Menu
CHIP Speedtest

Jde o nejlepší alternativu k Firefoxu a Googlu? Tento prohlížeč vypadá opravdu skvěle

23.04.2020 07:30 | Jiří Palyza
Jde o nejlepší alternativu k Firefoxu a Googlu? Tento prohlížeč vypadá opravdu skvěle

Mezi prohlížeči pro Windows jednoznačně dominuje Chrome, nejčastější alternativou pro mnoho uživatelů je stále Firefox. Pokud chcete zkusit ještě něco jiného, dobrou volbou je Vivaldi.

Prohlížeč Vivaldi nabízí technologii Chromium, snadno se používá a vypadá dobře. V nové verzi 3.0 si udržuje výborný standard ve verzi pro stolní PC, oficiálně také začíná na Androidu. Vivaldi je postavený na Chromiu, nabízí dobrou pracovní rychlost a kompatibilitu s webovými standardy. Uživatelé také mohou využít rozsáhlou nabídku rozšíření určených pro prohlížeč Chrome. Vivaldi tak nabízí pro váš počítač atraktivní komplexní balíček.

V minulosti se ke škodě věci často stávalo, že weby Vivaldi zablokovaly, i když Chrome pro ně nebyl problém a bez problému je zobrazoval. Ilustrativními příklady takového chování bylo vyhledávání Google, dokumenty Google, web WhatsApp nebo Netflix. Aby se tomu zabránilo, Vivaldi se přestrojí za prohlížeč Chrome a všechny webové služby pak fungují.

V nové verzi 3.0 Vivaldi obsahuje několik zajímavých novinek. A to není vše. Konečně je poprvé k dispozici ke stažení zbrusu nový Vivaldi pro Android a nabízí tak spoustu skvělých funkcí i pro mobilní zařízení.

Stáhněte si: prohlížeč Vivaldi

vivaldi-logo

Vivaldi 3.0.1874.23

CHIP hodnotí Dobrý

Rychlý prohlížeč postavený na jádru Chromia a naprogramovaný zakladatelem Opery, Johnem von Tetzchnerem.

Stáhněte si

 

Výhody
podpora rozšíření pro Chrome
mnoho funkcí pro personalizaci
zabudované komfortní funkce
Nevýhody
není příliš rozšířený

Toto Chrome nedokáže: vestavěná kontrola sledování

vivaldi1

Novinkou ve verzi 3.0 je blokátor sledování.

V posledním testu Vivaldi zanechal smíšený pocit. Největší kritika mířila k neexistující ochraně sledování. Přesně to ale přináší verze 3.0. Ochrana sledování vychází ze seznamu blokací vyhledávače DuckDuckGo a umožňuje různé úrovně rozšíření. Co je praktické, pro jednotlivé webové stránky lze definovat výjimky. Blokace ale není automaticky nastavena předem.

Kromě toho jsou dalšími novinkami ve verzi 3.0:
rychlejší navigace: Vivaldi urychluje ovládání prostřednictvím klávesnice. Internetové odkazy tak lze ovládat mnohem rychleji než dříve prostřednictvím kombinace kláves [Shift] + [šipka].
– hodiny ve stavovém řádku: podle potřeby Vivaldi zobrazí na stavovém řádku hodiny, které mají funkce odpočítávání a budíku. To je praktické, pokud si například chcete na chvíli odpočinout od práce.

Jako Chrome, jen o něco hezčí

vivaldi2

Výběr témat dělá z Vivaldi líbivý prohlížeč.

Vivaldi je prohlížeč, který je postavený na technologii Chrome, díky čemuž je rychlý v každodenním používání. Uvnitř je Vivaldi v podstatě Chrome, zevně ale vypadá mnohem líbivěji. Uživatelé si snadno mohou nastavit motivy, obrázky na pozadí, barvy a chování karet, aniž by k tomu museli instalovat dodatečná rozšíření.

Co se týče vzhledu a témat, je Vivaldi opravdu příkladným prohlížečem. Žádný jiný nemůže být tak snadno a široce přizpůsoben potřebám uživatelů. Například motiv prohlížeče lze změnit podle denní doby. V případě potřeby téma prohlížeče také zohlední nastavení operačního systému. Pokud tedy máte nastavené Windows 10 do tmavého režimu, budete mít tmavý režim i ve Vivaldi. To stejné platí i pro světlý režim.

Rychlé ovládání

vivaldi3

Prohlížeč Vivaldi lze rychle ovládat různými způsoby, například využitím tzv. "speed dials".

Vivaldi sází na rychlé ovládání. Začíná na nových kartách pomocí rychlých voleb, tzv. "speed dials", pokračuje ovládáním myší a disponuje i optimalizací ovládání prostřednictvím klávesnicových zkratek. Nabídka nastavení speciálně navržená pro Vivaldi je také důležitá. Prohlížeče postavené na jádru Chromia obvykle také přebírají nastavení z Chromu. Vivaldi je ale zjednodušuje a rozšiřuje možnosti pro uživatele.

čtěte dále → zajímavé doplňkové funkce a vivaldi pro android

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení