Menu

Sedm DVB-T2 tunerů v testu

31.12.2019 08:30 | Michal Bareš + Přidat komentář
Sedm DVB-T2 tunerů v testu

Sedm DVB-T2 tunerů v testu | foto: CHIP

Konec starého DVB-T vysílání je zde, a pokud již nevlastníte televizor s DVB-T2 tunerem, případně nesledujete TV signál přes satelit nebo kabel, nezbude vám než si koupit nový televizor nebo DVB-T2 tuner.

Do našeho testu jsme vybrali několik oblíbených DVB-T2 tunerů s cenou od 590 do 1 990 Kč. Výborná zpráva je, že všechny tunery bezpečně splňují svůj primární úkol, tedy příjem a dekódování DVB-T2 signálu s kodekem H.265/HEVC. Navzdory značnému cenovému rozptylu poskytovaly všechny testované tunery prakticky stejnou kvalitu obrazu, rozdíly v přepočtu SD signálu do vyššího rozlišení jsou zanedbatelné. Rozdíl mezi jednotlivými zařízeními tak spočívá spíše v portové výbavě, počtu tunerů, možnostech a funkcích ovládacího menu a hlavně v kvalitě dálkového ovladače.

Nejdůležitější je ovládání

Z hlediska každodenního používání je mnohem důležitější než počet portů nebo funkční výbava tuneru pohodlný a snadno použitelný dálkový ovladač, ideálně takový, který nahradí i původní dálkový ovladač starého televizoru. Takové ovladače ale nabízejí pouze dva z testovaných tunerů; většina těchto zařízení se dodává s nedostatečnými ovladači, které nás během testu iritovaly, a to jsme tunery používali jen pár týdnů. Zejména starší uživatelé budou mít s jejich používáním velké problémy. Tlačítka na nich jsou totiž malá, příliš blízko u tebe a leckdy také nelogicky rozmístěná. Při výběru nového DVB-T2 tuneru tak doporučujeme ze všeho nejvíc hledět na to, aby bylo součástí výbavy kvalitní dálkové ovládání.

prehlednost-menu

Přehlednost menu: Pro spuštěn přehrávání souborů z USB disku budete muset ve většině případů do ovládacího menu. U některých tunerů v něm najdete i hry, případně streamovací aplikace nebo předpověď počasí.

Televizory do 59" Televizory nad 60"

Funkce a výbava

Kromě schopnosti přijímat terestriální televizní vysílání kódované novým kodekem dokážou všechny testované DVB-T2 tunery přehrávat multimediální soubory z připojeného USB disku. Všechny testované kusy zvládnou zobrazit fotografie, přehrát hudební soubory (jen některé ale umí i FLAC) a též přehrávat filmy v různých komprimovaných formátech. Přejete-li si set-top-box používat i jako domácí multimediální centrum, doporučujeme zvolit některý z modelů osazených koaxiálním zvukovým výstupem, jehož prostřednictvím k tuneru můžete připojit kvalitnější reproduktory.

Majitelům nového DVB-T2 tuneru doporučujeme ze všeho nejdřív aktualizovat firmware. Tato procedura probíhá ve všech případech prostřednictvím USB flash disku, a to i v případě, že je DVB-T2 tuner vybaven LAN konektorem pro připojení do místní sítě a k internetu. Aktualizace firmwaru zajistí podporu nejnovějších formátů multimediálních souborů. Některé set-top-boxy nám k testování dorazily i s dva roky starým firmwarem a bez aktualizace byla jejich funkčnost značně omezena.

dvb-vybava

Plná výbava: Nejlevnější DVB-T2 tunery mají jen HDMI, SCART a jeden USB port pro přehrávání multimediálních souborů z disku. Nejlépe vybavené lze připojit k síti a nabízí dva USB konektory.

Připojení DVB-T tuneru k lokální síti a k internetu nabízí většina testovaných zařízení, ale s výjimkou jediného zařízení (Maxxo STB-T2) slouží LAN pouze pro přehrávání vybraných stanic digitálního rádia nebo pro zbytečné informace o počasí. Zmíněný tuner Maxxo STB-T2 dokáže přehrávat videa z YouTube, i když ovládání tohoto rozhraní je samozřejmě prostřednictvím dálkového ovladače poněkud kostrbaté.

Zařízení značek Evolveo, Sencor a EMOS nám do testu poslali výrobci, set-top-boxy TechniSat, Tesla a Maxxo nám zapůjčil internetových obchod Alza.cz.

Pokračování článku

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení