Menu

Testování Windows 11 zdarma: Microsoft nabízí připravenou verzi pro Virtual Box

26.11.2021 07:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Testování Windows 11 zdarma: Microsoft nabízí připravenou verzi pro Virtual Box

Testování Windows 11 zdarma: Microsoft nabízí připravenou verzi pro Virtual Box | foto: Virtualbox.org/Screenshots

Pokud si rádi zkoušíte různé druhy programů, dobrou praxí, jak to dělat, je použít virtuální počítač. A přesně k tomu účelu je velmi oblíbený Virtual Box. Virtualizační software ale poskytuje pouze rámec, operační systém si musíte instalovat sami.

K tomu účelu nabízí Microsoft bezplatně testovací systém Windows 11. Download má sice obrovskou kapacitu, ale Windows 11 si můžete vyzkoušet ve zcela bezpečném prostředí.

Virtuální počítač je dobrý nápad pro vyzkoušení softwaru a webových služeb. Je izolován od základního systému a vy můžete bezpečně experimentovat. K tomuto účelu je velmi oblíbený nástroj VirtualBox. Ten ale poskytuje pouze základní rámec pro budoucí experimenty – operační systém si už musíte instalovat sami.

V prostředí Linuxu to není problém, distribuce jako Ubuntu nebo Linux Mint jsou volně dostupné a lze je bez problému do VirtualBohu integrovat. Mnoho uživatelů také jednoduše instaluje do virtuálního počítače systém Windows a několikrát použije stejnou licenci. Že to technicky funguje ale neznamená, že to je legální. Lepší řešení je sáhnout přímo po softwarovém balíku od Microsoftu, který poskytuje image Windows 11 ve VirtualBoxu k testování.

win11vb-logo

Windows 11 pro VirtualBox

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Microsoft poskytuje bezplatnou verzi Windows 11 jako image pro VirtualBox. Jejím prostřednictvím si můžete Windows 11 vyzkoušet nejen pod Windows, ale také v systémech macOS a Linux.

developer.microsoft.com/en-us/windows/downloads/virtual-machines/
virtualbox-logo

VirtualBox 6.1.3

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Nástroj s otevřeným zdrojovým kódem, pomocí kterého můžete spouštět další operační systémy ve virtuálním prostředí počítače, například Linux Ubuntu pod Windows.

www.virtualbox.org

Windows 11 pro VirtualBox

win11vb

Bezplatná testovací verze Windows 11 je k dispozici pro různá virtuální prostředí. | Zdroj: developer.microsoft.com

Co se vlastně skrývá za bezplatným systémem Windows 11 pro VirtualBox? Microsoft nabízí hotové obrazy Windows 11 pro různé virtuální počítače. Kromě VirtualBoxu jsou v nabídce také aplikace pro VMWare, Hyper-V a Parallels. Společné mají to, že download má velkou kapacitu. Uživatelé musejí stáhnout přibližně 20 GB. Stažený balík obsahuje následující software:

– Windows 11 Enterprise Evaluation
– Windows 10 SDK
– Visual Studio 2019
– Visual Studio Code
– Windows Subsystem for Linux s instalovaným Ubuntu
– aktivní vývojářský režim
– instalovaný Windows Terminal

Microsoft v této podobě poskytuje image především vývojářům, kteří programují aplikace pro aktuální verzi Windows 11. Doba funkčnosti virtuálních počítačů je omezena na několik týdnů.

Nastavení systému Windows pro VirtualBox

Nejprve instalujte VirtualBox. Pomocí průvodce, který se k tomu dodává, je to velmi snadné. Vzhledem k tomu, že součástí balíku jsou i některé ovladače, Windows se na ně v průběhu instalace občas dotazují, ale tyto součásti můžete instalovat zcela bez obav. Ve VirtualBoxu není nutné provádět žádné další kroky.

Předem konfigurovaný systém Windows 11 je v souboru ZIP, který je potřeba rozbalit. Pozor, může to chvíli trvat, protože soubor má velkou kapacitu. Uživatelé počítačů Mac nebudou moci stažený soubor otevřít pomocí integrovaného komprimačního programu v systému macOS, ale k rozbalení se dá použít například nástroj The Unarchiver.

Poté spusťte poklepáním rozbalený soubor OVA. Otevře se VirtualBox a vy kliknete na Importovat. Tato akce může trvat i několik minut. VirtualBox zobrazuje ukazatel průběhu.

Testování Windows 11

win11vb-1

 Rychlý start: předem připravený systém Windows 11 lze spustit kliknutím myši. | Zdroj: Windows 11 Enterprise pro VirtualBox

Nyní můžete bez obav systém Windows 11 vyzkoušet, protože se spustí předem nakonfigurovaný virtuální počítač. Vyberte novou položku ve sloupci vlevo a klikněte na tlačítko "Start". Automaticky se dostanete na plochu systému Windows, výslovné přihlášení není nutné. Windows 11 je verze Enterprise a je dodávána s anglickým rozhraním.

Odstranění virtuálního systému Windows 11

Pokud jste si už virtuální systém Windows 11 dostatečně vyzkoušeli a chcete se ho zbavit, jde to snadno přes kontextovou nabídku položky virtuálního počítače ve VirtualBoxu. Vyberte i možnost Odstranit všechny soubory a systému se kompletně zbavíte. Vzhledem k tomu, že i stažený soubor má poměrně velkou kapacitu přibližně 20 GB, je dobré ho vymazat také.

Jednodušší už to být nemůže

Pokud si chcete rychle otestovat Windows 11 ve virtuálním počítači, můžete k tomu použít hotový image přímo od Microsoftu. Soubor ke stažení je ale poměrně rozsáhlý, protože Microsoft jej připravuje především pro vývojáře a obsahuje tedy další vývojářské nástroje.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  potřebný prostor

  Reakce na ishi:
  Přesně, to mi také v článku chybí.

  Reagovat na komentář

  kolik místa ve VB

  Bylo by dobré vědět, kolik místa to ve VB potřebuje. Mám dělený HDD a volných 35GB a pro ty Win 11 to je nedostatečné.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení