Menu

Microsoft PowerToys získaly update: legendární nástroje z doby Windows 95 jsou připraveny ke stažení

16.11.2019 07:45 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Microsoft PowerToys získaly update: legendární nástroje z doby Windows 95 jsou připraveny ke stažení

Microsoft PowerToys získaly update: legendární nástroje z doby Windows 95 jsou připraveny ke stažení | foto: CHIP

Počínaje Windows 95 existovaly PowerToys – malé nástroje, pomocí kterých Microsoft účelně doplňoval nové funkce. K lítosti mnoha uživatelů byly odstraněny v systému Windows Vista. Microsoft ovšem tuto dobrou věc vzkřísil a přináší sadu nástrojů pro systém Windows 10 pomocí projektu s otevřeným zdrojovým kódem.

Nástroje PowerToys byly kolekcí praktických nástrojů, která doprovázela Windows od verze 95 po XP. Mnoho uživatelů nikdy nepochopilo, proč Microsoft přestal tuto myšlenku podporovat. Nicméně nápad znovu ožívá na GitHubu.

Microsoft odstartoval opensourcový projekt, který by měl nabídnout PowerToys i pro systém Windows 10. Nyní je k dispozici verze 0.12. Zahrnuje tři nástroje: Shortcut Guide, FancyZones a PowerRename. Další se budou v průběhu vývoje doplňovat.

powertoys-logo
Microsoft PowerToys 0.12.0 Preview    
PowerToys, praktické malé nástroje ze systému Windows 95, jsou nyní k dispozici pro Windows 10. V aktuální verzi preview jsou zahrnuty nástroje FancyZones, PowerRename a Shortcut Guide.

 

První PowerToys od Microsoftu

powertoys1

Na základě požadavku Windows zobrazí dostupné klávesové zkratky platné pro ovládání zobrazených objektů.

První nástroj s názvem FancyZones rozšiřuje ve Windows 10 zabudovanou funkci rozdělení obrazovky (split screen). Její pomocí si rozdělíte svá okna do zón. Ať už vedle sebe, kaskádovitě přes sebe nebo zcela podle vašich požadavků, FancyZones vám usnadní rozvržení zcela podle vašeho přání. Pouze pokud používáte více obrazovek není použití nástroje zatím moc jasné.

Ještě praktičtěji vypadá druhá utilitka. Shortcut Guide, průvodce klávesovými zkratkami, aktivujete stisknutím a podržením klávesy Windows po dobu minimálně jednu sekundu. V průhledovém zobrazení ukáží Windows 10 aktuálně použitelné klávesové zkratky.

PowerRename je přejmenovávací soubor, který pracuje dávkově. Umožňuje přejmenovat celou řadu souborů a složek Windows výrazně efektivněji než v prostředí Průzkumníka souborů.

V současnosti se pracuje na dalších PowerToys. Jeden z nich se nazývá Maximize To New Desktop Widget (MTND). Pokud přesunete kurzor myši nad ovládací prvky okna, zobrazí se po zvětšení další doplňková tlačítka. Pokud na ně kliknete, můžete nejen okno maximalizovat, ale také přesunout na novou plochu. Několik dalších nápadů už Microsoft použil, např. novou verzi výběrových dialogů nebo monitor akumulátoru.

Udělejte si větší pohodlí

everything

Nástroj Everything je rychlou alternativou vyhledávání ve Windows.

S obnovou svých Power Toys Microsoft teprve začal a na další nástroje a funkce si budeme muset ještě nějaký čas počkat. Přesto si už teď můžete svá Windows optimalizovat pomocí mnoha šikovných malých nástrojů. Zde vám přinášíme několik tipů.

Vyhledávání ve Windows je jedním z příkladů, kde uživatelé postrádají jakékoliv pohodlí. Často pracuje velmi líně a občas dává i špatné výsledky. Mnohem rychlejší je malý nástroj s názvem Everything. Více pohodlí a různá nastavení týkající se ochrany dat nabízí O&O ShutUp10. S jeho využitím už nemusíte procházet všechna nastavení ochrany osobních údajů, stačí jen myší odsouhlasit nabízené návrhy.

everything-logo
Everything 1.4.1.935    
Díky štíhlému vyhledávači Everything najdete v počítači každý soubor během několika sekund.

 

o-o-shutup-logo
O&O ShutUp10 1.6.1403    
Bezplatný antispywarový nástroj pro Windows 10.

 

Zkrásnění Windows

translucenttb

Pracovní plochu Windows lze vylepšit grafikou, která přitahuje pozornost.

Drobný, ale efektní detail opticky vylepší vaší pracovní plochu. TranslucentTB podle přání zprůhlední váš Hlavní panel: jde sice o drobný detail, ale s velkým vizuálním efektem. A nabízí i mnoho dalších maličkostí, např. v souvislosti se vzhledem ikon programů v nabídce Start. Dlaždice nástrojů Microsoftu obvykle vypadají dobře, ale programy třetích stran vzhled často ničí. S pomocí TileIconifier jim vtisknete ideální vzhled.

translucent-logo
TranslucentTB 4.0 Hotfix 3
S bezplatným nástrojem TranslucentTB vtisknete Hlavnímu panelu Windows průhledný vzhled.

 

tileiconifier-logo
TileIconifier 2.2.6776
Pomocí bezplatného nástroje TileIconifier si můžete přizpůsobit dlaždice nabídky Windows 10 Start podle vlastního vkusu.

 

Více bezpečnosti pro Windows

keepass

V nabídce základních nástrojů Windows chybí správce hesel, jakým je např. KeePass.

Do budoucna by mohly PowerToys hodně nabídnout také v oblasti bezpečnosti. Ve Windows např. chybí správce hesel, který generuje zabezpečená hesla a spravuje je pro různé služby. Tuto funkci výborně zastane například KeePass.

Dalším rozpracovaným tématem je firewall ve Windows. Jeho detaily jednoduše nastavíte pomocí nástroje Windows Firewall Control. Také komprimační utilitka 7-Zip patří do skupiny "více bezpečnosti". Nástroj dle potřeby šifruje komprimovaná data – funkce, která se k Windows velmi hodí.

keepass-logo
KeePass 2.43
KeePass je silný správce a generátor hesel v jednom a je k dispozici ke stažení zdarma.

 

windowsfirewallcontrol
Windows Firewall Control 6.0.2
Snadno nakonfigurujte a používejte Windows Firewall pomocí freewaru Windows Firewall Control.

 

7zip-logo
7-zip (64bitový) 19.00
64bitová verze 7-Zip je dobrý freewarový komprimátor, který také ovládá formát RAR.

 

Nenechte se vystresovat

recuva

Pomocí nástroje Recuva můžete obnovit vymazaná data.

Někdy Windows dokáží lézt pořádně na nervy. Například pokud chcete odstranit soubor a přístup k němu je uzamčen. Ačkoliv má tato ochrana za cíl zabránit vymazání systémových souborů, a tak poškození systému Windows, můžete se s její aktivací setkat i v jiných případech. Freeware Unlocker vám v každém případě cestu uvolní.

Co se také může stát a je velmi nepříjemné: smazání souborů bez možnosti obnovy. Jednoduše vynecháte Odpadkový koš a soubor trvale smažete kombinací [Shift]+[Del], nebo nechtíc vymažete kompletní obsah Odpadkového koše. Ve Windows ale neexistuje žádná funkce, která by smazané soubory vrátila zpět. Malá pomůcka Recuva se o to postará a omylem smazané soubory obnoví. Uživatelé by také ocenili více systémových nástrojů. Ve Windows je např. složité vytvořit prostřednictvím příkazového řádku bootovací USB disk. Nástroj Rufus však předvede, jak snadné je při podobných úlohách využívat GUI.

unlocker-logo
Unlocker (64-bit) 1.9.1
Speciálně pro 64bitové počítače: freeware Unlocker odstraní bez milosti i zamčené soubory.

 

rufus-logo
Rufus 3.8 Final
S freewarem Rufus můžete rychle naformátovat USB disky i jako bootovací.

 

recuva-logo
Recuva 1.53.1087
Freeware Recuva může ukládat data a obnovit smazané soubory: z pevného disku, SSD, MP3 přehrávače nebo digitální kamery.

 

Více možností a funkcí pro Windows

Mezi uživateli snad není nikdo, kdo by neměl originální PowerToys od Microsoftu v oblibě. Trvalo to sice dlouho, ale konečně je Microsoft opět zpátky s nabídkou užitečných doplňkových funkcí pro Windows 10. Většina doplňků byla užitečná a prakticky rozšiřovala v některých funkcionalitách omezené možnosti Windows. Ještě než přijde definitivní vydání PowerToys pro Windows 10 si ale budeme muset své operační systémy vylepšit pomocí nástrojů třetích stran.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení