Menu

Odbavení pouze s negativním testem nebo očkováním: cestovní pas IATA startuje u dvaceti aerolinek

22.04.2021 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Odbavení pouze s negativním testem nebo očkováním: cestovní pas IATA startuje u dvaceti aerolinek

Odbavení pouze s negativním testem nebo očkováním: cestovní pas IATA startuje u dvaceti aerolinek | foto: Lars_Nissen/Pixabay

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) uvolnilo "Cestovní pas IATA". Jde o aplikaci pro mobilní telefony, do níž si cestující mohou uložit potvrzení o očkování a testech, která nemohou být zneužita, a v případě potřeby je předložit leteckým společnostem a imigračním úředníkům.

IATA Travel Pass je aplikace pro chytré telefony, která cestujícím umožňuje ukládat a spravovat certifikáty pro testy na COVID-19 nebo provedeném očkování. Aplikace je nyní k dispozici pro iOS, verze pro Android by měla být uvolněna do konce dubna.

Aplikace by měla usnadnit cestování letadlem v podmínkách protipandemických opatření a pomoci se co nejvíce vyhnout případné karanténě. Sdružení ujišťuje, že citlivé informace, které bude aplikace obsahovat, by měly zůstat pod kontrolou cestujících. IATA si nechala aplikaci vyvinout, a poté přizvala k jejímu testování piloty IAG, mateřské společnosti British Airways. Podle interních informací se na projektu podílí také německá Lufthansa, ta ji ale prozatím testuje pouze u určité skupiny cestujících.

Kromě toho mohou cestující pomocí aplikace také zjistit, jaká je aktuální situace a případná omezení v souvislosti s coronavirovými opatřeními, a také jaká jsou případná zdravotní doporučení v cílových destinacích svých cest.

Šéf IATA, De Juniac, nedávno uvítal plány Evropské unie na zavedení jednotného evropského digitálního očkovacího průkazu. Ten by pak bylo možné uložit i do aplikace IATA Travel Pass. "Digitální zelený certifikát" má dokumentovat očkování proti coronaviru, ale také výsledky schválených PCR a rychlých testů, a prodělané infekce. Měl by být připraven 1. června.

iataairlines

Tyto aerolinky testují používání cestovního pasu IATA. | Zdroj: IATA

První testovací provoz IATA Travel Pasu proběhl už v březnu ve spolupráci se Singapore Airlines. Od května 2021 už bude pro vstup do Singapuru akceptován negativní výsledek PCR testu, prokázaný aplikací IATA Travel Pass.

Letecká společnost Etihad plánuje nabídnout cestování s pasem IATA Travel už v těchto dnech, ale nejprve na vybraných letech z Abú Zabí. Společnost Emirates oznámila, že od dubna mohou její cestující před odletem z Dubaje prostřednictvím aplikace odeslat výsledky testu na coronavirus. IATA chce tuto technologii zpřístupnit všem leteckým společnostem.

Cestující bez mobilních telefonů budou mít i v budoucnu nadále k dispozici papírové alternativy. Aplikaci IATA Travel Pass si už lze stáhnout z platformy Apple App Store, vyžaduje iOS verze 13.2 nebo novější. Její androidová alernativa zatím není k dispozici, nicméně uvolnění se očekává v nejbližších dnech ještě do konce dubna.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení