Menu

Windows 10X: jaké geniální funkce přináší nový operační systém od Microsoftu

14.02.2020 11:20 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Windows 10X: jaké geniální funkce přináší nový operační systém od Microsoftu

Windows 10X: jaké geniální funkce přináší nový operační systém od Microsoftu | foto: CHIP

Microsoft sází na inovativní zařízení se dvěma obrazovkami, jakým je například Surface Neo. Aby fungovaly správně, Microsoft dokonce vyvinul speciální verzi Windows, která je označena Windows 10X.

O novém operačním systému se postupně odhaluje stále více podrobností. Rodina Windows je rozšířena o nového člena, Windows 10X. Označení "X" v názvu operačního systému odkazuje na anglické slovo "expression". Speciální vydání Windows 10 se už objevila dříve pod názvy Windows Lite nebo s kódovým názvem Santorini. V souvislosti s novými zařízeními pro r. 2020 s modelovým názvem Surface se Microsoft vytasil s Windows 10X, což jsou Windows 10 optimalizovaná pro provoz na zařízeních se dvěma displeji. Microsoft je představil na plánovaném novém zařízení řady Surface, Surface Neo, které by mělo být představeno a uvedeno na trh v letošním roce.

V posledních týdnech docházelo ke stále častějším únikům informací o Windows 10X. Interní prezentace Microsoftu pravděpodobně byla krátkou dobu k dispozici online a odhalila, že s Windows 10X se pravděpodobně počítá nejen pro zařízení se dvěma nebo skládacími obrazovkami, ale že by měly být použitelné i na normálních noteboocích s normální obrazovkou. Pokud budete chtít pracovat s Windows 10X, zpočátku ale budete muset koupit zařízení se dvěma displeji. Později budou dostupné i jako bundlovaný SW spolu s hardwarem. Možnost samostatného stažení Windows 10X se neplánuje.

Windows 10X budí pozornost. Jsou to moderní Windows 10, ve kterých Microsoft hodil spoustu starých problémů přes palubu a i jejich samotný vzhled byl výrazně modernizován. Microsoft si k tomu účelu vypůjčil některé nápady z macOS a použil například dynamické tapety, které se v průběhu dne mění.

windynamicdesktop-logo

WinDynamicDesktop 3.4.1

CHIP hodnotí Dobrý

Díky této aplikaci získáte dynamickou verzi pracovní plochy macOS Mojave spolu s odpovídající tapetou na vaše Windows.

Stáhněte si

Nový vzhled nabídky Start, hlavního panelu a informačního centra

windows10x1

Nabídka Start operačního systému Windows 10X na zařízení Surface Neo.

Samozřejmě i Windows 10 umí pracovat s více displeji, což využívá mnoho uživatelů, kteří si například připojují ke svému notebooku další monitor. Windows 10X umí ale mnohem více. Jsou určeny pro zařízení s dvojí obrazovkou a skládací zařízení, která jsou v podstatě tvořena jen plochou displeje, jako např. Surface Neo. Tři centrální ovládací prvky, nabídka Start, hlavní panel a informační centrum, byly za účelem snadného ovládání takových zařízení kompletně přepracovány.

Nabídka Start : Microsoft se opět zaměřil na přepracování nabídky Start. Tentokráte je tlačítko Start umístěno centrálně a otevře uklizené menu se třemi oblastmi. Nahoře je vyhledávací pole, které slouží k místnímu vyhledávání, ale i k prohledávání internetu. Lze ho využít např. k vyhledání a přímému spuštění instalovaných programů. Níže jsou uvedeny nejoblíbenější aplikace a webové stránky, které jsou takto řazeny pro možnost rychlého přístupu. Třetí oblast tvoří seznam nedávno provedených aktivit, jako jsou např. rozpracované dokumenty nebo navštívené webové stránky. Dobrou zprávou je, že seznam programů lze přizpůsobit vašim vlastním potřebám a je možnost vytvářet složky, které kombinují několik typů objektů. Sečteno a podtrženo, Microsoft srazil nabídku Start na jednoduchý spouštěč.

Hlavní panel : lišta hlavního panelu se stává flexibilnější a přizpůsobuje se nastavení zobrazení v závislosti na zařízení. Ikony jsou umístěny uprostřed, ale to lze změnit. Klasicky vpravo je kompaktnější informační oblast s ukazatelem času, WLAN a stavu baterie. Pokud není připojena žádná klávesnice, jakmile se spustí program, panel nástrojů se minimalizuje.

Informační centrum : mnoho uživatelů má informační centrum, resp. panely nástrojů, skryté, jinak zabírá poměrně dost místa v pravé části hlavního panelu. Windows 10X v tomto ohledu zeštíhlují. Info centrum rozdělují do několika menších oblastí. Má to dvě výhody: oznámení jsou úhledně oddělena a rychlé nastavení získává více možností. Uživatelé pak mohou provést další nastavení systému přímo v informačním centru a nebudou muset přecházet do nastavení systému.

Podpora klávesnice

windows10x2

Windows 10X podporují i ovládání prostřednictvím klávesnice.

Přestože jedním z trendů budou zařízení, jejichž těla jsou tvořena displeji a jejich ovládání dotykové, Microsoft nezapomíná, že se stále v drtivé míře pracuje s klávesnicemi. Proto je podpora klávesnice integrována i do Windows 10X. Pokud je aktivována hardwarová klávesnice, tedy např. u Surface Neo přeložená na spodní displej a zařízení tak dostane vzhled notebooku, přepne se do příslušného režimu. Většina práce tak probíhá na jedné obrazovce, zatímco větší část druhé obrazovky je zakryta klávesnicí. Zbývající viditelná část druhého displeje se stává tzv. "Wonderbarem", kde Windows zobrazují prvky jako např. emodži nebo lze oblast využít jako trackpad.

Aplikace a programy

windows10x3

Systém Windows 10X podporuje spouštění aplikací, ale i klasických programů.

Čtěte dále → 4K témata pro W10 a jak si vyzkoušet W10X

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.