Pořídili jste si nový mobil? Uživatelé při zprovozňování často opakují stejné chyby – vy už ne
Nový software, nové funkce, změněný design: nový mobil přináší mnoho radosti a zajímavé…
Ekologicky šetrné už z výroby: udržitelné chytré telefony a notebooky | foto: Joel Rohland/Unsplash
Výrobci digitálních technologií těží z krátkých životních cyklů svých zařízení – na úkor životního prostředí. Nicméně každý může přispět k větší udržitelnosti a někteří výrobci jdou proti proudu.
V roce 2021 se na celém světě prodalo více než 1,3 miliardy nových chytrých telefonů a přibližně 340 milionů osobních počítačů a notebooků. To je na jednu stranu dobrá zpráva, ale také to představuje značný problém pro životní prostředí. Kromě obrovské spotřeby energie potřebné k jejich výrobě obsahují zařízení řadu surovin, které jsou nedostatkové a často se těží za pochybných podmínek. Patří mezi ně kobalt, tantal a další vzácné prvky. Kromě toho existují méně kritické, ale stále cenné kovy, jako je zlato a stříbro. Podle ekologických organizací se při výrobě jednoho chytrého telefonu spotřebuje celkem asi 70 kilogramů přírodních zdrojů.
Pravda je, že staré odložené smartphony lze recyklovat a vzácné materiály do značné míry znovu využít, ale to by se do recyklačních linek musely telefony nejprve dostat. Podle odhadů však v českých skříních a zásuvkách leží nevyužitých přibližně 25 milionů mobilních telefonů a jen v nich se nachází přibližně 600 kg zlata, 6,5 tuny stříbra a 225 tun mědi, které by mohly být recyklovány. Životnímu prostředí prospívá nejen recyklace, ale i pouhé odložení nevyužívaných telefonů do elektronického odpadu, v případě, že je pouze vyhodíme do popelnice, dostanou se na skládku a do spalovny, kde napáchají další škody.
Udržitelný a flexibilní: tablet SHIFT13mi s dokovací klávesnicí, který šetří zdroje, lze použít i jako náhradu notebooku. | Zdroj: Shift
Nejekologičtější telefon je samozřejmě ten, který se nevyrobí, takže nejlepší způsob, jak šetřit životní prostředí, je používat spotřebiče co nejdéle. Bohužel to není vždy tak snadné, protože v zájmu výrobců je kvůli udržení zisků pravý opak. Zatímco se pravidelně snaží své produkty vylepšovat o další a další funkce a technické inovace, pro starší modely často nedodávají ani potřebné bezpečnostní aktualizace.
Prodloužit morální životnost elektronických zařízení se snaží i politici. Do konce roku 2022 by měla Evropská komise představit návrh o právu na opravu, který se bude týkat prodloužení životního cyklu elektronických zařízení včetně podpory účinnějšího využívání zdrojů. Podobný zákon byl již v loňském roce přijat v Německu a ukládá výrobcům povinnost aktualizovat své produkty „po dobu, kdy spotřebitel může očekávat aktualizace vzhledem k povaze a účelu věci“. Pro délku tohoto legitimního očekávání mohou být rozhodující například tvrzení v reklamě, materiály použité k výrobě zakoupené věci a cena. Jak to bude vypadat v praxi, to se teprve uvidí. Lobbisté výrobců již pracují na tom, aby byly podrobnosti vykládány v jejich prospěch.
Povinnost aktualizace softwaru samozřejmě nezabrání poškození baterie, rozbitému displeji nebo jiné hardwarové závadě. Proto je důležité, aby začalo platit právo na opravu, které ukládá výrobcům vybraných elektronických přístrojů, aby zlepšili opravitelnost svých produktů a aby po dobu několika let dodávali náhradní díly i návody k opravám.
Drobné opravy jsou povoleny a podporovány. Majitelé telefonů Fairphone mohou provádět na svém zařízení drobné opravy i během záruční doby, pokud dodržují pokyny výrobce. | Zdroj: insung yoon/Unsplash
Že to může fungovat, ukazuje malá amsterdamská společnost Fairphone se svým telefonem, který byl poprvé uveden na trh v roce 2013 a nyní se prodává již ve čtvrté generaci. Zařízení je vybaveno systémem Android 11, solidní technologií střední třídy a až 256 gigabajty vnitřní paměti a 8 gigabajty RAM. Zvláštností telefonu je jeho modulární konstrukce, jejíž součásti nejsou slepené a uživatel je může vyměnit. Nejdůležitější náhradní díly a návody jsou k dispozici v internetovém obchodě výrobce.
Záruka na Fairphone 4 trvá celých pět let, pokud si uživatelé koupí a zaregistrují telefon do konce letošního roku. Na rozdíl od běžných smartphonů zůstává záruka v platnosti, i když zákazník během této doby se zařízením manipuluje. Jediným požadavkem je, aby zákazník dodržoval návody společnosti. To znamená, že si majitel může opravit bez ztráty záruky i rozbitý displej.
| Zdroj: Microsoft
Mobilní myš Microsoft Ocean Plastic Mouse je zajímavá hlavně tím, že její tělo tvoří z 20 procent recyklovaný plast, sesbíraný z hladiny oceánu nebo vyplavený na jeho břehy. Přívětivost k životnímu prostředí pak podtrhuje kompletně recyklovatelný prodejní obal. Plastové tělo myši je sice částečně recyklované, ale napohled působí decentním dojmem a v ruce se drží příjemně.
O tom, že jsou zařízení navržena pro dlouhou životnost, působivě svědčí skutečnost, že Fairphone 2, který byl představen v roce 2015, byl nedávno aktualizován na systém Android 10. Pro současný model společnost slibuje aktualizace softwaru minimálně do konce roku 2025, včetně aktualizací na Android 12 a 13. Cílem výrobce je zajistit aktualizace až do konce roku 2027, včetně Androidu 14 a 15. Majitelé mohou telefony Fairphone nejen opravovat, ale i upgradovat, například když byla v roce 2020 vydána novější verze telefonu Fairphone 3 s označením Plus, majitelé původního modelu mohli své zařízení vybavit vylepšenými fotoaparáty dostupnými z verze Plus.
Snadná a trvanlivá opravitelnost je však pouze součástí konceptu. Základní myšlenkou Fairphone je smartphone, který je vyráběn bez vykořisťování lidí a s minimálním poškozením životního prostředí. Za tímto účelem tvůrci spolupracují s neziskovými organizacemi a sami navštěvují doly a výrobní závody, aby se o pracovních podmínkách přesvědčili přímo na místě.
Férový přístup k zákazníkům, dodavatelům i životnímu prostředí vedl nejen k pojmenování telefonu, ale také je jedním z hlavních důvodů velmi vysoké ceny zařízení v porovnání s konkurenčními modely. Například levnější Fairphone 4 se 128 gigabajty vnitřní paměti a 6 gigabajty RAM už stojí v přepočtu kolem 14 000 Kč. Někteří asijští výrobci nabízejí telefony s podobným výkonem a funkcemi za méně než poloviční cenu.
Nový software, nové funkce, změněný design: nový mobil přináší mnoho radosti a zajímavé…
Zajímalo by vás, jaké informace o vašem uživatelském účtu si WhatsApp ukládá? Tak si o ně…
Online služba VirusTotal pomocí několika desítek virových skenerů prověří soubory na…
Po několika minutách brouzdání na internetu se z okna prohlížeče stane smetiště panelů, kde…
Technologické firmy redukují počty svých zaměstnanců, včetně Microsoftu. Lidé z oboru se…
Humanoidní robot Atlas společnosti Boston Dynamics umí tančit, umí parkour a nyní také…
Propouštění v technologické branži nebere konce. Nyní oznámil také hardwarový a softwarový…
Firma, se kterou je spjato jméno Elona Muska, skončila už třetí rok po sobě v černých číslech…