Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: Lenovo Tab P12 – pracant s cenou do 10 tisíc

Jakub Fišer 02.08.2023

Zlatý věk tabletů už skončil. Aktuálně se jakž takž drží pouze Apple a korejský Samsung. Čínská značka Lenovo vyrábí hlavně notebooky, na poli tabletů se však již několik let snaží také realizovat. Na český trh nedávno dorazil nový zástupce multimediálně-pracovních placek od Lenova. Jaký je nový Tab P12?

Kapitoly článku

Výbava jedna báseň

Po hardwarové stránce je tablet dobře vybaven. Celé zařízení je z broušeného hliníku, tenoučké je sotva 7 milimetrů a na přední straně nabízí 12,7″ LCD panel s rozlišením 2944 × 1840 pixelů při poměru 16:10. Obrazovka je dostatečně velká a má kvalitní zobrazovací schopnosti.

Uvnitř tepe 6nm čipset MediaTek Dimensity 7050 s maximálním taktem 2,6 GHz a grafické jádro Mali G68 MC4. Výkonu nabízí prakticky dostatek na základní práci, bezproblémovou konzumaci textového i obrazového obsahu a bez větších obtíží si na velkém displeji zahrajete i nějaké ty hry.

Samotné zařízení je zaměřeno primárně jako multimediální centrum pro celou rodinu. Android 13 s lehkými úpravami Lenovo nabízí dostatek aplikací. Co se týče paměti, k dispozici je 8 GB RAM a 128GB úložiště s možností rozšíření o klasickou paměťovou microSD kartu.

Fotoaparát a výdrž

Pro nouzové řešení je na zádech i 8Mpx kamerka s LED přisvícením a autofokusem. Užitečnější ale bude spíše přední 13Mpx selfie kamera vhodná pro videohovory. Za zmínku určitě stojí také čtveřice reproduktorů se zvukem od JBL. K další výbavě patří Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1 a čtečka otisků prstů v zamykacím tlačítku.

Baterie s kapacitou 10 200 mAh udrží tablet v chodu celý den náročnějšího využívání, popřípadě několik dní coby doprovodné zařízení k vašemu notebooku či stolnímu počítači. V balení se kromě tabletu nachází také příhodný 30W adaptér, kterým tablet dobijete zhruba za 2,5 hodiny.

Příslušenství, které se vám bude hodit

Kouzlo tabletu však spočívá v příslušenství. Rovnou v balení najdete stylus, který se hodí pro ručně psané zápisky, popřípadě lehké grafické práce a úpravu fotek. Jeho zdánlivě jedinou nevýhodou je, že nepodporuje magnetické dobíjení a musíte jej tak nabíjet klasicky pomocí USB-C.

Stylus a klávesnice k tabletu Tab P12 | Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Stylus a klávesnice k tabletu Tab P12 | Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Mnohem zajímavější je však magnetická klávesnice, kterou si musíte dokoupit. Ta stojí 2499 Kč včetně DPH, nicméně nabízí i plnohodnotný trackpad, jenž podporuje gesta, a také klávesy jsou inspirovány klávesnicemi u laptopů z řady ThinkPad. To zaručuje jak jistý stisk jednotlivých kláves, tak příjemnou odezvu při psaní delších textů bez překlepů.

Co se týká systému, již jsem se o něm letmo zmínil. Android 13 je zde dobře odladěný a bez velkých záseků funguje pohodlně i na klasickou kancelářskou práci. Aplikací je pochopitelně dostatek. Škoda ale, že Lenovo u řady P12 již nenabízí svůj Productivity Mode, který dokázal simulovat desktopové rozhraní.

Závěrečné hodnocení

V kombinaci s klávesnicí a trackpadem by se tak z tabletu stal ultimátní pracovní nástroj za velmi dobrou cenu. I v současném stavu je však celkový dojem z modelu Tab P12 více než dobrý. Tablet s cenou 9999 Kč se hodí pro celou rodinu na sledování filmů či kreslení stylusem, anebo pro šetřivé studenty jako hlavní pracovní nástroj namísto řádově dražšího laptopu.

Zdroj: Autorský text, Lenovo


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud