Menu

Máte doma problémy s pokrytím Wi-Fi? Jsou možnosti, jak signál rozšířit všude

11.04.2023 06:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
Máte doma problémy s pokrytím Wi-Fi? Jsou možnosti, jak signál rozšířit všude

Máte doma problémy s pokrytím Wi-Fi? Jsou možnosti, jak signál rozšířit všude | foto: Misha Feshchak/Unsplash

Potýkáte se s problémy s pokrytím Wi-Fi internetu ve své domácnosti? Dnes už nemůže nic zabránit tomu, abyste si signál rozšířili i do nejodlehlejšího kouta svého bytu. Podíváme se na zařízení, která vám s tím pomohou. 

Ve většině případů se Wi-Fi router nachází někde v domě, a i když signálem bezdrátové sítě perfektně pokrývá všechny vnitřní prostory, na terasu nebo dále na zahradu pronikne jen slabý, prakticky nepoužitelný signál. Je to samozřejmě způsobeno tím, že zatímco vnitřní příčky domu jsou relativně tenké a pro signál Wi-Fi propustné, obvodové zdi se zateplením a okna osazená třemi skly v řadě jsou pro rádiové vlny bezdrátové sítě už prakticky nepřekonatelnou překážkou. A pokud chcete pracovat na zahradě u chalupy s půlmetrovými kamennými zdmi, můžete na rozumné šíření signálu Wi-Fi z domu ven prakticky zapomenout.

A když už venku nějakou tu čárku signálu bezdrátové sítě ulovíte, musíte počítat s tím, že bude připojení pomalé a bude trpět výpadky. Na odeslání pár e-mailů to možná nevadí, ale dlouhodobě se takto pracovat nedá. Navíc třeba ani nechcete pracovat, ale spíše si užít zábavu u bazénu, a přitom poslouchat streamovanou hudbu nebo si udělat letní kino na terase a pustit si film z Netflixu. A nemůžeme opomenout ještě jeden zásadní důvod, proč pokrýt celé okolí domu slušným signálem Wi-Fi. Bezdrátovou síť potřebují i bezpečnostní kamery, stejně jako třeba přes Wi-Fi ovládaná světla, filtrace bazénu nebo třeba otvírání brány.

Rychlé rozšíření dosahu Wi-Fi

Pro zlepšení pokrytí zahrady signálem Wi-Fi platí v zásadě to samé jako v interiéru. Pokud nemůžete zlepšit dosah signálu přemístěním Wi-Fi routeru nebo jeho výměnou za výkonnější model, můžete si pomoci nasazením opakovačů, powerline adaptérů, mesh sítí nebo instalací nového přístupového bodu (access pointu).

Opakovač poblíž zahrady

rain

Pozor na déšť: rozšíření a sítě pomocí opakovače je sice dobrý nápad, ale tato zařízení nemohou být venku nastálo. Mesh satelit Netgear Orbi Outdoor sice ano, ale stojí kolem 6 000 Kč. | Zdroj: Netgear

Vzhledem k tomu, že signál bezdrátové sítě bývá výrazně tlumen silnými obvodovými zdmi budov, lze mimo dům často naměřit pouze slabou nebo vůbec žádnou dostupnost Wi-Fi. V takové situaci může pomoci Wi-Fi opakovač, který umístíte co nejblíže oblasti, kterou je třeba dokrýt – například hned vedle dveří na terasu nebo u okna s volným výhledem do zahrady. Skleněné tabule kladou rádiovým vlnám až třikrát menší odpor než například železobetonové zdi a kvalitu signálu lze navíc ještě zlepšit, pokud budou dveře nebo okna otevřená (což ale samozřejmě neřeší stabilní připojení kamer a dalších Wi-Fi zařízení v zahradě).

Přístupový bod na zahradu

Kvalitní Wi-Fi na zahradě není rozmařilost – stále více zařízení používáme i venku a přístup ke stabilní bezdrátové síti s dostatečnou propustností se stává nutností. Bez Wi-Fi se neobejdou například bezpečnostní kamery, ke kterým nelze natáhnout ethernetový kabel, pokročilé zavlažovací systémy nebo třeba osvětlení či pohon brány, ovládaný z mobilního telefonu.

Pokud berete Wi-Fi ve venkovních prostorách opravdu vážně , a máte možnost vytáhnout z domu LAN kabel, je určitě nejlepším řešením umístit zvenku na dům, na zahradní domek nebo třeba na sloupek pergoly access point. Ten musí být samozřejmě určený pro provoz ve venkovním prostředí a ideálně i napájený prostřednictvím Ethernetu (PoE).

Novinkou, vhodnou přesně pro tento účel , je přístupový bod Zyxel NWA55AXE (Outdoor Cloud WiFi6 AX1800 Access Point). Jedná se o profesionální zařízení s podporou Wi-Fi 6 (a tedy i pásem 2,4 i 5 GHz), napájením přes PoE (dodává se včetně potřebného PoE injektoru), odolností proti vodě a prachu dle certifikace IP55 a možností vzdálené správy prostřednictvím cloudu a služby Zyxel Nebula. Cena je velmi přívětivých 3 500 Kč. Dvě taková zařízení lze navíc použít i pro bezdrátové propojení dvou vzdálených objektů.

Určitou možnost představuje i použití Wi-Fi opakovače přímo venku – prostě toto malé zařízení připojíte do venkovní zásuvky na terase nebo třeba v pergole. Problém ale je, že byste jen těžko hledali Wi-Fi opakovač určený pro venkovní použití. Takže musíte toto zařízení chránit před vlhkostí i slunečními paprsky (kvůli přehřívání). Ve výsledku to znamená, že byste museli opakovač vždy zase odpojit a uschovat v domě – a hlavně na to nezapomínat. A to je otravné. Navíc se můžete opět potýkat s tím, aby opakovač získával dostatečně silný signál z Wi-Fi routeru, skrytého za několika zdmi domu.

Přístupové body pro venkovní použití

garden

Slabé pokrytí zahrady Propustnost bezdrátové sítě na úrovni jen 9 Mb/s je pro jakékoli rozumné použití příliš nízká. Všimněte si i dlouhé doby odezvy (250 ms) a značného útlumu signálu Wi-Fi (-87 dBm).

Profesionálním řešením pro trvalé pokrytí venkovního prostoru silným signálem bezdrátové sítě jsou přístupové body pro venkovní použití (outdoor access pointy), určené pro montáž na zeď domu nebo třeba sloupek pergoly.

Kromě stabilního upevnění pomocí šroubů a hmoždinek ale tato zařízení vyžadují i provrtání zdi kvůli přivedení ethernetového kabelu. Druhý konec kabelu musí být připojen k Wi-Fi routeru nebo přepínači v domě, což zajišťuje nejlepší možný přenos dat do venkovního prostoru. Vzhledem k tomu, že takováto zařízení jsou zásobována elektrickou energií prostřednictvím technologie PoE (Power over Ethernet), není už zapotřebí další kabel pro napájení access pointu, což výrazně usnadňuje instalaci. Potřebné napájení ale musíte zajistit z PoE přepínače.

Velkou výhodou jsou proto zařízení, která mají ve své výbavě i tzv. PoE injektor, což je krabička o velikosti notebookové nabíječky připojená do elektrické zásuvky, do které se přivede LAN kabel z Wi-Fi routeru, a z ní se dalším LAN připojí přístupový bod. S PoE injektorem se dodává například výkonný Wi-Fi 6 přístupový bod Zyxel NWA55AXE (cca 3 500 Kč, více viz rámeček na této stránce), který má i další zajímavé vlastnosti – především podporu vytváření mesh sítí a ovládání prostřednictvím cloudu.

Stabilní připojení přes powerline

powerline

Přenos dat přes elektrické rozvody Powerline adaptéry mohu být vybaveny i Wi-Fi modulem a pak tedy šířit signál přijatý z elektrické sítě dál vzduchem. | Zdroj: Devolo

Pokud je ve venkovním prostoru nebo v blízkosti dveří do zahrady k dispozici elektrická zásuvka, můžete venku vytvořit rychlé a stabilní připojení pomocí powerline adaptéru, opatřeného Wi-Fi modulem. Jeden z powerline adaptérů připojíte k Wi-Fi routeru LAN kabelem a zapojíte jej do elektrické zásuvky. Druhý z powerline adaptérů (ten s Wi-Fi) pak připojíte do zásuvky poblíž dveří na terasu nebo okna do zahrady, případně třeba v zahradním domku.

Do powerline adaptéru, který má rozšířit pokrytí Wi-Fi sítí, se dostane síťový signál přes elektrické vedení a pak se dále šíří vzduchem. Sadu powerline adaptérů s Wi-Fi najdete u různých značek, jako jsou Zyxel, TP-Link, Devolo, D-Link, AVM a další. V následujícím Chipu vám přineseme velký test těchto zařízení. Stejně jako u Wi-Fi opakovačů vás ale musíme i u powerline adaptérů upozornit na to, že tato zařízení nejsou určena k použití venku za každého počasí.

Mesh systém do každého domu

mesh

Vsaďte na mesh: řešení většiny problémů s pokrytím rozsáhlých a členitých prostor Wi-Fi sítí je technologie mesh. V případě produktů D-Link EAGLE PRO AI lze do mesh sítě zapojit Wi-Fi router, satelity i opakovače. | Zdroj: Android/D-Link

Další z možností, jak rozšířit pokrytí vaší nemovitosti signálem bezdrátové sítě, je tzv. Wi-Fi mesh. Této technologii, která vychází z principu podnikových, centrálně řízených sítí access pointů, jsme se v Chipu věnovali už několikrát.

Pokračování článku

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Powerline

    Powerline doporučuji pouze jako krajní řešení, radši vyvrtat díru pro ethernet kabel… Nejenže musíte mít tu krabičku na stejné fázi (funguje i na jiné, ale špatně) navíc to moduluje napětí/proud/frek­venci sítě, aby bylo možné tam schovat data a třeba radio zapojené do sítě si už čistě neposlechnete…

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.




Komerční sdělení