Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: Endorfy Thock Compact Wireless Red – malá mechanická klávesnice s velkými možnostmi

Michal Bareš 06.02.2024

Kompaktní herní klávesnice s možností drátového i bezdrátového připojení a kvalitními mechanickými spínači Kailh Box Red je určena hlavně majitelům notebooků, kteří si chtějí plnohodnotně zahrát i na cestách.

Kapitoly článku

Malé rozměry, kvalitní tlačítka

Kompaktní klávesnice postrádá numerický blok, prostřední panel tlačítek Home, End, PgDn a PgUp, ale i kurzorové klávesy, varujeme hlavně hráče, kteří si nezvykli používat při hraní tlačítka WASD. Díky tomu ale může mít klávesnice kompaktní rozměry 30 x 10 cm, přičemž na výšku měří nezanedbatelných téměř pět centimetrů, což je ale do značné míry dáno hodně vysokými tlačítky s téměř čtyřmilimetrovým zdvihem.

Konstrukce klávesnice je dostatečně robustní, takže klávesy bezpochyby přežijí i hodně agresivního uživatele, daní za to je samozřejmě o něco vyšší hmotnost téměř 600 gramů. Výšku klávesnice a její sklon je možné regulovat pomocí magneticky připojených nožiček.

Sekundární funkce

Vzhledem k omezenému počtu tlačítek se uživatel bude muset rychle naučit používat speciální klávesu s logem značky Endorfy, která je umístěna v pravém dolním rohu klávesnice. Ta slouží k vyvolání sekundární funkce tlačítek, a těch je zde opravdu hodně. Klávesa Endorfy bohužel neslouží jako přepínač, při volání sekundárních funkcí tlačítek je nutné ji neustále držet.

Endorfy Thock Compact Wireless Red
Endorfy Thock Compact Wireless Red
Zdroj: Endorfy

Tedy vlastně ne, na zadní straně klávesnice je totiž umístěné dosti nenápadné schéma, které po přečtení lupou prozrazuje, jak rychle přepínat sekundární funkce některých bloků, například kurzorových šipek nebo FN řady. Chcete-li mít jako primární kurzorové šipky stačí na tři sekundy podržet tlačítko Endorfy a Enter.

Mezi sekundárními funkcemi najdeme nejen chybějící kurzorová a poziční tlačítka, ale i ovládání hlasitosti a hlavně stylu a barev RGB podsvícení, nechybí plná nabídka Fn kláves a možnost rychlé volby připojených zařízení.

Možnosti připojení

Klávesnici lze totiž připojit najednou až ke třem Bluetooth zařízením, dále ji lze připojit přes dodávaný odpojitelný 1,8m USB-C kabel a na spodní straně najdeme i USB dongl pro bezdrátové 2,4GHz připojení. Možnosti připojení jsou tedy parádní a klávesnici lze použít i pro práci s tabletem nebo chytrým telefonem. Pro bezdrátový provoz je klávesnice vybavena integrovanou baterií, která se dobíjí prostřednictvím USB-C kabelu.

Rozložení hlavního (v tomto případě jediného) bloku tlačítek je logické a najdeme zde jak velký (i když pouze jednořádkový) Enter, tak dlouhý levý Shift i velké tlačítko Backspace. Klávesu Delete je ale nutné volat jako sekundární, je dost nečekaně umístěna na tlačítku “N”, možná by bylo rozumnější ji integrovat jako druhou funkci Backspace.

Endorfy Thock Compact Wireless Red
Endorfy Thock Compact Wireless Red umožňuje drátové připojení přes USB kabel, USB dogl i Bluetooth
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Přesná odezva na hraní i práci

Díky téměř 4mm stisku a 2mm aktivační dráze poskytují klávesy Kailh Box Red perfektní vedení a přesnou odezvu, kterou podporuje i příslušná poměrně hlasitá zvuková kulisa. Hráči tak mají skvělý přehled o tom, zda tlačítko opravdu stiskl. Nebýt absence kurzorových tlačítek, mohli bychom klávesnici vřele doporučit i pro kancelářskou práci, hlavně pro delší psaní. Během testu jsme na klávesnici naťukali několik desítek tisíc znaků, překlepy se objevovaly hlavně zpočátku, ale jakmile jsme si trošku zvykli, už se na klávesnici psalo přesně a rychle. Testovaná klávesnice neměla označenu českou diakritiku, v prodejní verzi by ale chybět neměla.

Endorfy Thock Compact Wireless Red
V programu je možné měnit styl barevného RGB podsvícení, tvořit makra a měnit mapování kláves
Zdroj: Endorfy
Endorfy Thock Compact Wireless Red
Dodávaný software umožňuje přemapování celých bloků kláves, například kurzorového kříže
Zdroj: Endorfy

Software: určitě si stáhněte

Výrobce nabízí ke klávesnici ke stažení software, který umožňuje přemapování tlačítek, volbu maker, barevných profilů a dalších zábavných, ale i praktických věcí. Program sice nemá certifikát od Microsoftu, tak jej musíte do počítače trošku vnutit (jedno kliknutí navíc), ale my jsme v něm našli záchranu, díky které jsme nakonec mohli klávesnici používat i pro psaní V jednom okně lze totiž napevno prohodit primární a sekundární funkce kurzorových tlačítek, takže jsme při překlepu nemuseli sahat po myší a mohli jsme se k opravám pohodově doklikat kurzorem.

Technická data

Endorfy Thock Compact Wireless Red


Počet / typ tlačítek 61 / mechanické Kailh Box Red

Připojení USB-C, USB dongl 2,4GHz, Bluetooth

Rozměry / hmotnost 290 x 101 x 47 mm / 559 g

Cena cca 1 659 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud