Menu

Tip: jak si nastavit speciální režim ve Windows – odemčení více než dvou set funkcí jedním kliknutím

20.10.2022 18:35 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Tip: jak si nastavit speciální režim ve Windows – odemčení více než dvou set funkcí jedním kliknutím

Tip: jak si nastavit speciální režim ve Windows – odemčení více než dvou set funkcí jedním kliknutím | foto: Dell/Unsplash

Po aktualizaci na systém Windows 11 už mnoho funkcí není na stejném místě. Jejich hledání ale uživatele může brzy otrávit a brát zbytečný čas. Nápravu nabízí speciální režim, na který vývojáři nezapomněli. Je sice skrytý, ale aktivovat jde velmi jednoduše.

Velmi užitečná složka v systémech Windows 10 a 11 se nazývá Master Control Panel a neoficiálně bývá také nazývána jako "božský režim".

Tato složka umožňuje přístup k přibližně dvěma stovkám užitečných funkcí systému Windows, které jsou shromážděny na jednom místě. Zbaví vás to nutnosti vyhledávání konkrétních funkcí v nabídkách Nastavení systému. Zpočátku je to ale trochu složitější, protože složku si musíte nejprve vytvořit.

Jak aktivovat Master Control Panel alias "božský mód"

Funguje to tak, že na ploše vytvoříte novou složku. Je nutné ji pojmenovat specifickým řetězcem objektu Windows.

Vypadá takto: .{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

Tečka před řetězcem a složené závorky jsou také jeho součástí.

Jakmile novou složku pojmenujete uvedeným názvem a potvrdíte klávesou Enter, změní se ikona z klasické souborové složky na ikonu systémového nastavení. A to je dobré znamení, protože to znamená, že všechno funguje.

Pokud pak složku normálně otevřete poklepáním myší, najdete v ní odkazy na nespočet praktických funkcí, které jsou přehledně seřazeny podle kategorií. Přímo zpřístupňují různá nastavení a funkce systému Windows.

Zdroj: BleepingComputer

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Božský režim

    Naprosto stejně to funguje i v desítkách.

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení