Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: Zyxel NWA50AX – levná vstupenka do Wi-Fi 6

redakce 31.08.2022

Jeden z nejlepších způsobů rozšíření pokrytí signálem Wi-Fi je použití přístupových bodů. Vyžaduje to jediné – nutnost dovést na místo instalace přístupového bodu LAN kabel.

Sítě přístupových bodů se používají především ve firemním prostředí, ale testovaný model Zyxel NWA50AX je díky své velmi příznivé ceně dostupný i pro domácí nasazení.

A co víc, i když NWA50AX podporuje napájení po Ethernetu (PoE), v balení najdete i síťový adaptér, takže se obejdete bez PoE přepínače nebo injektoru a můžete přístupový bod připojit přímo k vašemu Wi-Fi routeru. Kromě toho je v krabici také rámeček pro namontování zařízení na strop nebo na stěnu.

Obrovskou předností přístupového bodu Zyxel NWA50AX je podpora nového standardu Wi-Fi 6. Maximální datová propustnost zařízení je až 575 Mb/s v pásmu 2,4 GHz a 1 200 Mb/s v pásmu 5 GHz. Kromě toho umí NWA50AX provozovat až osm samostatných Wi-Fi sítí s různými identifikátory (SSID) a také podporuje nejnovější standard zabezpečení bezdrátové sítě šifrováním WPA3.

A pak je tu ještě možnost cloudové správy přístupového bodu prostřednictvím služby Nebula. To znamená, že budete mít k nastavení své sítě přístup odkudkoli – prostřednictvím webového prohlížeče nebo mobilní aplikace.

Nebula umí spravovat i celou síť přístupových bodů, které si navzájem předávají změny v konfiguraci. Přidání dalšího přístupového bodu pak znamená jen naskenování jeho QR kódu a přiřazení k příslušné lokalitě. Domácí uživatelé se rozhodně obejdou s bezplatnou verzí služby Nebula, firmy si asi připlatí za pokročilejší možnosti správy.

Přístupový bod NWA50AX je energeticky nenáročný, kompaktní a nenápadný. Pokud by vás rušila stavová dioda, lze ji v nastavení zhasnout. Naměřené rychlosti kolem 580 Mb/s na středně dlouhou vzdálenost je výborná hodnota.

Technická data:

Wi-Fi standardy 802.11a/b/g/n/ac/ax
Porty 1× 1 Gb/s LAN
Funkce PoE, Multi-SSID, WPA 3, 2×2 + 2×2 MU-MIMO, Nebula
Spotřeba 4,5 W
Rozměry a hmotnost 140 × 140 × 38 mm; 290 g
Cena cca 2200 Kč
CHIP Výborný (1,5)

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud