Menu

Zatímco Windows 10 mají problémy, Google pracuje na super operačním systému

05.08.2020 07:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Zatímco Windows 10 mají problémy, Google pracuje na super operačním systému

Zatímco Windows 10 mají problémy, Google pracuje na super operačním systému | foto: CHIP

Microsoft pracuje na systému Windows 10X, ale zřejmě bude mít problémy s jeho uvedením v plánovaném termínu. Také Windows 10 nedělají vše úplně přesně tak, jak si Microsoft představoval.

Google se připravuje na vytvoření super operačního systému. Dlouho podceňovaný Chrome OS získává podporu pro programy Windows. Google je v mnoha oblastech velmi úspěšný. Chrome je dlouhodobě nejrozšířenější prohlížeč a se systémem Android má velkou sílu v oblasti mobilních operačních systémů. Existují však i méně známé projekty. Už bezmála deset let se Google snaží dosáhnout úspěchu s operačním systémem Chrome OS. V USA běží na mnoha studentských noteboocích, ale významnějšího průlomu do oblasti širokého zájmu uživatelů systém prozatím nedosáhl. Alespoň ne mimo oblast úzkých zájmových skupin.

Přesto je trh levných notebooků určitě zajímavý. Není jen tak samo sebou, že Microsoft pracuje na Windows 10X, konkurentu pro Chrome OS. Měly by podporovat 32bitové programy, ale pravděpodobně to nejde úplně hladce a budou s tím ještě potíže. Google oproti tomu nyní spolupracuje s Parallels na možnosti spouštění programů pro Windows v systému Chrome OS. To by mohlo Chrome OS výrazně posílit.

Stáhněte si: Google Chrome

chrome-logo

Google Chrome 84.0.4147.105 Final

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Nejrozšířenější internetový prohlížeč ve verzi pro Windows.

Stáhněte si

 

Výhody
velmi rychlý prohlížeč
synchronizace prostřednictvím účtu Google
k dispozici mnoho rozšíření
Nevýhody
při intenzivnějším používání vyšší nároky RAM

Chrome OS se také učí Windows

chromeos1

Podpora pro Android aplikace a Linux je zabudovaná přímo v Chrome OS. | Zdroj: CHIP archiv

Chrome OS přišel s myšlenkou, že vše půjde udělat ve webovém prohlížeči. Není divu, před deseti lety byl online terén stále ještě mírně řečeno nerovný, být online byla výzva a webové služby nebyly tak pokročilé, jak jsou dnes. Ale Google se z toho poučil a stále přidával nové služby.

Od původního online konceptu se Google radikálně odchýlil a umožňuje také použití nástrojů offline. V operačním systému Chrome OS lze používat aplikace pro Android, systém už nabízí spoustu nástrojů a prostřednictvím virtualizace je možné použít Linux. To ale Googlu stále nestačí. Dalším krokem je podpora programů Windows, jak v rozhovoru vysvětlil produktový manažer Chrome OS, Cyrus Mistry.

Kompletní Windows pod Chrome OS

chromeos2

Chrome Enterprise nabízí plně funkční virtuální stroj v Chrome OS. | Zdroj: CHIP archiv

Google zná Android velice dobře, navíc jeho kořeny jsou v Linuxu. Integrace Linuxu tedy byla projektem, se kterým se mohl vypořádat samostatně. V oblasti Windows se drží spolupráce a podpory Parallels, kteří jsou primárně známí virtualizací Windows v prostředí macOS.

Cílem je, aby v prostředí Chrome OS bylo možné spustit kompletní virtuální počítač se systémem Windows. Pokud se to povede, objeví se známá pracovní plocha Windows a bude možné spustit a používat jakýkoliv program Windows ve virtuálním počítači. Primární cílovou skupinou Googlu jsou firmy, které chtějí vybavit své zaměstnance cenově dostupným hardwarem s Chrome OS. Většinu své činnosti by měli provádět v prohlížeči, ale měli by mít také možnost specifické úkoly řešit v prostředí Windows a jeho programech.

V dalším kroku je přáním, aby integrace Windows v systému Chrome OS byla mnohem těsnější. Uživatelé by nemuseli spouštět virtuální stroj, ale mohli by přímo otevírat a používat programy Windows. Systém Windows, který je k tomu nezbytný, zůstává zcela neviditelný. Z pohledu uživatelů by běžící programy působily dojmem nativního spouštění a běhu přímo v systému Chrome OS. Mezitím se Google rozloučil s myšlenkou duálního spouštění Chrome OS a Windows.

Pokud jste ještě neměli příležitost si operační systém Chrome OS osahat, můžete si nainstalovat příbuzný operační systém Chromium na PC nebo notebook pomocí CloudReady.

Stáhněte si: CloudReady

cloudready-logo

CloudReady 83.4.4

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Software zprostředkuje Chromium OS ve vašem počítači nebo notebooku. Zdarma a bleskurychle. Stojí za to vyzkoušet.

Stáhněte si

 

Výhody
běží na více než 200 známých typech PC z USB nebo pevného disku
velmi rychlý a nenáročný na zdroje
rozšiřitelný aplikacemi pro Chrome
Nevýhody
Chromium OS má mnoho doplňkových aplikací, ale nepokrývají všechny oblasti
nelze použít ani emulovat software pro Windows

Boj o levné notebooky

Jedna věc je jasná: i na cenově dostupných noteboocích uživatelé nechtějí pracovat bez programů pro Windows, což platí jak pro soukromé, tak i firemní uživatele. V případě Window 10X Microsoft nepostupuje kupředu tak, jak si původně naplánoval. Chrome OS si tuto příležitost nechce nechat ujít. Na tomto kolbišti se připravuje zajímavý souboj.

mohlo by vás také zajímat: uživatelé windows zpozorněte – tento linux je skvělý pro ty, kdo uvažují o změně

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Nebude se hádat Win 10 a ten nový software CHROMIUM ?

    Aby to nezpůsobilo kolaps systému Win !

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení