Menu
CHIP Speedtest

Pět tajných tipů pro Windows: neznámé praktické nástroje od Microsoftu, které stojí za to vyzkoušet

03.02.2020 08:10 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Pět tajných tipů pro Windows: neznámé praktické nástroje od Microsoftu, které stojí za to vyzkoušet

Když se řekne Microsoft, každému se vybaví Windows, Office, Skype. Výrobce ale nabízí také spoustu dalších programů, včetně bezplatných.

Zejména pro Windows existuje několik zajímavých tipů, o kterých byste určitě měli vědět a vyzkoušet je. Windows, Office a Skype patří k softwaru, který je soukromým uživatelům asi nejvíce známý. Existuje ale spousta dalších nástrojů, které stojí za pozornost, např. Windows 10 Update Assistant a Media Creation Tool, které jsou určeny pro aktualizaci na verzi Windows 10 nebo nová verze prohlížeče Edge Chromium. Také se diskutuje o tom, že Microsoft vdechl nový život oblíbené nástrojové sadě PowerToys.

Pokud se podíváte na oblast nejvíce stahovaných nástrojů pro Windows, dominují zde profesionální nástroje jako např. Windows Assessment a Deployment Kit. Je zde ale k objevování mnohem více. Podíváme se na pět nepříliš známých nástrojů pro Windows.

powertools-logo

Microsoft PowerToys 0.14.1

CHIP hodnotí Velmi dobré

PowerToys, praktické malé nástroje známé především ze systému Windows 95, jsou nyní k dispozici i pro Windows 10. Aktuální Preview verze obsahuje aplikace FancyZones, PowerRename a ShortcutGuide.

Stáhněte si

Tip 1: Windows 10 Refresh Tool

refresh-windows-10-tool

Čerstvá obnova PC: Windows 10 Refresh Tool získá odpovídající image Windows z webových stránek Microsoftu a poté reinstaluje PC.

Skvělou funkcí v systému Windows 10 je obnovení továrního nastavení. Celá věc ale ještě není dokonalá: v případě předem instalovaného systému s bloatwarem obsahuje nežádoucí programy i stav továrního nastavení. V příští hlavní verzi Windows, 2014, Microsoft rozšiřuje reset a umožňuje nahrání čerstvé verze Windows 10. Poté bude prakticky možné iniciovat novou instalaci vyžitím právě této funkce, což zatím mnoho uživatelů neví. S pomocí nástroje Windows 10 Refresh Tool už to funguje nyní.

Refresh Tool používá funkci reset, integrovanou v systému Windows 10, ale nepoužívá místní bitovou kopii Windows. Novou verzi operačního systému si načte přímo od společnosti Microsoft. Trvá to nějakou dobu, protože download má kapacitu několik GB. Ale stojí to za to. Nástroj je samostatný a disponuje všemi prostředky pro čistou novou instalaci. Můžete si zvolit kde chcete uchovat svá osobní data a svůj PC kompletně znovu nainstalovat. Asistent se o vše postará a Windows 10 se reinstalují.

refreshtool-logo

Windows 10 Refresh Tool (Clean Install) 6.3.13.0

CHIP hodnotí Dobrý

Pokud chcete reinstalovat Windows 10, oceníte užitečný nástroj Refresh Tool.

Stáhněte si

Tip 2: příkazová řádka budoucnosti

powershell

Microsoft oprášil příkazový řádek a nabízí jeho realizaci v podobě terminálu Windows.

Vývojáři Microsoft začali zveřejňovat postupný vývoj Windows Terminalu v loňském roce. Pokud mají uživatelé zájem, mohou sledovat vývoj a do posledního bitu. Máte-li chuť si jej vyzkoušet, jednoduše stáhněte odpovídající program z Microsoft Store. Nová verze příkazového řádku vyžaduje Windows 10 verze 1903 čili květnovou aktualizaci.

Velkou výhodou nového terminálu je, že už nemusíte otevírat PowerShell, CMD a WSL paralelně, ale vše získáte v jediném prostředí. Díky existenci karet také lze vše jednoduše kombinovat do jednoho okna. Můžete také používat zkratky prostřednictvím profilů JSON a upravit vzhled.

Přečtěte si také naše téma o skrytých funkcích Windows

Podobně jako u každého jiného okna můžete i Windows Terminal uchopit za rámeček a podle potřeb ho posouvat a umístit kamkoliv na pracovní plochu. Karty lze nyní podle přání jednoduše přejmenovat podobně jako nastavení profilu, což je praktické, protože poté karty nemusí zabírat tolik místa.

Uživatelé mohou kombinovat blur efekt, známý z Windows 10, s obrázkem na pozadí v terminálu Windows. Microsoft také pracuje na odstranění bariér příkazové řádky, takže se zadáváním operací může pomoci hlasový výstup. Program bude také rozšířen o možnosti ovládání myší a klávesovými zkratkami.

windowsterminal-logo

Windows Terminal - Windows 10 App 0.8.10091 Preview

CHIP hodnotí Dobrý

"Windows Terminal", příkazový řádek Windows 10, je nyní k dispozici ve verzi Preview jako aplikace v Microsoft Store.

Stáhněte si

Tip 3: Attack Surface Analyzer 2

surfaceanalyzer

Surface Attack Analyzer porovnává dva stavy systému.

Microsoft přináší na trh i užitečné bezpečnostní nástroje. Profesionální program Attack Surface Analyzer (ASA) už existoval v roce 2012. Umožňoval přesně sledovat jaké změny byly provedeny v systémových programech. Například během instalace nebo v průběhu určitých akcí. Analytický nástroj Attack Surface Analyzer 2 nyní Microsoft zcela přepracoval, zveřejnil zdrojový kód na GitHubu, a také vytvořil verze pro Linux a macOS.

Stačí pouze spustit soubor asa.exe s administrátorskými právy a v zobrazeném okně klikněte na "Začínáme". Nyní lze provést kontrolu systému. K tomu existují dva režimy: statické skenování a živý monitoring.

Ještě čtěte → Další tři tipy na užitečné nástroje

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení