Menu

Chrome 87 rychlejší než kdy předtím: Google se soustředí na svižnost nejpoužívanějšího prohlížeče

19.11.2020 15:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Chrome 87 rychlejší než kdy předtím: Google se soustředí na svižnost nejpoužívanějšího prohlížeče

Chrome 87 rychlejší než kdy předtím: Google se soustředí na svižnost nejpoužívanějšího prohlížeče | foto: Gerd Altmann/Pixabay

Poslední významnou aktualizaci Chrome v tomto roce neprovází žádný ohňostroj, ale přesto jsou k dispozici zajímavé nové funkce.

Browser přichází s novým prohlížečem PDF, Google ale inzeruje především velké zvýšení výkonu. I když existují malé výkyvy, prohlížeč Chrome je podle nejnovějších údajů jasnou jedničkou v oblasti internetových browserů. Podobně jako jeho konkurence, i Google stále tvrdě pracuje na nových verzích prohlížeče, a tedy i na nových funkcích.

Posledním větším updatem tohoto roku je verze Chrome 87 a Google se v něm soustředil na různé oblasti. Minimálně z bezpečnostního hlediska není dobré s aktualizací příliš dlouho čekat, protože obsahuje opravu mnoha bezpečnostních mezer.

Chrome 87 je také poslední oficiální verze prohlížeče Google, která podporuje Flash. Chrome už delší dobu upozorňuje na blížící se konec podpory a nabízí také přepínač pro deaktivace Flashe.

Google dokonce věnoval poslední letošní edici Chromu vlastní blogový příspěvek. Hovoří v něm o obrovských zvýšeních výkonu. Je ale dobré vědět, že se jedná o interní měřítka. Podle nich má Chrome 87 o 25 % rychlejší spouštění, o 7 % lepší časy při načítání stránek a optimalizovanou navigaci vpřed a vzad. Co se z toho ale projeví v praxi uvidíme v průběhu několika příštích týdnů.

Nový vzhled PDF v Chrome 87

chrome871

Chrome 87: v browseru může být aktivován nový prohlížeč PDF. | Zdroj: Google Chrome

Google i s verzí Chrome 87 pokračuje ve své postupné metodě uvolňování nových funkcí. Nový prohlížeč PDF je opravdu skvělý. Dokáže více, než jeho předchůdce. Pro rozsáhlé dokumenty zobrazuje například miniaturní náhled stránek na levém okraji okna a nyní kromě jednostránkového zobrazení umožňuje také rozložení na dvě stránky.

To všechno jsou příjemné funkce, které už patří k základnímu prohlížeči PDF, a nyní je zvládne i Chrome. Ne každému uživateli se ale nové zobrazení aktivuje okamžitě. Pokud ho nemáte, můžete jej nastavit pomocí příznaků. Lze tak učinit v režimu chrome://flags, kde si vyhledáte položku pdf-viewer-update. Funkci si nastavíte na "Enabled/Povoleno", a poté prohlížeč restartujete. Od této chvíle byste měli mít nový prohlížeč PDF k dispozici. Pokud byste se ale setkávali s chybami a nefungovalo to správně, jednoduše funkci znovu deaktivujte.

Další novinky v Chromu 87

chrome872

Chrome se snaží omezit spotřebu zdrojů u karet na pozadí. | Zdroj: Google Chrome

Téma nároků na zdroje je v prohlížeči Chrome i nadále dlouhodobým problémem. Nejnovější praxe ukázala, že Chrome funguje rychle, ale také si nárokuje relativně velké množství času CPU a RAM. Jedním z možných prostředků, jak tomu čelit, je mimo jiné i snížení zdrojových nároků záložek na pozadí.

Chrome 87 umožňuje probuzení karet na pozadí pouze jednou za minutu a v těchto případech nesmí používat více než jedno procento výkonu procesoru. Podle Google by měl nový Chrome spotřebovávat pětkrát méně zdrojů CPU, což by mohlo u zařízení napájených z akumulátoru vést k delší době běhu až o jednu hodinu. Ale i v tomto případě se jedná o "interní měření", prováděné Google.

Další novinky v Chrome 87:

Omezené dotazy DNS: když do URL řádku zadáte nějaký výraz, stane se několik věcí současně. Mimo jiné se Chrome pokusí provést předvýběr DNS, abyste se rychle dostali na požadované weby. Nyní je ale výjimka. Pokud zadáte pouze jedno slovo, například "helpdesk", k rozlišení nedojde z důvodu ochrany dat.

Varování u formátů PDF a DOCX:  už po několik verzí Chrome má varování a blokování pro nebezpečné stahování. Ve verzi Chrome 86 prohlížeč blokoval soubory EXE, ZIP a ISO, u verze Chrome 87 se přidávají formáty PDF a DOCX, pokud nejsou stahovány prostřednictvím protokolu HTTPS.

Odstranění protokolu: Chrome 87 z bezpečnostních důvodů odstraňuje protokol DTLS 1.0, který se používá pro WebRTC.

Omezení FTP: používání FTP v prostředí Chromu je takřka nulové. Google proto považuje za zbytečné podporovat starý a nezašifrovaný protokol. U prohlížeče Chrome 87 je podpora FTP vypnutá. Pokud chcete FTP i nadále používat, můžete jej aktivovat pomocí příznaků.

Vyhledávání na kartě: funkce vyhledávání na kartě je ke škodě jednou z těch, které Google uvolňuje postupně a dostane se tedy ke všem uživatelům až v průběhu následujících týdnů. Malý symbol šipky na horním okraji okna prohlížeče nad adresním řádkem odhalí vyhledávácí pole, do kterého jednoduše zapíšete hledaný výraz. Chrome poté prohledá všechny otevřené karty.

Chrome Actions: tato funkce se ke většině uživatelů prozatím nedostala, měla by být ale uvolněna v průběhu několika příštích týdnů. Do řádku s URL adresou jednoduše zadáte příkazy, které odkazují na interní funkce Chrome. Lze tak například rychle smazat historii nebo upravit hesla. Na této stránce Google uvádí přehled prvních příkazů.

Chrome podporuje protokol HTTP/3

chrome873

V tuto chvíli používá protokol HTTP/3 přibližně jedna čtvrtina uživatelů. | Zdroj: Google Chrome

Podle informací ve vlastním blogovém příspěvku Google zahajuje aktivní podporu protokolu HTTP/3. Jde o nejnovější verzi komunikačního protokolu, který je založen na technologii QUIC (Quick UDP Internet Connections). V zásadě by HTTP mělo být rychlejší, pokud namísto TCP (Transmission Control Protocolu) použije UDP (User Datagram Protocol).

Výsledkem by mělo být rychlejší propojení s webovými servery, a také rychlejší práce s webovými stránkami. Do UDP spojení může být paralelně "zabaleno" více datových proudů. Google nyní trefil hřebík na hlavičku a uvolňuje podporu protokolu http/3 v aktuální verzi browseru Chrome. Podle odhadů už protokol používá 25 % uživatelů, ale Google chce jeho podporu v příštích několika týdnech aktivovat pro širokou uživatelskou základnu. Podle odhadů Google by se díky přechodu na nejnovější technologii měla snížit latence vyhledávání o dvě procenta, rebuffering YouTube o 9 %, a klientská propustnost by se měla zvýšit na desktopech o tři procenta a mobilech až o sedm procent.

Aby uživatelé mohli těžit z přínosu protokolu http/3, musí webové servery nový standard podporovat. U většiny webových stránek tomu tak ale doposud není. Na této testovací stránce si uživatelé mohou vyzkoušet, zda mají aktivovanou podporu ve svém prohlížeči Chrome 87.

Bezpečnostní update pro Chrome

Google Chrome 87 je poslední významná aktualizace prohlížeče v roce 2020. Je pravda, že velká updatovací show vypadá jinak. Ale i tak Google svůj browser posunul hodně kupředu. Statistiky hovoří za vše. Chrome je stále celosvětově nejpopulárnějším prohlížečem a v průběhu roku dokázal svou pozici ještě více upevnit.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.