Tip: Více aplikací v nabídce „Start“
Jednou z novinek obsažených v systému Windows 11 22H2 je možnost lépe si přizpůsobit nabídku…
Na bankovních podvodech klienti přícházejí o stovky tisíc: jak na bezpečné mobilní bankovnictví | foto: Clay Banks/Unsplash
Podle Bankovní asociace je průměrná škoda při bankovním podvodu 161 tisíc Kč. Co s tím a na co všechno si dávat pozor, abychom se rizikům dokázali vyvarovat?
Každý, kdo používá pro své bankovní transakce mobilní bankovnictví, by měl ve zvýšené míře dbát na bezpečnost zařízení, které k tomu využívá. Důležité je především to, aby se do smartphonu nebo tabletu nedostal škodlivý kód.
To se může stát už při stahování aplikace uživatelem, nebo třetí stranou, která k tomu může mít oprávnění. Každá aplikace je totiž potenciální vstupní branou pro kybernetickou kriminalitu.
Aplikace pro mobilní bankovnictví nestahujte z neoficiálních zdrojů. V opačném případě riskujete, že si spolu s aplikací stáhnete také malware. | Zdroj: James Yarema/Unsplash
Už při stahování aplikace pro mobilní bankovnictví je potřeba se ujistit, zda ji stahujete z oficiální autorizované platformy obchodu s aplikacemi. Údaje o tom, kolik uživatelů si údajně aplikaci stáhlo nebo si ji oblíbilo, ještě nemusí být ukazatelem serióznosti.
Rozhodující je také přesný název aplikace. Pravopisné chyby, přehlásky nad písmeny nebo mírně se lišící pravopis mohou znamenat strojový překlad, a tedy falešnou aplikaci. Uživatelé by se tedy měli mít na pozoru hned při prvním kroku, kterým je stažení aplikace mobilního bakovnictví. V případě jakýchkoliv nesrovnalostí je dobré aplikaci raději nestahovat a dát od ní ruce pryč.
Aplikace často žádají o různá oprávnění, a to také bývá často vodítkem k úvaze o jejich serióznosti. Zkontrolujte si, ke kterým funkcím vašeho zařízení aplikace skutečně potřebují přístup a které lze deaktivovat. Například hudební aplikace nepotřebují informace o vašich kontaktech nebo přesné poloze, kde se právě nacházíte.
Pokud se svým mobilem poprvé přihlašujete do své banky, často jste požádáni o své přístupové údaje. K identifikaci musíte zadat kromě přihlašovacího jména také jednorázové heslo nebo PIN, který má časově omezenou platnost a po přihlášení je nutné jej změnit a nastavit vlastní.
Také dojde k ověření druhým faktorem, tedy například zasláním SMS s kódem nebo ověřením přes e-mail. Po počáteční inicializaci si lze nastavit vlastní metodu přihlášení, jejíž ochranou může být čtyř až osmimístné PIN, rozpoznání obličeje či sken otisku prstu.
Z hlediska bezpečnosti není dobré si do mobilu ukládat čísla platebních karet, přihlašovací údaje, hesla a další osobní a citlivé informace. | Zdroj: CardMapr.nl/Unsplash
Přístupové údaje, které jste si pro přístup k mobilnímu bankovnictví nastavili, nikdy neukládejte na interní paměťové úložiště zařízení. Ani si je nedávejte do peněženky nebo k dokladům. Je to z toho důvodu, že pokud by jste je ztratili nebo došlo k jejich krádeži, mohou se dostat do nepovolaných rukou.
Zvýšené pozornosti dbejte i v okamžiku, kdy jsou po vás požadovány osobní údaje. Po migraci aplikací a dat po zakoupení nového telefonu, změně koncového zařízení nebo při prvním nastavování prostředí to bývá běžná součást procesu. V jiných případech opatrně. Pokud už jste někdy dříve do prostředí své osobní údaje vložili, jejich bezdůvodné opakované vyžadování může být signálem podezřelých aktivit.
Samozřejmostí je udržování aplikace pro mobilní bankovnictví v aktualizovaném stavu. To samé platí i pro mobilní systém. Na starších verzích už může být riziko bankovní aplikace provozovat. A to zvlášť v případech, kdy už pro mobilní systém nejsou poskytovány bezpečnostní aktualizace. Platí to zvlášť pro Android, ale i pro iOS. Pro starší verze systému už také bankovní aplikace nemusejí být k dispozici a nepodaří se nainstalovat.
Platby prostřednictvím NFC jsou bezpečné. Navíc ve své peněžence vidíte historii svých plateb. Pro práci s elektronickým bankovnictvím se ale vyhýbejte veřejným Wi-Fi. Nikdy nevíte, jaký software vás může sledovat. | Zdroj: naipo.de/Unsplash
Mobilní bankovnictví neprovozujte při připojení na veřejných Wi-Fi. Nikdy nevíte, kdo a jak sleduje provoz a jaký druh softwaru v prostředí běží. Pokud už není zbytí, použijte alespoň VPN připojení.
Pro připojení do banky přes mobilní aplikace používejte pouze důvěryhodné Wi-Fi, kde si jste jistí jejich zabezpečením. Například doma. Případně pokud máte na svém zařízení datový tarif, použijte připojení touto metodou.
Mějte také na paměti způsob, jakým s vámi banky komunikují. Důležité informace vám zpravidla budou chodit přímo do prostředí aplikace mobilního bankovnictví, nikoliv e-mailem nebo telefonicky.
Proto, pokud byste například ve svém e-mailu objevili naléhavou výzvu, že si máte okamžitě změnit heslo do svého e-bankingu, jde zpravidla o podvod. A to i v případě, kdy se vám v těle zprávy zobrazí formulář, který je od přihlašovací obrazovky mobilního bankovnictvím k nerozeznání.
Phishingové e-maily často zneužívají momentu překvapení a v uživatelích se snaží vyvolat pocit obav, špatného svědomí a zanedbání povinností. Nenechte se tím zmást a raději, než učinit unáhlené kroky, v klidu zavolejte do své banky a ujistěte se, zda požadavek skutečně vzešel od ní nebo jde o podvrh. Nic tím nezkazíte a budete mít jistotu. Vaše peníze za to přeci stojí.
Zdroj: Bankrate
Jednou z novinek obsažených v systému Windows 11 22H2 je možnost lépe si přizpůsobit nabídku…
Mikrofon svého počítače, tedy většinou notebooku, můžete využít pro mnoho činností. Pokud…
Ať už jde o hardwarovou závadu nebo chyby softwarových aktualizací, k pádům Windows a…
Pokud systém Windows 11 náhle přestane rozpoznávat Bluetooth zařízení, může to mít různé…
Security Copilot je název nového bezpečnostního asistenta podobného ChatGPT, který využívá…
Téma ChatGPT rezonuje technologickým světem. Nyní byla v App Store zveřejněna aplikace,…
Lidé, kteří mají srdeční implantáty, by si měli dávat pozor na různá nositelná chytrá…
Cestování časem lidstvo fascinovalo od pradávna. Nedá spát ani vědcům, kteří v posledních…