Menu

Pět nejdůležitějších otázek k Windows 11: odpovědi jsou známé

07.07.2021 07:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Pět nejdůležitějších otázek k Windows 11: odpovědi jsou známé

Pět nejdůležitějších otázek k Windows 11: odpovědi jsou známé | foto: Sophie Janotta/Pixabay

Microsoft poněkud překvapivě představil nástupce Windows 10. Uvedení systému Windows 11 je naplánováno ještě na rok 2021, ale co to znamená pro stávající zákazníky? Podíváme se na pět nejdůležitějších věcí, které by měl každý o systému Windows 11 vědět.

Microsoft původně neměl v úmyslu vytvořit dalšího nástupce Windows 10. Ještě donedávna se hovořilo o tom, že desítky budou jedinou verzí, která se bude průběžně udržovat a aktualizovat. Pak ale přišla pandemie a zájem o systém Windows se po dlouhé době najednou výrazně oživil. Dnes používá systém Windows více než miliarda uživatelů, a to jak k práci, streamování, hraní her, tak i vzájemné komunikaci. Pro tyto uživatele má být systém Windows 11 svěžím oživením. Odpovídáme na pět nejdůležitějších otázek ohledně Windows 11.

1. Kdy budou Windows 11 k dispozici?

  update

Nový operační systém od Microsoftu by uživatelé měli mít k dispozici ještě do konce roku 2021. | Zdroj: Windows 10

Systém Windows 11 je v současné době k dispozici v beta verzi. Vývoj je tedy v plném proudu. Microsoft zatím neupřesnil přesné datum vydání hotové verze. Podle Microsoftu však budou Windows 11 určitě uvedeny v roce 2021.

Stále se diskutuje o říjnu 2021 jako termínu, kdy by mělo dojít k nasazení, ale oficiálně to není potvrzeno. Microsoft už oznámil, že distribuce aktualizace bude trvat několik měsíců. Mnoha uživatelům tak bude aktualizace na Windows 11 nabídnuta pravděpodobně až v roce 2022. Očekáváme ale, že všichni, kdo o Windows 11 opravdu stojí, si je budou moci nainstalovat v roce 2021.

2. Budou se Windows 11 instalovat automaticky?

update21h1

Windows 11 se automaticky instalovat nebudou. Uživatelé to budou muset udělat ručně. | Zdroj: Windows 10

Nikoliv. Ti, kdo používají Windows 10, se nemusí bát, že by se koncem roku automaticky instalovaly Windows 11. Podle Microsoftu musejí zájemci o Windows 11 aktivně vyhledávat v nastavení aktualizací. Pokud bude aktualizace k dispozici a počítač bude splňovat hardwarové požadavky, může uživatel instalovat systém Windows 11.

Na počítačích, které nebudou hardwarové požadavky splňovat, ze systému Windows 11 nebude vidět nic. Tyto počítače mohou používat nové verze systému Windows 10 až do října 2025.

3. Budou Windows 11 zdarma?

w11free

Windows 11 budou pro uživatele Windows 10 s vyhovujícím hardwarem zdarma. | Zdroj: Microsoft

Aktualizace ze systému Windows 10 na Windows 11 je zdarma, ale funguje pouze v případě, že jsou splněny hardwarové požadavky. Časové omezení bezplatné aktualizace zatím není plánováno.

4. Poběží Windows 11 na mém notebooku nebo počítači?

whynotwin11

Zda je vaše PC připraveno pro běh systému Windows 11 můžete otestovat pomocí programu. | Zdroj: WhyNotWin11

Microsoft zvyšuje hardwarové požadavky. Proto nebude možné spustit Windows 11 na každém systému s Windows 10.

CPU Duální 64bitový procesor od 1 GHz
Displej rozlišení 720 px, minimální rozměr 9"
Grafika kompatibilní s DirectX 12
Nároky na diskový prostor 64 GB
Firmware UEFI včetně Secure Boot
TPM Trusted Platform Module v2.0
Windows 11 Home k instalaci nutné konto Microsoftu

V současné době Microsoft stále ověřuje přesné požadavky. Aktuální stav – zda je váš počítač vhodný pro Windows 11 – můžete zkontrolovat pomocí programu WhyNotWin11.

5. Jaké jsou nejdůležitější inovace Windows 11?

w11news

Widgety přinášejí na přepracovanou plochu systému Windows 11 informační kanály. | Zdroj: Windows 11

Přechod na verzi Windows 11 bude mít pro mnoho uživatelů určitě význam, protože nový operační systém přichází se spoustou inovací. K těm nejvýraznějším patří:

Vzhled: Microsoft zcela změnil design plochy, nabídka Start se zobrazuje uprostřed, jsou nová pozadí a okna mají nový design.

Widgety: Novinkou jsou widgety, malá informační okna, která lze zobrazit na ploše kliknutím myši a která poskytují zprávy, ceny akcií nebo údaje o počasí.

Vyšší produktivita: Windows 11 si pamatuje umístění oken a funguje to, i když používáte druhý monitor.

Aplikace pro Android: Systém Windows 11 umožňuje na ploše používat androidové aplikace. Instalovat je můžete prostřednictvím zcela přepracovaného obchodu Microsoft Store.

Zjednodušené nastavení: aktualizace systému Windows 11 jsou údajně až o 40 % menší, než u jeho předchůdce. Kromě toho byl zcela přepracován proces instalace, takže nastavení systému Windows 11 je ještě snazší.

Žádný strach z Windows 11

Ze systému Windows 11 není nutné mít obavy. Nové funkce vypadají slibně, ale u Windows 10 můžete samozřejmě zůstat i nadále, a to až do října 2025. Automatická aktualizace se neplánuje. Pokud však chcete, můžete si Windows 11 pořídit už v roce 2021. A pro uživatele Windows 10 je nová verze Windows zdarma.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení