Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: nová generace herní konzole od Sony – PlayStation 5

Pavel Trousil 15.07.2021

Herní konzole PlayStation od Sony je dostupná už v páté generaci. Přestože je v prodeji oficiálně od loňského listopadu, moc dostupná není. Může za to velký zájem fanoušků i nedostatek čipů. My jsme měli možnost vyzkoušet verzi s mechanikou – kromě ní je v nabídce i levnější verze Digital Edition bez optické mechaniky.

Hned po vybalení bylo jasné, že Sony chtěl se svým novým modelem PlayStation 5 alias PS5 zanechat dojem. Ať už jde o hmotnost, rozměry nebo design, je nová konzole v mnoha ohledech působivá. Někteří hráči znalí starších verzí si ale na výrazně jiný vzhled možná budou muset zvykat. Kvalitě zpracování však nelze nic vytknout. Na krytu nejsou žádné ostré hrany a design umožňuje postavit konzoli vertikálně i horizontálně. Hmotnost zařízení je však patrná: 4,5 kg činí z PS5 skutečnou těžkou váhu. Z toho společně s většími rozměry vyplývá, že ho nebude chtít mít všude s sebou.

 

chl

Chlazení a místo pro SSD disk. | Zdroj: Sony/Chip

Rychlé úložiště

Společnost Sony vyvinula speciálně pro PS5 vlastní 825GB SSD disk, který je rychlejší než srovnatelné počítačové modely na trhu. Tento disk by měl během provozu umožňovat extrémně rychlé a plynulé načítání her. V praxi to znamená, že se vývojáři již nemusí uchylovat k různým trikům jak překlenout nebo skrýt delší doby načítání. Ovšem na druhou stranu nemůžete u konzole jednoduše rozšířit úložný prostor pomocí externího pevného disku nebo konvenčního SDD a počítat při tom se stejným výkonem.

Předpokládá se, že společnost Sony časem nabídne vhodné a náležitě certifikované rozšíření paměti také od jiných výrobců. Koneckonců, v krytu pro disk místo je. Integrovaný SSD disk však nelze z PS5 vyjmout. Externí USB pevné disky nebo externí SSD tak pravděpodobně poslouží pouze jako úložiště fotografií nebo videí, nebo jako místo pro instalaci kompatibilních PS4 titulů.

Ti, kteří stále vlastní starý systém PS4 (Pro) s příslušnými herními tituly na optickém disku, budou vděční za integrovanou optickou UHD jednotku. Například titul "The Last Of Us – Remastered" bylo možné nainstalovat bez problémů. Kromě toho je tak PS5 vhodná také jako přehrávač Blu-ray médií.

Doba spuštění konzole se v našem testu pohybovala kolem 20 sekund. Doba načítání her, které jsme vyzkoušeli, je sotva znatelná. Například u hry Spiderman – Miles Morales, která je optimalizovaná pro systém PS5, jsme naměřili přibližně 7 sekund od vyvolání hry po zobrazení úvodní obrazovky. Jiná situace nastane při spuštění starších her z disku, kdy je doba načítání poměrně znatelná, i když stále krátká. V případě hry The Last Of Us – Remastered trvalo spuštění jen něco málo přes 30 sekund.

 

20210708-121450-nahled

Zadní strana se vstupy a výstupy. | Zdroj: Chip

Zvuk a obraz

Co se týká zvuku, vsadila společnost Sony na vlastní vývoj a použila technologii Tempest 3D AudioTech. Ta vytváří prostorový zvuk a má zlepšit pocit vtažení do hry. Při oficiálním zahájení prodeje by měla z enginu Tempest těžit zejména nová bezdrátová náhlavní souprava Pulse 3D (můžete si ji předobjednat za 2 700 Kč). Dobře to však funguje i s běžnými sluchátky. Při přehrávání disků Blu-ray by konzole měla používat DTS-HD Master nebo Dolby Digital. Na druhou stranu systém PS5 nepodporuje Dolby Atmos ani DTS:X – alespoň zatím ne.

Procesor a grafika pocházejí od společnosti AMD a poskytují dostatek výkonu, takže je možné hrát hry v rozlišení 4K se 120 snímky za sekundu (fps). Dokonce by mělo být možné dosáhnout i rozlišení až 8K nebo UHD-II (7680 × 4320 bodů). Společnost Sony při tom spoléhá na rozhraní HDMI 2.1. Aby to však fungovalo, musí být i televizor vybaven odpovídajícím rozhraním.

 

20210708-121344-nahled

Herní ovladač Dualsense má několik nových funkcí. | Zdroj: Chip

Ovladač k PS5: Dualsense místo Dualshocku

Společnost Sony také pro PlayStation 5 vyvinula nový ovladač. Aktuální model se již nejmenuje Dualshock, ale Dualsense. Největší novinkou je adaptivní zpětná vazba tlačítek (R a L spouště). To znamená, že hráči nyní mohou na těchto tlačítkách cítit také vibrační odezvu, pokud si to vývojáři přejí – toho lze využít například při natahování tuhé tětivy luku nebo sešlápnutí brzd auta. Vylepšena byla i hmatová odezva. Stejně jako jeho předchůdci se nový gamepad velmi pohodlně drží, takže ani delší herní seance nejsou problémem. Na rozdíl od ovladače nového Xboxu je Dualsense vybaven nabíjecím akumulátorem, což je určitě šikovnější řešení, než AA baterie. Napájení probíhá přes USB-C port.

Lepší chlazení než u PS4

PS5 byl v našem testu mnohem tišší než jeho předchůdci a teplota byla také rozumná. Na zadní straně konzole jsme naměřili maximální teplotu kolem 32 stupňů Celsia, ale když z konzole vyndáte USB flash disk, pěkně horký je. Aby se konzole nepřehřívala, pracuje uvnitř obrovský ventilátor, který je podporován velkým měděným chladičem, jenž se táhne téměř přes celou šířku konzole. Ventilátor PS5 se ale jen velmi zřídka krátce roztočí a jinak je tichý. Dokonce i při hraní hry "Spiderman – Miles Morales" jsme naměřili pouze 1,7 sonu – jinak je úroveň hluku například při pohybování se v nabídce kolem 0,5 sonu. Při sledování videa se úroveň mírně zvýšila na 0,9 sonu. Celkově je konzole nové generace tichá, i když ne neslyšitelná. Aby chlazení správně fungovalo, měla by konzole volně stát. Pak může nasávat chladný vzduch a nemusí zpracovávat vlastní už ohřátý vzduch. Pokud jej umístíte do skříně, regálu nebo police, měli byste zajistit dostatečné větrání.

Spotřeba energie v pohotovostním režimu byla 3,6 W. Pokud se pohybujete v nabídce, PS5 odebírá okolo 60 W, při sledování videa 80 W a při hraní Spidermana se spotřeba pohybuje mezi 98 a až nepříjemnými 213 W. Důvodem velkých rozdílů je to, že hardware konzole je využíván v různé míře v závislosti na složitosti herní sekvence.

Playstation 5 se nám podařilo bez problémů zapojit, připojit a spustit. Do zobrazení úvodní obrazovky to celé trvalo asi 8 minut. Díky velmi rychlému disku SSD se systém PS5 spouští mnohem rychleji než jeho předchůdci. Úvodní obrazovka je také přehledná a jasná. Každý, kdo vlastní některou z posledních konzolí Sony, se okamžitě zorientuje a potěší ho, že každou položku nabídky lze vyvolat bez čekání. Pokud jde o uživatelské rozhraní, společnost Sony zjednodušila svůj panel přesně na těch správných místech. Proto je úvodní obrazovka mnohem přehlednější a ani nováčci v ní neztrácejí přehled.

Systém PS5 dokáže přehrát většinu titulů pro systém PS4. Společnost Sony slibuje, že 99 procent všech titulů pro systém PS4 bude fungovat i na konzoli nové generace. Díky režimu Boost Mode se ve srovnání s PS4 (Pro) také zkrátí doba načítání, optimalizuje grafika a zvýší snímková frekvence, například na 60 fps. Zpětná kompatibilita s konzolemi Playstation, PS2 a PS3, o které se původně spekulovalo, pravděpodobně nebude. Nakonec Sony má pro takové případy v nabídce službu "Playstation Now". Konkurovat sama sobě tedy asi nebude.

Ratchet & Clank: Rift Apart

V našem testu nás nová konzole PlayStation 5 zaujala nejen vysokým výkonem, ale také nízkou hlučností. Doba načítání optimalizovaných her je někdy závratně krátká. Nový ovladač má nyní adaptivní zpětnou vazbu spouští, což vývojářům her přináší nové možnosti pohlcení. Jednou z prvních her vyvinutých pro PS5 je Ratchet & Clank: Rift Apart, pokračování slavné série akční adventury a plošinovky. Grafika je úchvatná, barvy pestré a naplno se u hry využívá právě nových možností ovladače Dualsense. Například spoušť namáčknete pro zamíření a domáčknete pro hod, nebo spouští postupně zrychlujete při bruslení.

ratchet-clank-rift-apart-20210627211710-nahled

Ratchet & Clank: Rift Apart: jedna z prvních her přímo pro Playstation 5. Grafika je úchvatná. | Zdroj: Ratchet & Clank: Rift Apart

I když možná zpočátku působí trochu infantilně, hratelnost je skvělá. Vaše tentokrát dvě postavy si postupně nacházejí, dokupují a vylepšují vybavení, tedy oblečky a zbraně a procházíte několika světy a navíc i dimenzemi – to vše je plynulé, i když vše kolem se rychle mění. O děj ale ani tak nejde, protože stále máte na co se dívat a po čem střílet. Ale vyřešit musíte i pár puzzlů, nebo zvítězit v aréně. Místní hráče asi potěší i české rozhraní a titulky. Na podzim už by přímo na PS5 vyvinutých her mělo být k dispozici víc a to například Horizon Forbidden West, Rainbow Six Extraction, nebo Far Cry 6, dalších, jako třeba God of War: Ragnarok, Gran Turismo 7 se dočkáme v roce 2022. Až na vyšší hmotnost a rozměry a absenci Dolby Atmos nebo DTS:X je třeba Sony pochválit. Ještě aby bylo možné si konzoli v ceně výkonnější grafické karty zakoupit. Většina obchodů nabízí jen předprodej a dodání je nejisté.

Technické parametry:

  • CPU/RAM: AMD Ryzen Zen 2, 3,6 GHz/16 GB GDDR6
  • GPU: AMD Radeon RDNA 2
  • SSD: 825 GB vlastní SSD NVME
  • Rozhraní: 1x HDMI 2.1, 1x port USB 3.2 Typ C (Gen 2), 1x port USB 3.2 Typ A (Gen 1), 2x porty USB 3.2 Typ A (Gen 2), 1Gb LAN, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1
  • Video: 4K 120Hz, 8K, HDR-10
  • Zvuk: Tempest 3D AudioTech, Dolby Digital, DTS-HD Master Audio
  • Optická mechanika: 4K UHD Blu-Ray
  • Rozměry: 39 x 10,4 x 26 cm
  • Hmotnost: 4,5 kg
  • Cena:  13 490 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud