Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: Samsung Galaxy Z Flip 5 – skládačka, kterou neodložíte

Michal Bareš 02.10.2023

Samsung Flip 5 můžete většinu času pohodlně používat i v zavřeném stavu. Jakmile jej ale otevřete, vykoukne na vás krásně ostrý a barevný OLED displej s velkou úhlopříčkou

Kapitoly článku

Z hlediska výpočetního výkonu nedělá Galaxy Flip 5 žádné kompromisy, procesor i celý systém běží stejně rychle, jako u vlajkových lodí řady Galaxy S23. Asi to nejdůležitější, co lze Flipu 5 vytknout, se týká fotoaparátu, který sice produkuje perfektní snímky, ale kvůli absenci teleobjektivu spadá spíše do kategorie vyšší střední třídy. Na druhou stranu dokáže díky otáčecímu mechanismu a venkovnímu displeji pořizovat skvělé selfie snímky. Potěšila nás i dlouhá výdrž na baterii.

V kategorii „flipových“ telefonů je na výběr z řady modelů, Samsung Galaxy Z Flip 5 je z nich ale nejlepší, jen si tedy na jeho pořízení musíte připravit 28 490 Kč. Chcete-li ušetřit, mohl by vás zaujmout loňský model Flip 4, který sice nemá ten velký externí displej, ale momentálně jej lze sehnat za necelých 17 000 Kč.

Youtube na externím displeji Galaxy Z Flip 5
Youtube na externím displeji Galaxy Z Flip 5
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Samsung Galaxy Z Flip 5: skládací telefon, který skoro nemusíte otevírat

Kombinace skládacího mechanismu a velkého externího displeje se Galaxy Z Flip 5 povedla na výbornou. Samsung poprvé osadil malý flipový telefon vnějším OLED displejem s 3,4“ úhlopříčkou a čtvercovým formátem. Vzhledem k použitelným rozměrům a rozlišení 748 x 720 bodů se hodí nejen pro zobrazování notifikací a animovaného pozadí, ale můžeme na něm pracovat se spoustou praktických widgetů, jako jsou počasí, kalendář nebo hlasové poznámky.

Opravdu zajímavé to ale začne být, v okamžiku, kdy na venkovním displeji spustíme klasické aplikace. Aplikace jako Mapy Google, YouTube nebo Netflix lze na externí displej přidat, pokud si z obchodu Galaxy Store stáhnete aplikaci Good Lock a z ní pak ještě utilitu MultiStar, ve které můžete vybrat, které aplikace se mohou zobrazit na externím displeji. Kdo si někdy nechtěl zahrát Minecraft na 3,4palcovém displeji s poměrem stran 1:1?

Na externím displeji lze po stažení aplikace Multistar prohlížet i Google Mapy
Na externím displeji lze po stažení aplikace Multistar prohlížet i Google Mapy
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Tak proč vůbec Flip 5 otevírat?

Ve skutečnosti si tuto otázku pokládáme častěji než u jakéhokoliv jiného skládacího telefonu, který jsme doposud testovali. Na druhou stranu by bylo ten hlavní ohebný displej, který se skrývá uvnitř telefonu, opravdu škoda občas neprovětrat.

Jedná se totiž o 6,7palcový OLED displej s poměrem stran 22:9, vysokou hustotou pixelů na úrovni 425 ppi a obnovovací frekvencí dosahující 120 Hz. Vyšší frekvence displeje přispívá k příjemně plynulému provozu aplikací i her. Venkovní displej má ovšem frekvenci pouze 60 Hz.

Z hlediska barevného pokrytí a naměřených hodnot kontrastu nás oba displeje potěšily opravdu širokou paletou a velmi dobrými až výbornými hodnotami. Totéž platí i pro jas. Menší venkovní displej modelu Flip 5 dosahuje hodnoty přes 1 100 cd/m² a na velkém vnitřním displeji jsme v laboratoři naměřili 1 460 cd/m², což je jednoznačné zlepšení oproti předchůdci. Díky vysokému jasu je zobrazovaný obsah snadno čitelný i na přímém slunečním světle.
 

Telefon lze otevřít jednou rukou, ohyb na displeji je patrný, ale pod prstem jej téměř necítíte
Telefon lze otevřít jednou rukou, ohyb na displeji je patrný, ale pod prstem jej téměř necítíte
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Jak se vám ohýbá?

Samotné sklápění telefonu je subjektivně o příjemnější než u jiných skládacích modelů flipového typu. Skvělé je, že pant lze rychle složit i jednou rukou bez toho, aby vám telefon vystřelil z ruky. Přestože se kloub ohýbá snadno, působí stabilním a kvalitním dojmem.

Při ohýbání kloubu nejsou vidět mezery, takže do telefonu nevniká prach, nicméně oficiálně je tělo chráněno pouze proti ponoření do sladké vody podle normy IPX8. V zavřeném stavu není mezi sklopenými polovinami vnitřního displeje patrná žádná mezera.

Na rozdíl od modelu Fold 5 nevydrží Flip 5 otevřený v libovolném úhlu. Do úhlu přibližně 45 stupňů se Flip 5 opět vrátí zpět do zavřeného stavu, ale jakmile jej otevřete víc než na půlku, zůstane už držet v požadované poloze. Díky tomu je možné jej používat i jako ruční zrcátko, případně jej položit na stůl v úhlu 90 stupňů. Ohybová rýha na displeji je sice stále patrná, při posouvání obsahu jí prst téměř nezaznamená.
 

Díky možnosti snímat selfie hlavním fotoaparátem v této kategorii Galaxy Z Flip 5 exceluje nade všemi konkurenty
Díky možnosti snímat selfie hlavním fotoaparátem v této kategorii Galaxy Z Flip 5 exceluje nade všemi konkurenty
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Fotoaparát: zábavné Selfie

Když telefon ohnete a sledujete jeho externí displej, tak vám přímo do očí hledí dvě čočky hlavního fotoaparátu. Díky tomu můžete snímky vlastního obličeje nebo skupinová fota pořizovat přímo hlavním snímačem a výsledné fotografie mají řádově vyšší kvalitu, než jakou by zajistil běžný selfie fotoaparát. Pro aktivaci samospouště stačí na telefon zamávat.

Ještě nikdy nebylo tak pohodlné vytáhnout smartphone z kapsy a pořídit slušivý autoportrét. Dva objektivy sice zasahují do obdélníku externího displeje, ale s tím se rádi smíříme.

Na vnějším displeji ale nejsou dostupné všechny fotografické funkce. Bez otevření telefonu sice můžete hlavním snímačem pořizovat fotografie, videa a portrétní snímky, ale režimy jako panorama, portrétní videa a zpomalené záběry, jsou k dispozici pouze z hlavní aplikace otevřeného telefonu.

Díky druhému ultraširokoúhlému objektivu je možné pořizovat i širokoúhlé (0,5x) záběry a zachytit tak větší skupiny na selfie. Spoušť fotoaparátu lze pak aktivovat poklepáním nebo gesty (například zvednutím ruky).

Během testu jsme hlavním fotoaparátem telefonu Samsung Galaxy Z Flip 5 pořídili nejen spoustu selfie snímků, ale také krásné fotografie. Oceňujeme jejich barevné zpracování i jemnost detailů, ale oproti konkurenci ze třídy klasických vlajkových lodí nám nebývale chyběl optický zoom.

Pokud by se vzadu nacházel místo ultraširokoúhlého símače optický zoom, už bychom sotva Galaxy Z Flip 5 pustili z ruky. Jistě, hlavní snímač nabízí možnost až 10x digitálního přiblížení, ale to nebude nikdy tak kvalitní jako samostatná stabilizovaná přibližovací optika.

Čtečka otisků prstů ve vypínači, Samsung Galaxy Z Flip 5
Čtečka otisků prstů ve vypínači, Samsung Galaxy Z Flip 5
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Výkon srovnatelný se špičkou

Do obou letošních skládaček instaluje Samsung stejný procesor jako do vlajkových lodí řady Galaxy S23, konkrétně Snapdragon 8 Gen 2 "for Galaxy". Stejná je i 8GB kapacita operační paměti.

V praktickém provozu podává Flip 5 skvělý výkon. Všechny aplikace i nadstavba systému Android 13 s názvem "One UI" běží za všech okolností plynule a problém není ani s intenzivním používáním velkého množství aplikací najednou. Zkušenosti Samsungu se skládacími telefony jsou patrné zejména po softwarové stránce, během testu všechny aplikace reagovaly přepínání režimů při otevírání a zavírání telefonu tak, jak jsme očekávali.

Jedna z potíží, která vždy provázela různé „flipy“ a „foldy“, se týká chladicího systému. Systém při déle trvajícím maximálním výkonu podtaktovává hardwarové komponenty a způsobuje tak jistý pokles výkonu, ovšem v tomto případě se nijak výrazně neprojevil a telefon dosáhl v benchmarcích vysokých skóre. Jak benchmarky, tak i náročné 3D hry běží většinou plynule při vysokých detailech a přitom se Flip 5 nepřehřívá.

Noční snímek z Galaxy Z Flip 5

Noční snímek z Galaxy Z Flip 5
Noční snímek z Galaxy Z Flip 5
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Výbava: co dalšího Flip 5 nabízí?

Zbytek funkcí telefonu Samsung Galaxy Z Flip 5 hodnotíme na výbornou. Telefon komunikuje prostřednictvím Wi-Fi 6E a samozřejmostí je i podpora 5G sítí. Nechybí Bluetooth ve verzi 5.3. Nejnovější standard přináší mimo jiné vyšší energetickou účinnost a pár menších vylepšení oproti verzi 5.2.

Systémový konektor je podle očekávání typu USB-C, naštěstí v aktuálním standardu 3.2. Už jsme si zvykli, že na telefonu nenajdeme ani konektor pro sluchátka ani slot pro rozšíření paměti úložiště prostřednictvím microSD karty.

Námi testovaný model nabízel 256 GB, z nichž mohou uživatelé při prvním startu použít 222 GB. V prodeji je i 512GB varianta za 30 990 Kč, nejmenší 128GB konfigurace na rozdíl od loňského modelu dostupná není.

Kromě skládacího mechanismu na nás udělal dojem i doslova prémiový pocit z použitých materiálů i kvality zpracování. Telefon působí na pohled i na pohmat špičkově. S hmotností 187 gramů je jen o 20 gramů těžší než běžný Galaxy S23, což v kapse není příliš znát. Jiná je i tloušťka, Flip 5 měří v nejtlustším místě (čočka fotoaparátu) ve složeném stavu 17,3 milimetru, po otevření má ale většina těla tloušťku jen 7,3 mm. Tyto hodnoty jsou shodné s předchozím modelem.

Fotografie pořízená Galaxy Z Flip 5
Fotografie pořízená Galaxy Z Flip 5
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Výdrž na baterii a nabíjení

Baterie modelu Flip 5 s kapacitou 3700 mAh je stejně velká jako u jeho předchůdce. Zdá se však, že nový procesor přinesl rozdíl v energetické účinnosti. V rámci testu vydržel telefon v otevřeném stavu (v režimu 60 Hz) streamovat obsah z internetu 13:11 hodin.

Pokud místo LTE použijeme 5G, klesne doba provozu na 11:35 hodin a při 120 Hz dokonce na 9:12 hodin. Pokud používáte pouze venkovní displej, můžete z něj v závislosti na použití vymáčknout delší dobu provozu. Doba nabíjení přes USB-C je poměrně dlouhá, dvě hodiny ale nejsou nijak tragické. Výborné je, že lze Flip 5 napájet i bezdrátově.

Technická data:

Samsung Galaxy Z Flip 5


Displej (úhlopříčka / rozlišení) 6,7" / 2 640 x 1 080 / AMOLED / 120 Hz + 3,6“ / 748 x 720 / AMOLED / 60 Hz

Displej (max. jas / šach. kontrast) 1 484 cd/m2 / 180 : 1

CPU / GPU / RAM Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy (1x+3x+2x+2x, max. 3 360 MHz) / Adreno 740 / 8 GB

Výbava nanoSIM + eSIM, Wi-Fi 6, USB-C (3.2), BT 5.3, NFC, 12+12 / 10 Mpx, 3 700 mAh, indukční dobíjení, IPX8

Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 256 GB (222,35 GB) / ne / ano

Výdrž na baterii (on-line) / dobíjení 13:11 h:m/ 2:02 h:m

PCMark 3.0 15 190 bodů / 10:49 h:m

3DMark WLE / Geekbench Multi 3 730 bodů / 5 264 bodů

Operační systém Android 13

Rozměry a hmotnost 165 x 72 x 17,3 mm, 187 g

Cena 28 490 Kč

CHIP výborný (1,2)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud