Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: AOC G3 U32G3X – herní monitor s fotografickými barvami

Michal Bareš 04.06.2024

32” herní monitor s perfektní ergonomií, plnou portovou výbavou a rychlým 4K IPS panelem se nám díky přesným barvám líbil i na pracovním stole.

Kapitoly článku

Na monitor s velkou 32” obrazovkou si uživatelé rychle zvyknou, zvlášť pokud má výškově nastavitelný panel. Portová nabídka obsahuje sice jen dva HDMI a dva DisplayPort konektory (praktický USB-C port pro připojení a napájení notebooku tedy chybí), ovšem jemná obrazovka s rozlišením 3 840 x 2 160 bodů a 144Hz obnovovací frekvencí nadchne nejen pracovně zaměřené uživatelé, ale hlavně hráče.

Konstrukce

Instalace monitoru je snadná, stačí zacvaknout stojan do zadní části monitoru a přišroubovat k němu široce rozkročené nohy. Všechny kabely jsou součástí balení. Výškově stavitelný zobrazovací panel lze na výšku polohovat v rozsahu 5 do 17 cm nad pracovní plochou a je lze jej natáčet o +/- 30° do stran, ovšem vzhledem ke konstrukci stojanu není možné panel postavit na výšku do portrétního režimu. Na zadní straně panelu najdeme i montážní VESA otvory pro připevnění monitoru na zeď nebo na polohovací rameno.

AOC G3 U32G3X
Portová nabídka monitoru AOC G3 U32G3X
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Konektory a výbava

Portová výbava sestává z dvou HDMI 2.1 a dvou DisplayPort 1.4 konektorů, USB-C ani USB hub se v tomto případě nekoná, což je u monitoru s výborným a rychlým obrazem škoda. Na zadní portové liště se ještě nachází 3,5mm audiokonektor pro připojení headsetu. Interní reproduktory monitor nemá. Oba typy konektorů umožňují zobrazení 4K obrazu při 144 Hz, při připojení herní konzole přes HDMI je činí maximální obnovovací frekvence 120 Hz.

Skvělá zpráva je, že monitor podporuje oba nejznámější standardy variabilní obnovovací frekvence, konrétně G-Sync (48-144 Hz) i FreeSync (48-120 Hz na konzolích). Doba odezvy činí 1 ms.

Kvalita obrazu

Kvalita obrazu je výborná, 4K obraz je na téměř 32” úhlopříčce příkladně jemný a barvy jsou dostatečně živé, hlavně díky tomu, že monitor podporuje 10bitové zobrazení barev. Barvy jsou navíc na běžný monitor velmi přesné, v základním nastavení jsme naměřili odchylku DeltaE na úrovni 0,78, což je excelentní hodnota.

AOC G3 U32G3X
Díky 10bitovému zpracování barev a nízké barevné odchylce lze monitor v používat i pro práci s fotografiemi a videem
Zdroj: Michal Bareš, Chip
AOC G3 U32G3X
Detailní pohled na obrazovku monitoru AOC G3 U32G3X
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Díky tomu jej lze použít i k poloprofesionální práci s fotografiemi a videem. S monitorem jsme samozřejmě hráli i hry, ale většinu času jsme na něm provozovali běžné kancelářské aplikace a sledovali filmy a i v tomto ohledu nám naprosto vyhovoval.

V laboratoři jsme monitoru naměřili maximální jas na úrovni 365 cd/m2 se šachovnicovým kontrastem 183:1, což jsou na IPS panel velmi dobré hodnoty. Obraz lze na monitoru sledovat i ve středně osvětlené místnosti, na přímém slunci se ale hodí nějaké zastínění. Pokrytí barevného prostoru sRGB je na 125 %, AdobeRGB na úrovni 98,2 % a prostor DCI-P3 zvládá z 98,3 %.

Mohlo by vás zajímat

AOC G3 U32G3X
Samozřejmostí je u herního monitoru v možnost zobrazení snímkové frekvence
Zdroj: Michal Bareš, Chip
AOC G3 U32G3X
AOC G3 U32G3X
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Ovládání a spotřeba

Ovládací prvky OSD menu jsou na monitoru umístěny na pravé spodní straně rámečku a jsou poměrně drobné a ne moc viditelně označené, osobně bychom dali přednost praktičtějšímu joysticku na zadní straně zařízení. OSD je lokalizováno do češtiny, najdeme v něm položky pro podrobnou úpravu herních parametrů, kvality a intenzity barev i jasu a kontrastu. Přednastavené režimy jsou bohužel pouze herní (RTS, FPS, Závod, Hráč 1-3), zvlášť s ohledem na vysokou barevnou přesnost by se hodilo i pár režimů pracovních.

V provozu se příkon monitoru pohybuje od 22 do 45 wattů v závislosti na zvoleném režimu a intenzitě jasu, většinu času pracoval monitor s příkonem 29 W.

Technická data

AOC G3 U32G3X


Displej / rozlišení 31,5" / 3 840 x 2 160 bodů / matný / IPS / 144 Hz

Max. jas / šach. kontrast 365 cd/m2 / 183:1

Doba odezvy 1 ms

Výbava 2x HDMI 2.1, 2x DisplayPort 1.4, audio

Spotřeba – běžný provoz / max. 29 W / 45 W

Cena 16 200 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud