Menu
CHIP Speedtest

Seznam Prohlížeč: Výhody pro české uživatele

13.07.2020 06:54 | Redakce Chip
Seznam Prohlížeč: Výhody pro české uživatele

Seznam Prohlížeč se objevil už v roce 2014, jako první tehdy přišla na řadu platforma Android. Dnes je doma ve všech běžných operačních systémech a nabízí postupně nové zajímavé funkce.

Jeho produktový manažer Adam Raška vysvětluje, co důležitého Seznam Prohlížeč nabízí a proč by ho čeští uživatelé měli využívat.

Jaké hlavní výhody přináší Seznam Prohlížeč českému uživateli? V čem je pro něj lepší než jiné prohlížeče?

Prohlížeč nebo také chytrá aplikace Seznam.cz, jak je nazývána ve své mobilní podobě, usnadňuje lidem přístup ke službám české internetové jedničky, zpříjemňuje brouzdání na internetu a zároveň se stará o jeho bezpečnost.

Co si má uživatel představit pod pojmy zpříjemnění brouzdání a jeho ochrana?

Co se ochrany týká, spolupracujeme jako jediní napřímo s předními českými bankami a také Českou obchodní inspekcí. Těmto institucím dáváme přístup do rozhraní, pomocí něhož mohou nahlásit potenciálně nebezpečnou webovou stránku, která se snaží vylákat z uživatele jeho citlivé údaje nebo podvodný e-shop nesplňující pravidla definovaná ČOI. Verifikované stránky Prohlížeč okamžitě blokuje, a chrání tak své uživatele před ztrátou jejich údajů a v krajním případě i finanční újmou. Tato varování jsme v loňském roce zobrazili ve více než 300 000 případech měsíčně přímo v Prohlížeči a v dalších stovkách tisíc na našich Doplňcích. Doufáme tedy, že jsme našim uživatelům ušetřili nějaké finance nebo minimálně stres.

adam-raska

Brouzdání po internetu Prohlížeč zpříjemňuje díky svým chytrým funkcím. Pokud narazíte na článek v cizím jazyce, náš Prohlížeč to automaticky pozná a nabídne překlad jedním kliknutím. V případě, že pročítáte cizí články a jen nerozumíte nějakému slovíčku, opět je možné získat překlad konkrétního slova na jeden klik bez nutnosti odcházet na jinou stránku. A když nestíháte přečíst článek, jednoduše si jej odložte do kategorie „Na později“. Tato kategorie je dostupná na všech dalších zařízeních, kde je uživatel přihlášený. Nebo to lze pro přihlášené uživatele udělat ještě jednodušeji. Jednotlivé platformy mezi sebou komunikují a synchronizují si kromě uložených stránek, historie a hesel také právě otevřené panely. Poslední panely z mobilu si tudíž jednoduše zobrazíte například na notebooku a můžete komfortně navázat přesně tam, kde jste předtím skončili.

Jak moc je Prohlížeč napojený na další služby Seznamu a jak toto napojení bude nadále pokračovat?

Prohlížeč je úzce svázaný s naším Vyhledáváním a také s Emailem. Hledat je možné samozřejmě přes domovskou stránku Seznamu anebo také v adresním řádku. Prohlížeč sám rozpozná, zda se jedná o URL adresu a na tu přejde, nebo se jedná o dotaz, který má zahledat. V minulém roce jsme implementovali funkci, která navíc omezuje překlepy a další problémy se zadáváním adres webových stránek. Namísto standardní chybové hlášky o neexistujícím webu lidem posíláme tento dotaz právě skrze naše chytré Vyhledávání. Služba totiž díky svým algoritmům může doporučit správné znění adresy, a uživatel tak jednoduše dojde ke svému cíli.

funkce-na-pozde-ji

V současné době nám běží na mobilech experiment s domovskou stránkou, kterou zobrazujeme nativně. To znamená, že ji lidé neuvidí pouze jako webovou stránku jako v ostatních prohlížečích, ale jako nativní komponentu aplikace. To přináší mnoho potenciálních výhod pro uživatele. Pokud se experiment osvědčí, plánujeme ho ještě letos představit všem našim uživatelům.

Co s Prohlížečem plánujete do budoucna?

Kromě zmíněného experimentu s domovskou stránkou nám běží další beta testy. Například funkce pro ovládání hlasem. Naším cílem je nejen ovládat aplikaci Seznam.cz, ale vytvořit asistenta, který bude schopný spouštět i další aplikace, které má člověk v telefonu. Představte si následující scénář: Seznam asistent pouští aplikaci Mapy.cz. povelem „naviguj mě domů“ a následně pomocí příkazu „přibliž“ nebo „oddal“ pracujete se zobrazením mapy. Jelikož máte ruce na volantu, můžete si díky asistentovi při řízení spustit svůj oblíbený podcast nebo si nechat přečíst nejnovější článek na Novinkách či poslední Email.

hromadne-akce-desktop

Kdy ho bude možné hlasově ovládat? / Kdy se tento scénář může stát realitou?

Celý scénář, který jsem právě nastínil, dokážeme udělat a víme, jak na to. Některé komponenty již máme dokonce připravené. Při rozpoznávání řeči nechceme spoléhat na řešení Google nebo Apple, chceme to zvládnout sami a ve skvělé kvalitě, tudíž ladění jazykových modelů nám ještě chvíli zabere, než se odvážíme předstoupit s testovací verzí před naše uživatele.

Jaké hlavní změny přinesl poslední redesign Prohlížeče?

S posledním redesignem jsme Prohlížeči přinesli hlavně moderní vzhled, zakulacené prvky, více ikon. Vyslyšeli jsme naše uživatele a usnadnili jsme přístup k některým často používaným funkcím. Největší funkční i designovou změnou pro desktop je sjednocení často používaných funkcí do pravého panelu. Jelikož máme plány na další zajímavá vylepšení do budoucna, bylo potřeba si pro ně vytvořit prostor, kde je uživatelé najdou.

Jak náročné bylo překlopit Prohlížeč do tmavého vzhledu a proč jste k tomu přistoupili právě teď?

Tmavý vzhled je velmi moderním tématem. Šetří oči i baterii telefonu a na tento trend postupně přechází většina aplikací i webů. Máme jeho zastánce i v týmu, tudíž motivace byla z více stran. Samozřejmě tmavý režim není jen o překlopení bíle do černé. Prohlížeč pracuje s paletou barev, odstínů, stínů apod. Dbáme také na standardy přístupnosti, které definují kontrastní odchylky. Zabralo nám tedy docela dost času už jen hledání té správné tmavé barvy, která by zachovávala jednoznačné spojení se Seznamem a zároveň splňovala požadavky na přístupnost. Uchopili jsme toto téma komplexně a upravili aplikaci tak, abychom v budoucnu mohli přidat novou barevnou paletu mnohem jednodušeji. Ono totiž těch populárních režimů je dnes mnohem více. Někteří uživatelé využívají čtecí režim, AMOLED displeje šetří baterii až při 100% černé podkladové barvě a tak dále. Implementace těchto a dalších režimů už pro nás teď bude mnohem jednodušší.

hromadne-akce

O kolik se meziročně zvýšil počet uživatelů Prohlížeče?

Aplikace neztrácí na své popularitě, ba naopak. Utěšeně rosteme na všech platformách, zejména ty mobilní však meziročně rostou v desítkách procent. Je potřeba říci, že rosteme ze základu loňského roku, jež už tehdy byl na mobilech přes 1 000 000 aktivních uživatelů měsíčně. Letos se nám podařilo nárůst dále zrychlit, a to i díky karanténě. Potvrdilo se nám, že Seznam.cz je primárním zdrojem informací pro české uživatele a je to místo, kam zamíří, pokud se chtějí dozvědět, co se děje. Aplikace Seznam.cz se ukázala jako vhodné médium pro přístup k těmto aktualitám. Lidé následně objeví ještě další výhody a už u nás zůstávají. Polovina našich uživatelů k nám chodí několikrát denně a tráví s námi i desítky minut konzumací obsahu, čtením, prací s e-maily a brouzdáním po internetu.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení