Menu

Nebezpečná vyděračská kampaň: hackerská skupina zahájila rozsáhlé kybernetické útoky

27.04.2022 07:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Nebezpečná vyděračská kampaň: hackerská skupina zahájila rozsáhlé kybernetické útoky

Nebezpečná vyděračská kampaň: hackerská skupina zahájila rozsáhlé kybernetické útoky | foto: TheDigitalArtist/Pixabay

Skupina hackerů zahájila rozsáhlé útoky na řadu společností. Některé z nich byly ohroženy v řádu několika hodin. Jak se proti takovým bezpečnostním incidentům mohou bránit soukromí uživatelé.

Skupina hackerů s názvem "Hive" stále častěji útočí na společnosti. Podle informací serveru ZDNet název označuje rodinu ransomwarových virů. Hackeři se zaměřují především na firmy a úřady, získavají přístup k datům, a poté je v napadených počítačích zašifrují.

Prvním krokem po úspěšném útoku je požadavek zaplacení výkupného za opětovné uvolnění dat. Skupina Hive ale jde ještě o krok dále a provozuje vlastní webové stránky, prostřednictvím kterých zvyšuje tlak na oběti hackerů. Pokud napoprvé odmítnou zaplatit, vyhrožuje jim, že citlivé údaje na webových stránkách zveřejní. Pokud k tomu dojde, zobrazí se název napadeného cíle spolu s běžícím odpočítáváním. Jakmile čas vyprší, údaje se zveřejní.

Ransomwarové útoky jsou stále častější

hive

Podle informací bezpečnostních expertů ze serveru Varonis došlo v jednom z případů bezpečnostního incidentu k zašifrování dat oběti do 72 hodin od zahájení útoku. |Zdroj: Ed Hardie/Unsplash

V současné době se skupina hackerů zaměřuje zejména na servery Microsoft Exchange. Na nich jsou také zpracovávány údaje o elektronické poště firem, úřadů a veřejných institucí. Pokud by se taková data dostala do rukou hackerů, mohlo by to celou řadu společností a organizací přivést do vážných problémů. Podle zprávy bezpečnostních expertů ze společnosti Varonis, v jednom z nedávných incidentů se útočníkovi podařilo proniknout do systému oběti a zašifrovat data za méně než 72 hodin od počátečního napadení.

Jedním z ochranných opatření na straně serveru je obezřetné zacházení s přístupovými právy a jejich přidělování pouze těm, kdo je skutečně potřebují. U soukromých osob je mnohem méně pravděpodobné, že se stanou terči takových útoků. Ale i přesto se vyplatí častěji měnit heslo poštovního programu a používat aktualizovaný antivirový software.

Zdroj: ZDNetVaronis

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Trošku pozdě

    Tohle proběhlo na jaře minulého roku. MS tenkrát záplatoval Exchange jak o život. :-D

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení