Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: Sony Xperia XZ

Michal Bareš 21.03.2017

Nejvyšší model nové řady Xperia X je ve všech ohledech vynikající, i když v žádném z testovaných kritérií není úplně nejlepší.

V naší testovací laboratoři dosáhl hodnocení, které jej momentálně celkově řadí na skvělé šesté místo našich dlouhodobých srovnávacích testů, hned za špičkovými modely Samsungu a Huawei. Této pozice dosáhl hlavně vyváženou kombinací všech vlastností. Z hlediska výkonu, kvality displeje a fotoaparátu, ovládání a zpracování získal mezi 90 až 100 body, pouze výdrž a baterii je jen průměrná. Sony si ale za tento smartphone žádá téměř 20 000 Kč, v poměru mezi výkonem a cenou je na tom Galaxy S7 o něco lépe. Pokud ale z nějakého důvodu nechcete Samsung, Xperia XZ je momentálně nejlepší alternativou.

Špičkově zpracované kovové tělo s brilantním displejem potěší na pohled i na dotyk. 5,2" Full HD IPS displej má vysoký maximální jas na úrovni 532,7 cd/m2 a velmi dobrý šachovnicový kontrast 122 : 1, takže obsah obrazovky je dobře viditelný i na přímém slunci. Jas displeje lze navíc stáhnout téměř na minimum, takže v noci displej zbytečně neoslňuje. Na rozdíl od barevně přepálených AMOLED displejů má Xperia XZ přirozenější barvy a nechybí možnost uživatelského nastavení vyvážení bílé. Přirozené barvy mají i oba fotoaparáty. Hlavní, 23Mpx, pořizuje skvělé snímky, navíc je díky laserovému ostření do vzdálenosti dvou metrů od snímaného objektu velice rychlý (0,26 s s autofokusem). Bodové hodnocení kvality fotoaparátu snižuje lehký šum u záběrů pořizovaných ve slabším světle a také jemné rozostření objektů na okrajích snímků, kvalita snímků ale i tak patří mezi smartphony k absolutní špičce. Vynikající je rovněž přední, 13Mpx „selfie“ fotoaparát. Xperia XZ umí nahrávat video ve 4K rozlišení (i když pouze při 30 fps), díky dvěma mikrofonům umí telefon při záznamu videa dobře odfiltrovat okolní hluky. Několikaosá optická stabilizace se spolehlivě postará o eliminaci chvění videa.

Výkon Snapdragonu 820 v kombinaci s 3 GB RAM a grafikou Adreno 530 bohatě stačí na provoz nejnáročnějších aplikací a her, možná bychom s ohledem na cenu čekali spíš 4 GB RAM, ale v běžném provozu by se navýšení operační paměti už prakticky neprojevilo. Ve výbavě nechybí skoro nic, ale přivítali bychom infračervený port pro ovládání domácí elektroniky a ještě více možnost vložení dvou nanoSIM karet. Absence slotu pro druhou kartu je asi naší největší výhradou k jinak téměř dokonalému telefonu. Snímač otisků prstů, integrovaný do bočního vypínače, pracuje o poznání přesněji než u předchozích Xperií, ale i tentokrát je nutné vypínač nejprve stisknout, aby rozpoznal přiložený prst. U konkurence dnes většinou stačí prst přiložit na snímač, a telefon se odemkne bez nutnosti tlačítko zmáčknout.

Xperia XZ je podle specifikací stále voděodolná (IP68), ale přesto výrobce nedoporučuje brát telefon do vany, na průnik vody do šasi se záruka nevztahuje. Telefon je vybaven USB-C konektorem, který v kombinaci s dodávanou nabíječkou dokáže dobít akumulátor na maximum za 2 hodiny a 42 minut. Na plné nabití pak vydrží přehrávat on-line filmy s maximálním jasem displeje přes 8 hodin, v PCMarku dosáhl výdrže 8 hodin a 23 minut, v praktickém životě po dni častého používání večer zbývalo cca 45 procent 2 900mAh baterie.

Technická data

Mobilní sítě                       GSM, EDGE, UMTS, LTE (cat. 9)

Displej (úhlopříčka / rozlišení)   5,2“ / IPS / 1 080 x 1 920 bodů

CPU / GPU / RAM           Snapdragon 820 (4x 2 150 MHz) / Adreno 530 / 3 GB

Výbava                                1x nanoSIM, microSD, Wi-Fi 802.11ac, USB-C, BT, NFC, 23+13 Mpx

Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG)           32 GB (21,74 GB) / microSD / ano

PCMark 1.0 / 2.0              6 240 bodů / 5 072 bodů / 8:23 h:m

3DMark (ISU) / AnTuTu                               28 907 / 121 912 bodů

Operační systém             Android 6.0

Rozměry a hmotnost                    146 x 72 x 8 mm, 160 g

Cena                     19 490 Kč

CHIP velmi dobrý (1,1)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud