Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Uživatelé Androidu pozor: nebezpečný malware Sharkbot může provádět i bankovní převody

Jiří Palyza 12.09.2022

Bezpečností výzkumníci opět objevili na platformě Google Play aplikace, které obsahují nebezpečný malware. Pomocí triku dokonce provádí bankovní převody na jméno uživatele.

Kapitoly článku

Už dříve se na internetu objevily informace o tom, že se na platformě Obchod Play šíří malware s názvem Sharkbot. Maskuje se jako antivirové aplikace. Po instalaci na smartphone získá škodlivý kód přístup do zařízení manipulací s přístupovými funkcemi. Útočníci tak mohou na napadených zařízeních provádět v podstatě libovolné akce.

Google mezitím dotčené aplikace z Obchodu Play odstranil. Pokud je ale máte na svém smartphonu instalované, je nejvyšší čas je okamžitě odstranit a do té doby raději vůbec neotevírat. Podle nejnovějších informací jsou postiženy tyto dvě aplikace:

– Mister Phone Cleaner
– Kylhavy Mobile Security

Nebezpečí pro uživatele Androidu: malware Sharkbot může provádět i bankovní převody

Malware Sharkbot zřejmě získal aktualizaci. V nejnovější podobě škodlivý software umí krást některé soubory cookie a předávat je kybernetickým zločincům, kteří jsou v pozadí. Je to rizikové zejména pro uživatele aplikací mobilního bankovnictví. Pokud se přihlásíte na napadeném zařízení, dojde ke kompromitaci údajů a ovládnutí účtu prostřednictvím odposlouchávání tzv. "session cookie".

Kromě toho může Sharkbot zachytávat také textové zprávy, což je nebezpečné z hlediska ověřování přístupů. V některých případech jsou útočníci také schopni provádět bankovní převody, které mohou být pro oběti velmi drahé. Obě postižené aplikace doposud vykazují 60 tisíc stažení. Nejde tedy o nijak masovou záležitost, ale z hlediska míry rizika je dobré to vědět.

Zdroj: Bleeping Computer


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud