Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: Pošlete důvěrný zabezpečený e-mail s datem vypršení platnosti

Pavel Trousil 06.11.2023
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Uživatelé služby Gmail mohou posílat důvěrné e-maily ostatním uživatelům, kteří si je mohou prohlédnout až po zadání kódu zaslaného prostřednictvím SMS. A mohou také omezit platnost zaslaného e-mailu.

Chcete-li odeslat důvěrný zabezpečený e-mail, přihlaste se do služby Gmail. Klikněte na možnost "Nová zpráva" a zadejte e-mailovou adresu příjemce, předmět a požadovaný text. Ale pozor, Gmail chrání pouze obsah e-mailu, nikoli předmět. 

Gmail
Pokud chcete poslat důvěrný e-mail, otevřete novou zprávu a klikněte na ikonu zámečku.
Zdroj: Screenshot Gmail, redakce

Před odesláním zprávy klikněte dole na symbol zámečku "Přepnout důvěrný režim". Nejprve nastavte datum u "Nastavit platnost". Může se pohybovat od jednoho dne do maximálně pěti let. Následně se rozhodněte, zda chcete aktivovat možnost, kdy k otevření e-mailu se bude vyžadovat heslo, které Google vygeneruje. V případě že ano, zadejte "Heslo ve zprávě SMS" a poté potvrďte tlačítkem "Uložit". Kód zabrání pozdějšímu přístupu neoprávněných osob k e-mailu.

Gmail
Následně zadejte platnost.
Zdroj: Screenshot Gmail, redakce
Gmail
A telefonní číslo, na které přijde vygenerovaný kód.
Zdroj: Screenshot Gmail, redakce

Následně klikněte na tlačítko "Odeslat". Otevře se vyskakovací okno, ve kterém nejprve vyberte správnou zemi a poté zadáte číslo mobilního telefonu příjemce. Potvrďte opět kliknutím na "Odeslat". Krátce poté obdrží příjemce e-mail s odkazem na důvěrnou zprávu. Po kliknutí na odkaz si může nechat zaslat kód prostřednictvím SMS. 

Mohlo by vás zajímat

Teprve po zadání kódu je příjemci umožněn přístup k obsahu. E-mail pak příjemce nemůže přeposlat, zkopírovat, nebo vytisknout. Alternativně můžete použít šifrovací program, například GnuPG (gnupg.org). Nabízí větší bezpečnost, ale není tak flexibilní jako metoda nabízená společností Google.

Zdroj: redakce


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud