Menu

Obrat u WhatsAppu: nyní už žádná omezení pro uživatele, kteří odmítají přijmout aktualizace podmínek

02.06.2021 15:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Obrat u WhatsAppu: nyní už žádná omezení pro uživatele, kteří odmítají přijmout aktualizace podmínek

Obrat u WhatsAppu: nyní už žádná omezení pro uživatele, kteří odmítají přijmout aktualizace podmínek | foto: Jim Wilson/Unsplash

WhatsApp bere zpátečku. Před dvěma týdny zavedla dceřiná společnost Facebooku nové podmínky používání a pohrozila uživatelům ztrátou důležitých funkcí, pokud je odmítnou. Nyní to vypadá, že k tomu nedojde. Alespoň prozatím.

Pro uživatele WhatsAppu nebude mít neudělení souhlasu s novými zásadami ochrany osobních údajů prozatím žádné důsledky. Mluvčí společnosti Facebook v pátek sdělil technologickým blogům "The Next Web" a "The Verge", že v současné době není v plánu uživatelům omezovat funkce. Uvedl, že WhatsApp plánuje tuto skutečnost objasnit po konzultaci s úřady a odborníky. Místo toho bude uživatelům, kteří svůj souhlas s aktualizovanými podmínkami doposud neudělili, tuto změnu "čas od času připomínat", dodal.

Společnost WhatsApp uvedla nová pravidla ochrany osobních údajů v platnost před dvěma týdny, a to od 15. května. Současně informovala, že uživatelé, kteří s aktualizací nesouhlasí, budou po několika týdnech opakovaných varování a připomínání potřeby udělení souhlasu čelit postupné ztrátě důležitých funkcí. "V současné době se neplánuje, že by tato opatření byla trvalá nebo že by omezovala funkce aplikace," uvádí se nyní také v odpovědích na nejčastější otázky společnosti WhatsApp k novým pravidlům. "V důsledku aktualizace z 15. května nedojde ke smazání účtů ani k omezení funkcí aplikace WhatsApp."

WhatsApp: uživatelé budou čas od času připomínáni

wauturn1

WhatsApp: z ohlášených omezení provozovatel nyní vycouval. | Zdroj: Manuel Baumheier/Pixabay

Podle předchozích oznámení měli uživatelé časem ztratit přístup ke svému přehledu chatů, jak vysvětlil WhatsApp v příspěvku na blogu. Zpočátku uživatelé měli mít stále možnost přijímat příchozí audio a video hovory, a odpovídat na zprávy v chatu prostřednictvím oznámení. Informace dále uvádí, že o několik dalších týdnů později chtěl WhatsApp přestat na smartphony uživatelů spojovat hovory a doručovat zprávy. Jak dlouho ale měl přechodný stav trvat, zůstávalo prozatím otevřené.

Společnost WhatsApp vždy zdůrazňovala, že aktualizace nebude zahrnovat žádné rozšířené sdílení dat s Facebookem. Změny se týkají především vytvoření lepších možností komunikace s firmami. Šifrování mezi koncovými body, díky kterému je obsah chatu viditelný pouze zúčastněným uživatelům v prostém textu, zůstane také nezměněno.

Po odkladu původního termínu platnosti změn v podmínkách nyní Whatsapp zmírňuje

Společnost WhatsApp už v lednu odmítla, že by se svou mateřskou firmou sdílela více dat. Po kritice a první vlně odlivu uživatelů však bylo zavedení nových pravidel odloženo o více než tři měsíce na 15. května.

Zároveň sama společnost WhatsApp zdůraznila, že zasílání zpráv a komunikace s firmami se liší od zasílání zpráv s rodinou nebo přáteli. "Když s firmou komunikujete telefonicky, e-mailem nebo prostřednictvím aplikace WhatsApp, může použít informace z těchto interakcí s vámi pro své vlastní marketingové účely. To může zahrnovat i reklamu na Facebooku," uvedla společnost ve svém prohlášení. Nyní budou uživatelé na nová pravidla upozorněni, pokud "budou chtít komunikovat se společností, která dostává podporu od Facebooku", uvádí se v prohlášení pro The Next Web.

Mimo region EU už od roku 2016 tečou některé údaje uživatelů aplikace WhatApp do Facebooku, a to za účelem následného zpracování k reklamním účelům nebo dalšímu vylepšení produktů.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení