tak abychom dostali co nejpřesnější obrázek kvality sítí a pokrytí. Testovací octavia najede v ČR během testu odhadem přes 4 tisíce kilometrů.

A to není všechno! Po objetí celé republiky si testeři vezmou na záda batohy s měřícím zařízením a ve dvojici budou procházet centra velkých měst – celkem je na pěší test vyčleněno celých 25 hodin.

Celý test pořádáme ve spolupráci s testovací laboratoří německého Chipu a především s berlínskou firmou NET CHECK, která se na podobné testování mobilních sítí pro operátory specializuje. Pro německý Chip už tímto způsobem testovala mobilní sítě v Německu a také v Rakousku a ve Švýcarsku. Pro nás bude tedy hodně zajímavé i porovnání s těmito zeměmi. Děkujeme i všem třem českým operátorům – O2, T-Mobilu a Vodafonu za aktivní účast v testu.

Tenhle zajímavý test si budete moci přečíst v únorovém Chipu, který vyjde 20. ledna 2021. Máme se na co těšit!

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení