Menu

Virtuplex: Gigantický prostor pro VR

08.10.2019 19:11 | Michal Černý + Přidat komentář
Virtuplex: Gigantický prostor pro VR

Virtuplex: Gigantický prostor pro VR | foto: CHIP

Uprostřed prostoru o velikosti tělocvičny vidíme člověka s nasazeným headsetem a baťůžkem (backpackem) na zádech. Jsme svědky toho, jak se pracuje v prostoru pro virtuální realitu s názvem Virtuplex v Horních Počernicích.

Prostor Virtuplexu zabírá kolem 600 metrů čtverečních, podle šéfa firmy Pavla Nováka se tak jedná o celosvětově unikátní „virtuální facilitu“. „Říkáme, že jsme největší v Evropě, ale nechceme v tom být nabubřelí – pokud někdo ví o něčem podobné velikosti, rádi se necháme poučit,“ říká Novák.

Právě díky značné velikosti se ve Virtuplexu dobře testují velké interiéry budov, prostory knihkupectví, nákupní centra, interiéry poboček bank, nebo třeba showroomy Škody Mladá Boleslav. Pavel Novák názorně předvádí, jak bude prostor vypadat, přemístí-li se bankomat  z levé části prostoru do pravého, zvětší-li se květiny nebo se stolečky posunou do středu místnosti. Lze si otestovat také například interiéry automobilů, měnit jejich barevné kombinace a pohrávat si s celkovým vzhledem.

Používají se zde headsety se zorným úhlem kolem 170 stupňů, připojené k backpackům, které uživatel virtuální reality nosí na zádech. „K nevolnosti z pohybu – motion sickness – v naší virtuální realitě téměř nedochází,“ říká přesvědčeně Pavel Novák. Samozřejmě, po přechodu do reálného světa je potřeba se trochu „aklimatizovat“ a odpočinout si v k tomu určených prostorách (součástí Virtuplexu je zasedačka, prostory k diskuzím).

Podívejte se na naši video-reportáž (stopáž: 4 minuty 38 vteřin). 

michalcerny.media@seznam.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení