Menu

Pro ty, kdo nemají rádi Windows: top 10 nejlepších linuxových systémů roku

23.12.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Pro ty, kdo nemají rádi Windows: top 10 nejlepších linuxových systémů roku

Pro ty, kdo nemají rádi Windows: top 10 nejlepších linuxových systémů roku | foto: ADMC/Pixabay

Uživatelé, kteří už jsou unaveni Windows, mají na výběr z různých alternativ. Nicméně macOS, tedy svět Apple, je drahý, ChromeOS pro změnu příliš jednoduchý. Je tu ale ještě Linux, který má z hlediska potřeb soukromého uživatele vše, co byste mohli potřebovat. Neexistuje však jediný Linux. Jeho distribucí je celá řada.

To, co pro někoho znamená široké možnosti výběru, testování, zkoušení a rozhodování na základě získané zkušenosti, může u jiných vést k bezradnosti. Díky velké komunitě uživatelů existuje celá řada distribucí Linuxu, které jsou k dispozici k bezplatnému stažení. Web DistroWatch odhaluje, které z nich byly v pomalu končícím roce nejžádanější. Mezi nimi je řada oblíbených stálic, jako například Ubuntu nebo Linux Mint, ale také několik zasvěcených tipů.

Jednou z výhod Linuxu je, že mnoho distribucí dokáže běžet paralelně s Windows, nebo je možné je vyzkoušet v živém režimu spuštěním z USB flash klíčenky bez nutnosti instalace. Kdo by si chtěl Linux takto vyzkoušet, pro vytvoření spouštěcího USB flash disku doporučujeme program Rufus.

1. Místo: MX Linux

mxlinux

Distribuci lze snadno testovat jako live systém ve virtuálním prostředí. | Zdroj: MX Linux

Před všechny ostatní se na první místo katapultoval MX Linux a je tedy nejstahovanějším Linuxem roku 2021. A neexistuje důvod, proč by to nemělo pokračovat i v roce 2022. MX Linux je založen na Debianu a antiX.

Výhody: máte starší počítač, který už není podporován systémem Windows 11? Žádný problém, MX Linux si se starším hardwarem poradí. Pokud se na jedničku mezi Linuxy chcete nezávazně podívat, můžete jej otestovat jako živý systém ve virtuálním prostředí. MX Linux je vybaven skvělými softwarovými funkcemi. Na rozdíl od jiných distribucí je stále podporován ve 32 a 64bitové variantě.

Doporučení: cílovou skupinou jsou uživatelé, kteří hledají operační systém bez následných zbytečných starostí. MX Linux se zaměřuje na bezpečnost, stabilitu a jde o štíhlý systém. Kdo by chtěl zprovoznit anebo stále udržovat starší hardware, je zde na dobré cestě.

2. Místo: EndeavourOS

endeavour

Štíhlý systém pro vyznavače práce s terminálem. | Zdroj: Endeavour

Endeavour OS je dokonalým základem pro štíhlý Arch Linux. Líbivý open sourcový systém vznikl z komunity Antegros poté, co byl projekt v roce 2019 ukončen.

Výhody: vysokou prioritu má uživatelská přívětivost a při online instalaci lze zvolit z mnoha desktopových prostředí. Součástí offline instalace je Xfce. Minimalistický systém je ale více zaměřen na práci v prostředí terminálu, takže neobsahuje grafického správce instalačních balíčků.

Doporučení: pro uživatele, kteří už mají s Linuxem zkušenosti a hledají štíhlý systém na bázi Archu.

3. Místo: Manjaro Linux

manjaro

Manjaro je rozsáhle vybavená linuxová distribuce. | Zdroj: Manjaro

Manjaro Linux je také vždy zastoupen mezi nejlepšími distribucemi a odsouvá známější varianty na nižší místa.

Výhody: díky mnoha předem instalovaným programům je Manjaro velmi přívětivá distribuce pro začátečníky. Je založena na Arch Linuxu a elegantně balancuje mezi vysokou mírou individuálního přizpůsobení a jednoduchou použitelností. Nemusí nutně nabízet nejvíce inovativní funkce Linuxu, systém se zaměřuje spíš na osvědčené a prověřené funkce.

Doporučení: zájemci o Linux, kteří ocení rozsáhlé funkce a chtějí mít možnost si svůj systém rozsáhle přizpůsobit.

4. Místo: Linux Mint

mint

Distribuce Linux Mint je jedna z nejoblíbenějších mezi linuxovými systémy. | Zdroj: Linux Mint

Linux Mint vychází z Ubuntu a je k dispozici s různými grafickými prostředími.

Výhody: Mint vyniká především svou přívětivostí pro začátečníky a elegantním designem. Pohodlí je na prvním místě a vývojáři zveřejňují nové verze, až když jsou si jisti, že jsou skutečně připravené. Nové funkce jsou uvolňovány až ve chvíli, kdy je ověřena jejich stabilita a bezpečnost.

Doporučení: pro uživatele, kteří přecházejí ze systému Windows a hledají desktop, který se snadno používá a klade důraz na pohodlnost.

5. Místo: Pop!_OS

popos

Velmi moderní varianta Linuxu. | Zdroj: Pop!_OS

Pop!_OS od hardwarového výrobce System76 je v některých ohledech možná lepší, ale každopádně modernější Ubuntu. Distribuce je k dispozici ve dvou verzích. První pro systémy Intel a AMD s bezplatnými ovladači a druhá pro počítače s grafickými procesory Nvidia včetně určených a přizpůsobených ovladačů přímo od výrobce grafických karet.

Výhody: praktickou přidanou hodnotu reprezentují funkce, které zdaleka nenajdete v každé distribuci Linuxu:

– integrovaná podpora GPU,
– standradní šifrování pevného disku,
– optimalizovaná správa oken,
– klávesové zkratky,
– integrovaná správa energetické spotřeby včetně přednastavených profilů.

Doporučení: je vhodný pro uživatele, kteří si chtějí pod Linuxem čas od času zahrát hry.

6. Místo: Ubuntu

ubuntu

Ubuntu patří k obecně nejznámějším distribucím Linuxu. | Zdroj: Ubuntu

Je vlastně docela překvapením a zároveň i zklamáním, že nejznámější Linux skončil až na šestém místě.

Výhody: podobně jako Linux Mint se Ubuntu vyznačuje vysokou uživatelskou přívětivostí a dobrou podporou multimediálního obsahu. Navíc Ubuntu běží velmi stabilně a ne nadarmo je stálicí na trhu s podporou obrovské komunity. Pro začátečníky je velmi užitečné softwarové centrum, které lze použít k instalaci mnoha bezplatných programů, a to bez terminálu pouze několika kliknutími.

Doporučení: pro linuxové začátečníky, kteří chtějí systém s širokou podporou od ostatních uživatelů i výrobců.

7. Místo: Debian

debian

Debian s desktopem Cinnamon: originální Linux. | Zdroj: Debian

Na sedmém místě je Debian, systém, který je vyvíjen a testován už řadu let a patří mezi velmi rozšířené serverové systémy.

Výhody: díky různým rozhraním a poměrně jednoduchému instalátoru lze Debian přizpůsobit prakticky podle libosti. Má to ale jistý předpoklad – přeci jen jsou potřeba určité znalosti Linuxu. Debian podporuje mnoho architektur a dá se tak použít v mnoha oblastech. Jako grafická uživatelská rozhraní jsou mimo jiné k dispozici KDE, Gnome a Xfce.

Doporučení: systém pro znalce a uživatele, kteří chtějí mít originální Linux.

8. Místo: Elementary OS

elementaryos

Elementary je velmi podobný macOS: | Zdroj: ElementaryOS

Na první pohled by si uživatelé nemysleli, že se pod kapotou ElementaryOS skrývá Linux.

Výhody: vzhled systému ElementaryOS připomíná macOS. Distribuce obsahuje solidní výběr softwaru, který pokrývá potřeby mnoha každodenních aplikací. K dispozici jsou přehrávače hudby a videa, prohlížeče obrázků a dokumentů, stejně jako internetové prohlížeče a komunikátory. Nové programy lze instalovat několika kliknutími myši prostřednictvím softwarového centra. V něm je k dispozici k bezplatnému stažení nespočet známých nástrojů s otevřeným zdrojovým kódem a freewaru.

Doporučení: vhodný pro uživatele, kteří hledají elegantní Linux, který se snadno používá.

9. a 10. Místo: Garuda a Fedora

fedora

Garuda se zkouší pozicovat jako Linux pro hráče. | Zdroj: Garuda

Na devátém místě je mladá linuxová distribuce Garuda.

Výhody: Garuda se zaměřuje na hry a výkon, a také má elegantní vzhled. K operačnímu systému jsou k dispozici vybrané motivy. Automatické zobrazování snímků s časově definovatelným posunem je možné ihned po instalaci systému a k dispozici je také samostatný nástroj pro hry a emulátory.

Doporučení: uživatelé, kteří hledají elegantní Linux, který lze použít i ke hraní her.

Na desátém místě je další linuxová klasika.

Výhody: Fedora sází výhradně na svobodný software a chce být Linuxem pro všechny uživatele. Distribuce, která vznikla v rámci společnosti Red Hat, se snaží o co nejinovativnější a nejzajímavější koncepty.

Doporučení: uživatelé, kteří už mají s Linuxem zkušenosti.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Linux

  Linux Ubuntu používám několik let a jsem s ními spokojený.Občas se něco vyskytne ,co je potřeba vyřešit, ale ty problémy co byly s Windows7 a 8 v Linuxu teď nejsou.Windows 7 jsem kupoval 4 licence a 8 1licence.I po telefonu a na internetu
  nebyli schopni vyřešit problémy.Tak jsem musel koupit další licenci.V Linuxu
  vše běží velmi dobře start systému za15 vteřin ve W7 to bylo1 minuta a více.A Linuxy i po 4.letech používání beží stále rychle.
  Jen je potřeba si zvyknout na jiný styl práce.

  Reagovat na komentář

  Linux je v pohodě ...

  Linux je v pohodě, pokud si vystačíte s programovým vybavením, které nabízí. A to není žádná hitparáda.

  Reagovat na komentář

  Reakce na cipajz: možná kdyby se těch 50 různejch distribucí spojili a začli dělat na jednom solidním systému-tak by to bylo možná o něčem jinym

  Reagovat na komentář

  Drivery

  i když sem zkoušel různy distra cca před 15 lety-tak i dnes zůstávám věrný Windows z jediného prostého důvodu:
  podpora HW
  před týdnem jsem to zkoušel znova-od Mint, fedoru, ubuntu a x dalších a stejně sem nerozchodil wifi adaptér ani dvb-t2 adaptér
  Stále nechápu proč je instalace driverů v linuxu tak složitá a za x let se pomale v tomto nic nezměnilo

  Reagovat na komentář

  Medvědí služba

  Výběr rozhodně začátečníkovi nepomůže. Pokud půjde od prvního, tak MX bude příliš staromódní a Endeavour moc složitej. Dál se už nebude nikdo prokousávat. První beginner-friendly systém je až na 4. pozici. Chtělo by to přeorganizovat na „Pro začátečníky“, „Pro pokročilé“ a „Pro starší PC“.

  Reagovat na komentář

  Výběr distribucí

  Výběr distribucí se mi nezdá jako úplně vhodný zejména pro ty, kdo byl měl přecházet z Windows. Dlouholetým používáním Linuxu si myslím, že pro začátečníky je vhodné Ubuntu, Mint Mate, openSuse Clasic Shell. Z ostatních budou začátečníci jen zmateni a rozčarováni.

  Reagovat na komentář

  Vzít Top 10 z Distrowat­ch.com umí každej.. co takhle si udělat vlastní research a mít vlastní pohled na tyto distribuce a vlastní třeba redakčních Top whatever. Takhle jste jen novináři k brdu ;)

  Reagovat na komentář

  Windows 10

  Vždy mám dva roky a půl roku nový počítač a Niny mi bezdvadně funguje a Niny mám Windows 10,ale neznamená to mělo tuto 11.Windows s 10.Windowsem jsem mnohem spokojenější než by měla byt Windows 11.Stejně by ta Windows 11,by nemohla tymto názorem.Proto ta 10 je mnohem lepší než ta 11.Naučila jsem s 10 ovládat.10 je dobrá práce.Ikdyby chtěli,ale já to odmítám tuto 11.Nevadí ikdyby jste žádali tuto Windows 11.Hlavně funkce počítače.Karin.S

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení