Menu

Funkce, kterou ocení každý: malý nástroj Microsoftu ušetří spoustu času

14.09.2022 08:05 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Funkce, kterou ocení každý: malý nástroj Microsoftu ušetří spoustu času

Funkce, kterou ocení každý: malý nástroj Microsoftu ušetří spoustu času | foto: Windows/Unsplash

Čas od času se Microsoft vytasí s něčím, co může využít každý uživatel. Jeden z takových nástrojů je nyní integrován do PowerToys. Jde o funkci rozpoznávání textu, která umožní jeho kopírování z obrázků.

Pomocí technologie OCR (Optical Character Recognition) lze automaticky rozpoznat text a převést jej do formátu, který se dá kopírovat. Existují různé specializované OCR programy, například PDF24, který dokáže převést PDF dokument na editovatelného textového formátu.

Funkce rozpoznávání textu OCR jsou ale často také zabudovány do větších programů, které zabírají zbytečně moc místa nebo mají vysoké nároky na zdroje. Pokud hledáte kompaktní a rychlé řešení, najdete ho v sadě Microsoft PowerToys. Jde o Text Extractor. Nástroj si také můžete stáhnout z platformy Microsoft Store jako samostatnou aplikaci pod názvem Text Grab.

Jak se Text Extractor používá

textextractor

U složitějších layoutů může být Text Extractor někdy trochu zmatený. | Zdroj: github.com/TheJoeFin/Text-Grab

Nejprve je potřeba do systému instalovat bezplatnou sadu nástrojů Microsoft PowerToys. Tento tenký software nevyžaduje téměř žádné prostředky a nabízí řadu funkcí. Po úspěšné instalaci a restartu počítače najdete jeho ikonu na pravé straně Hlavního panelu v oznamovací oblasti.

Textový Extractor jednoduše spustíte klávesovou kombinací: [Windows]+[Shift]+[T]

Na obrazovce se objeví symbol malého křížku. Pak pouze stačí myší orámovat oblast, kterou má nástroj na pořizování snímků zachytit a analyzovat.

Oblast zachycení můžete ještě upravit pomocí klávesy [Shift]. Text na obrázku se automaticky zkopíruje do schránky. Spolehlivě to funguje i u dlouhých textů.

Další krok: kontrola výsledku

Automatické rozpoznávání textu pomocí technologie OCR obvykle funguje velmi dobře. Chyby se ale mohou vyskytnout u obrázků, které mají nízké rozlišení, nebo u velmi kreativních písem.

Před použitím zkopírovaného textu je proto dobré jej znovu zkontrolovat. Pokud chcete použít automatiku, stačí zkopírovat například do Wordu, nebo do těla nové zprávy v Gmailu nebo Outlooku. Další možností je využít některou z online služeb, například Opravidlo.cz.

Sada PowerToys je stále lepší

Je dobrou zprávou, že Microsoft na PowerToys neustále pracuje. Pro uživatele je pozitivní i to, že kromě poměrně náročné sady Sysinternals Suite je k dispozici další sbírka oficiálních nástrojů, které mohou usnadnit každodenní práci ve Windows.

Zdroj: Microsoft PowerToys, Opravidlo.cz, PDF24, GitHub/Joseph FinneyMicrosoft Store

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení