Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Ukrajinci ve válce používají český software: pomůže jim zjistit, kde se nachází nepřítel

Jakub Fišer 13.02.2023

Česká společnost Compelson produkuje speciální software, díky kterému mohou bezpečnostní složky získat ze zabavených mobilních telefonů a chytrých hodinek citlivá data. Tento software již používají i ukrajinské bezpečností složky, Češi jim ho poskytli zdarma.

Kapitoly článku

Software jménem MOBILedit Forensic od společnosti Compelson slouží k tomu, aby bylo možné ze zabavených mobilních přístrojů získat citlivé údaje, které mohou vést k dopadení zločinců či prokázání viny, nebo naopak neviny.

Díky nejnovější verzi tohoto systému umí MOBILedit Forensic vydolovat data také z chytrých hodinek značek Apple, Garmin, TCL a Samsung a specializuje se i na cloudové služby, jako je například Dropbox, Google Drive nebo Microsoft Onedrive. Dále umí pracovat s daty ze služeb, jako je Facebook (včetně Messengeru, WhatsAppu), LinkedIn nebo aplikací od Googlu.

Český software pomáhá na Ukrajině

Tento software používají již od loňského roku také ukrajinské bezpečností složky. Země se ocitla ve válce s Ruskem a společnost Compelson vnímala jako samozřejmost Ukrajině pomoci. „Protože se v Compelsonu dlouhé roky věnujeme boji se zločinem, považovali jsme za svoji povinnost poskytnout náš software ukrajinským bezpečnostním složkám,“ sdělil médiím Dušan Kožušník, ředitel společnosti.

| Zdroj: Compelson / YouTube 

Software na Ukrajině využívají nejen vojáci, ale také ministerstvo obrany, státní a vojenská policie nebo Státní úřad pro vyšetřování válečných zločinů. Díky analýze dat ze zabavených mobilů a chytrých hodinek může ukrajinská strana získat informace o tom, kde se jednotky nepřítele pohybují, kam se přesouvají, popřípadě s kým komunikují.

Nechybí dokonce ani analýza fotografií uložených na zařízení nebo na výše zmíněných cloudových službách. Ukrajinci tak mohou celkem snadno analyzovat například vojenskou techniku a konkrétní zbraně, které si Rusové fotí.

Zdroj: MOBILedit, Tisková zpráva


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud